yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (48)
  • medya (1)

  1. Bir başkadıır benim memleketim :) Çok çok severim. Artık pek gidemesem de okul hayatı, ıvır zıvır işler bitince yerleşmek istediğim şehirlerin başında gelir hala.

  6 eylül 2014 15:12

  2. 4. Yılıma gireceğim bu ufak şehirde. Bazen çok boğuyor beni, bazen mutlu ediyor. Değişik bir yer eskişehir. Gezmek tozmak için ideal ama uzun yaşamak için emin değilim. Yolu düşen süslülere kapım açık her zaman. Ha bide çarpası yani çarşamba pazarı meşhurdur, fena değildir de. Esparkta ve çarşıya doğru 2 gratis bulunur. Espark doktorlar ve neoda olmak üzere 3 watsons ve neoda bir adet rossman ^^

  6 eylül 2014 15:20 6 eylül 2014 17:55

  3. 2000 senesinden beri yaşamayı sürdürmekteyim.ailem buralı ama öncesinde ankarada oturuyorduk.gerçekten çok tatlı,çarşıları iç içe,yaşanabilecek en modern anadolu kentlerinden biridir.bünyesinde iki üniversite barındırdığından benim dışarıda okumam gerek ailem gerekse arkadaşlarım tarafından epey eleştirildi.istediğim bölüm burada olmadığından çok sorun olmadı.zaten ben üniversitenin aileden uzakta geçirilmesi taraftarıyım.okuduğum il eskişehirin 3 katı olduğundan ilk başta büyük şehir beni boğuyoooooor!! diyordum.istanbulda yaşayanlar ne yapsın?kısacası okumak için gelindiyse tadından yenmez.mezunların buraya yerleşmesi de bunu çok iyi açıklıyor.aileyle aynı tadı vermediğinden emin olabilirsiniz.

  6 eylül 2014 20:51


  4. 2003'ten beridir oturduğum şehir, aynı zamanda memleketim de. Eskişehir'li olmayana saçma ya da abartı gelebilir ama eskişehir aşktır, aşk. böylesine derin bağ duyduğum başka bir şehir yok. eskişehir başka.

  6 eylül 2014 21:40

  5. sosyal demokrat belediyeciliğin eseri. minik ama özgün müzeleri, canlı gece hayatı, kıpır kıpır sokakları, kendine has değerleri, tarihi mekanlarıyla medeni, sevimli, canlı bir şehir. bacak kadar boyuyla cümle anadolu şehirlerine kafa tutuyor. dilerim eskişehirliler bu belediyenin değerini bilir.

  20 nisan 2015 13:53

  6. Üniversite üstüne master derken 7 yıla yakın yaşadığım güzeller güzeli şehir. Öğrenci için cennet gibidir. Aynı senelerde kuzenim ankara'da öğrenciydi ara sıra yanına giderdim her gittiğimde eskişehir'de okuduğum için şükrederdim. Tabii sonra öğrencilik bitti, izmir'e geri döndüm. Hala bu şehrin yeri ayrıdır bende özlerim.

  21 nisan 2015 14:54 ed.21 nisan 2015 15:30

  7. Eskişehir'i Eskişehir yapan Anadolu Üniversitesi'dir öğrencilerdir.hepsi değil ama genellikle Yerlisi normal herhangi bir Anadolu şehrindeki yobazlardan farklı değil.Neyseki öğrenciler var da bir şeye benziyor. Üniversite ve öğrenciler ve tabiki buyukerşen olmasa geri kalmış talep görmeyen herhangi bir Anadolu şehri olarak kalacaktı büyük ihtimalle.

  Osmangazi Üniversitesi de vardır ama şehir merkezine çooook uzak ve o bölge terkedilmis gibidir. Anadolu varken bence tercih edilmemeli.

  yirmi yıl önceki Eskişehir ile Günümüz arasında dağlar kadar fark varmış. Annemle babamın okuduğu şehir, ben de 2012de mezun olup okumaya geldim ve annem şehir merkezinin espark tarafına kaymış olmasina baya şaşırmışti. Tepeden bakınca daire şeklinde olan çarşı porsuk doktorlar kanatlı barlar üniversite caddesi bağlar Aytaç devamında Sakarya caddesi ve tekrar çarşıya bağlanan bu krokiyi kafasında zor oturttu. Şehir merkezinin kaymış olduğunu kendisi söylemişti. Mesela benim evimi Aytaçtan tutmuştuk ve eskiden o bölge hep gecekonduymuş. Yani Eskişehir baya baya gelişme göstermiş anadolunun incisi güzide bir şehirdir.

  Benim için Eskişehirin yeri çok başka normalde izmirde ve hatta en güzel yerinde yaşamama rağmen izmirden bile çok seviyorum belki de. Tabiki izmir kadar olanaklı değil ama kendi çapında herşey var. İzmirde yaşayıp da Eskişehir için çekincesi olan varsa hiç düşünmeden okumaya gelebilir buraya. kesinlikle Karlı soğuğunu da baharını da yazını da çok seviyorum. Eskişehir'i yaşamayı çok seviyorum. Eğlencesini şehrin dinamiğini hızlı bir şehir olmasını etkinliklerini seviyorum. Eskişehirde yaşamak okumak bence bir ayrıcalık.

  Pehhh bu kadar övdük peki kötü yanları hiç mi yok (:

  Eskişehir'in bu görünen neşeli yüzü dışında bir de bambaşka bir yüzü vardır. Biraz karanlık bir taraf. Onu sadece gezmeye gelenler Görmez. Normal okuluna gidip gelen okul dışında başka çevresi olmayan ve dahi olsa bile öğrenci dışında çevresi olmayan insanlar görmez. Aradki dengeyi kesinlikle iyi kurmak gerekiyor. Mesela okul her zaman öncelikli olmalı. hiç bir şey ve hiç kimse bu dengeyi bozmamali.

