yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (29)
  • medya (0)

  1. Ben erasmus yapmadım fakat üniversiteyi bir avrupa ülkesinde okudum. Kendi şehrime gelen erasmus öğrencileri ve erasmus yapan arkadaşlarımı gözlemlediğim kadarıyla:

  - küçük şehirlere gitmeyin.

  - türk bir arkadaşınız ya da başınız sıkıştığında danışabileceğiniz biri olabilir ama türk kafilesiyle gitmeyin, o erasmus olmaz.

  - oraya gittiğinizin ikinci günü "lokum yemeyi çok özledim." Diye ağlamayın (gizlinot: gözlerimin önünde yaşandı) ağzınıza vururum.

  - almanya, fransa gibi ülkelerde küçük şehirlerde bile türk marketi var, o yüzden tekrar ediyorum yemek için ağlamayın. (gizlinot: Döğerim) İlk gidişinizde yemek götürmeyin. Sadece yeni arkadaşlarınız için küçük hediyeler götürebilirsiniz, nazar boncuğu vs.

  - erasmus yaparken otostop ya da araba paylaşımını vs. Araştırın, bunlardan çekinmeyin, güvenli oluyorlar genelde.

  -always türkiye'deki orkid, labello da türkiye'deki nivea dudak balmı.

  -dönüşte bavulunuzun bagaj sınırını aşacağını anlarsanız, kıyafetlerinizi kargoyla türkiye'ye yollayın, daha ucuz oluyor.

  Aklıma geldikçe eklerim.

  16 mayıs 2015 20:47

  2. her lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisinin muhakkak katılması gereken değişim programı

  gezmek için erasmus tan daha güzel bir fırsat bulamayacaksınız, gençler.

  o yüzden gidin, gidelim!

  bir de eskiden -yani benim lisans zamanlarımda- ömür boyu bir kere erasmus hakkınız varken iki yıldır master ve doktorada da katılma fırsatı tanıyan güzelliktir kendisi.

  16 mayıs 2015 20:54

  3. staj hareketliliğini 2 yıl önce deneyimlediğim program. öğrenim hareketliliğine göre biraz daha zor çünkü staj yerini sizin ayarlamanız gerekiyor genelde. bir de okulların staj kontenjanı daha az.

  öncelikle kendi alanınızla ilgili, gitmek istediğiniz ülkeden staj yerleri bulup onlarla iletişime geçiyorsunuz. bu yerleri okulunuz veya tanıdıklar aracılığıyla ya da internet üzerinden araştırarak bulabilirsiniz.

  ne kadar çok alternatif bulursanız o kadar iyi çünkü bir çoğu geri dönmiycek ne yazık ki. cevap aldığınız yerle detaylı iletişime geçiyorsunuz ve onlar size bir kabul mektubu gönderiyor. bu mektupla dil sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz. bazı okullar önce dil sınavı yapıp daha sonra kabul mektubunu istiyorlar. her halükarda iki aşamayı da geçmeniz gerekiyor.

  çok güzel bir tecrübe bence hem kariyer hem dil hem de kültürel anlamda.

  daha detaylı konuşmak isteyen olursa mesaj atabilir.

  16 mayıs 2015 21:01


  4. gittiğiniz ülkede türklerle takılmayın, "elin" memleketine türkçenizi geliştirmek için gitmiyorsunuz zira(gizlinot: gülücük)

  16 mayıs 2015 21:28

  5. fırsatı olanın kaçırmaması gereken program. üniversiteye başladığımda pek niyetim yoktu ama benim üniversitemin çok yüksek sayıda erasmus kontejanı vardı ve üstelik öyle balkan ülkeleri falan da değil. gitmeyeni dövüyorlardı bir nevi ben de 4. sınıfta gittim tüm sınıf arkadaşlarım(gizlinot: gitmeyen 3-5 kişi kaldı) gidip geldikten sonra.(gizlinot: her zaman partiye geç katılanlardanım) aldığım kararlardan hep pişman olan ben iyi ki de gitmişim diyorum. (yazar: saclariminapsam)'ın dediği gibi imkan dahilinde büyük ülkeler ve şehirler tercihiniz olsun ama seçenekler arasında yoksa da vazgeçmeyin yine de gidin. ben başta karar verirken korkmuştum çünkü ayda bir haftasonları eve gelen insandım. uzun süreli evden ayrılmak demekti benim için ama vizem bitmese ve trde okulum başlayalı 2 hafta olmasa gelmiyordum.(gizlinot: swh) aklımda hep ya çok kötü geçerse fikri vardı. en son dedim en fazla nolur hayatımın en kötü 4-5 ayı olur ama bunu denemeden bilemem. döndükten sonra da depresyona girdim neden 1 dönem daha uzatmadım diye. (gizlinot: cidden) üstelik öyle çılgın atmadım yani parti parti falan baya da eşek gibi çalıştırdılar okulda. gidip hiçbir şey yapmadan dönen arkadaşlarım da oldu ama ben yine seçimimi zordan yana yapmışım bilmeden. ama pişman değilim özgüven açısından çok büyük katkıları oldu. masterı da yurtdışında yapmamın tek nedeni erasmustur. benim bölümüm gerekliliği sık sık sunum yapmak durumunda kalınıyor. bizde genelde hocalar yarışır en çok kim itin g.tüne sokacak diye ama yurtdışında tam aksine motive edici tutumu görünce kendi üniversitemden bir kez daha tiksindim. hala düşünürüm lisansı da yurtdışında okusaydım daha mı başka olurdu her şey diye.(gizlinot: muhtemelen olurdu) ama o zaman aklımız ermiyordu bunlara.

  birkaç tavsiyede benden gelsin.

  - okulun international öğrenci gruplarına üye olun. aktivitelerine gezilerine katılın mutlaka. çevre edinmek ve zaman geçirmek için güzel oluyor.

  - yine okulun açtığı ücretsiz kurslar varsa dil kursu gibi katılın çok bir şey öğrenmeseniz bile arkadaş çevresi edinirsiniz.

  - tekrar etmek gerekirse türklerle düşüp kalkmayın.

  - paranızı kontrollü harcayın. yoksa iki ay sonra parasız kalırsınız.(gizlinot: kalan bir kız olmuştu herkese borç taktı da gitti)

  - gittiğiniz sınıftaki öğrenciler yerli olduğu için sizle çok da ilgilenmeyebilirler çok kafaya takmayın. yalnız kalmamak için bkz. ilk madde.

  - tek başınıza da olsa gezin.

  16 mayıs 2015 22:11

  6. Bitisinde erkeklerin pasaportunun arasina belirli cumlelerin oldugu bir kagit koydugunu dusundugum program.

  13 şubat 2016 02:23

  7. Bu bahar döneminde kazanıp, okulum uzayabilir diye feragat dilekçesi verdiğim program. Güvenemedim sanırım kendime. İleride pişman olur muyum acaba ?

  edit: Girdiyi beğenmeyenler olmuş, ben de daha ayrıntılı bir şekilde anlatayım dedim. Erasmus kazandım, hobaa hayat ne güzel ver elini yeni maceralarla iş bitmiyor. Okulun size sunduğu okullar, o okulların derslerinizle uyuşurluluğu etken faktörler. Dönem derslerime baktığımda ve alttan derslerim nedeniyle en uyuşan okul Polonya'daydı ve toplamda 15 ects'lik dersi bir sonraki döneme bırakmam demek. Ki, dikkat ederseniz en uyuşanı diyorum. Bir daha ki dönem, tezle mi uğraşayım; alttakilerini vermekle mi ? Yani çok sancılı bir süreç o dersleri denkleştirme dönemi karşı okulun kendi istedikleri var sizin okulun istekleri var. Tam oldu sanıyorsunuz, koordinatör "Ama, o okul bunu kabul etmez " diye başlıyor da başlıyor. Kaldı ki, herkesin karakteri farklıdır. Ben öyle, her yere kolay adapte olan biri değilim. Keza, Polonya'da ki X okulun da bana çok bir yarar sağlayacağını düşünmüyorum. İngilizce konusunda zaten ingilizceniz yoksa erasmustan medet ummak da doğru değil bence ana dil olan ya da çok iyi konuşulan bir ülkeye gitmediğiniz müddetçe. Evet, çok güzel bir kültürel etkileşim programı. Bunları kötülemek için yazmıyorum, sonuçta sınava başvururken bu programı neden istediğimizi belirten dilekçeler yazıyoruz. Ama, ben okuduğum şehre katlanamayan biri olarak bir dönem daha - arkadaşlarım mezun olmuşken - okulumu uzatma riskini göze alamadım. Evet şu an için bu doğru geliyor bana ileride de eğer hayat bana böyle imkan sağlamazsa yeniden bu konuda pişman olur muyum ? Bunu kestiremiyorum tabii ki.

  13 şubat 2016 03:47 13 şubat 2016 15:54


  8. sadece gitmekten vazgeçen adayları pişman eden program.

  maddi manevi kişiyi besleyip farklı kültürlerden birçok kişiyle tanışabilme imkanı sunduğundan, katılımcılarını çoğu zaman birçok açıdan geliştirirken değiştirir. gidip, ağır tabir ile "ipini koparıp" dönenler için, o yolda bir bahane olmuştur sadece.

  amacı, salt olarak orada aa, ba (ya da a1 a2) gibi notlarla mükemmel öğrenci profili çizmek olmadığından, asgari düzeyde başarıyla dönüldüğünde bile; gidenin valizine, çocuklarına anlatabileceği çok güzel anıları doldurur.

  azami ölçüde başarılı olanlara da yeni bir hayatın kapısını açabilir (master-doktora).

  13 şubat 2016 04:12

  9. benim de okulumu uzatırım diye katılmayacağım öğrenci değişim programı.

  keşke geçen sene başvurup bu sene gitseydim, böylece derslerimi de zamanında verip okulu uzatmazdım ama bakın görün ki geçen sene sınav tarihini bilmiyordum.

  gitmeyi çok isterim ama böyle olmuyorsa öğretmen olduktan sonra 1 aylık avrupa turu yaparız biz de, her ne kadar aynı olmasa da idare ediciz.

  edit: derken erasmusa gidiyorum ben şok başlarım lan okuluna gidiyorum huhuu

  13 şubat 2016 04:17 12 haziran 2016 10:58

  10. Sınıflandırmak istemiyorum ama ülkenizde kendi okuduğunuz üniversiteden seviyesi daha düşük bir üniversiteye erasmus için gitmeyin. Hem cv anlamında - puan, hem okulu uzatma riski var. İşverenler "pff bu okul ne ya, laf olsun diye gitmiş" diyor.

  İtüde okuyorsanız romanya kdlajnski üniversitesine gitmeyin mesela. Mezun olunca gezersiniz.

  Güzel bir okul ve gezilecek bir ülke ise muhtemelen çok güzel zamanlar geçirirsiniz.

  Bir de Her şeyi euro kuruyla çarpmaktan 4 işleminiz baya gelişir.

  13 şubat 2016 11:59