  Bir de insanlari var. Genelde, daha doğrusu baya bir deneyimledigim durumlardan çıkardığım sonuç:Eskişehirin yerlisi biraz fazla rahat, genelde öğrenciyle muhattap olduklarından sanırım hiç çekinmeden saygısızlık edebilir, laf atabilir, yanar döneri de çoktur karşısındaki kadın olsa dahi önce bağırırken beş dakika sonra köpek olup özür dinleyebilir. haksız olduğu yerde bile tartışmaya girmek gibi bir hata yapabilir, karşımdaki kimdir ben bunu yapıyorum ama karşılığında başıma neler gelecek diye hiç düşünmeden hareket ederler. Nitekim de böylelerini çok terbiye etmiş ve ettirmişimdir. Yine de bu şehre mal edemem tabiki heryerde var.ama benim saygısızliğa hiç bir yerde tahammülüm yok.

  Yine de herşeye rağmen candır Eskişehir. Çooooookkkk seviyorum.

  29 mart 2016 12:42


  8. 13 nisanda olmayı planladigim, sevimli,sıcak,huzur veren, her gittiğimde yerleşme hissi uyandıran en son 15-16 ay önce gittiğim şehir. Özledim evet...

  29 mart 2016 23:37

  9. An itibariyle gitmek üzere yola çıktığım şehirdir.

  Oradaki hareket bana iyi gelecek gibi hissediyorum ama yalnız kalmak da istemiyorum. Acaba var mıdır benimle birlikte dağıtacak bana yarenlik edecek bir süslü (gizlinot: lütfen olsun, aman bunu mu çekicem falan diye düşünmeyin, özünde eğlenceliyimdir ) (gizlinot: swh )

  27 ekim 2016 11:42 19 ağustos 2019 00:33

  10. Canım şehrim,memleketim. evimin, ailemin, sevdiklerimin, işimin burada olması da benim gözümde bu kadar özel kılıyor ama büyük yurtiçi ve yurtdışı şehirlerinde yaşamış biri olarak da değerlendiriyorum. Yaşamaya o kadar elverişli bir şehirdir ki. Bir kere huzurludur. Huzuru herhangi bir sokağında yürürken bile hissedersiniz. Gece 11 de 12 de bile bir genç kadın olarak sokakta yürüyebilirsiniz (evet oldukça normal olması gereken birşeyi artı olarak belirtmek kötü ama artık maalesef bu diğer şehirlerimize göre büyük bir artı). İstediğiniz kıyafeti giyin bön bön bakan, laf atan bulamazsınız. Herkes saygılıdır. Bu modern görüşü öğrenci şehri olmasına bağlayacaklar her zaman olur. Katılmıyorum tamamen eskişehir halkının insanlığıdır bu. Gerçekten de öyledir ben eskişehirliyim diye söylemiyorum. Eskişehir halkı iyidir. İyi insan olurlar. Dışarıdan herkes taşra insanı olarak görür ama aksine kültürlü insandır eskişehirli. Çünkü şehrin kendisi kültürdür. 

  Bir küçücük il nasıl bu kadar gelişmiş olabilir hayret diye bakabilirsiniz. Çünkü burada çok güzel ve farklı küçük müzeler bulursunuz. İki tane koskoca üniversitesi vardır ki bunlardan biri bana göre türkiyenin en güzel kampüslerinden birine sahip anadolu üniversitesidir. Türkiyenin en başarılılarından olan iletişim, eğitim gibi fakülteleri bünyesinde barındırır. 

  Şehirin merkezinde bir yerden bir yere yürüyerek yarım saatte gidebilirsiniz. Mesela üniversitenizden çıkarsınız, çarşıya inersiniz 15 dakikada. Çok güzel bir manzarada kahvenizi içer sonra işlerinizi halledersiniz. Alışverişinizi yaparsınız. Kursunuz varsa oraya gidersiniz. Sonra 20 dakikada yürüyerek belki de daha kısa evinize dönersiniz. Tüm bunları yaparken öyle sevimli detaylar görürsünüz ki şehirde gözünüzü alamazsınız. İnce düşünülmüş şehri başarılı simgeleyen heykeller, dev çiçek buketleri, küçücük sevimli tramvayı görünce içiniz açılır. Dersiniz iyi ki burada yaşıyorum! Ulaşım çok ucuzdur. Zaten kısa olan mesafeleri iyice kısaltır ve bunları yaparken bir yandan kaos değil huzur yaratır. Oldukça mantıklı yapılandırılmış otobüs ve tramvay hattı şehre yeter de artar bile. Otobüs ve dolmuş şöforleri gördüğüm yaşadığım diğer şehirlerdeki gibi değillerdir. Sanki her biri eğitimli, üniversite mezunları. Çok saygılıdırlar, her zaman yardımcı olmaya çalışırlar. Yaşlılardan genelde para almazlar. Bağırmazlar. Bunları yaparken de zamanlarından hiç şaşmaz sizi zor durumda bırakmazlar. İşinize okulunuza geç kalmazsınız. 

  Biliyor musunuz eskişehirin iki tane senfoni orkestrası vardır. İnanabiliyor musunuz? İki. Ne kadar büyük başarıdır bu. Biri üniversite bünyesinde diğeri belediye. İkisi de her hafta muhteşem konserler verir. Ve eskişehir halkı öyle sanatseverdir ki siz bu konserlere haftalar öncesinden bilet davetiye bulamazsınız. Gerçekten doğruyu söylüyorum. Konserlerde sanat camiasından kişileri bile daha az görürsünüz. Yüzde 90 ı halktır. Ne mutlu! 

  Evet eskişehiri tek kelimeleyle tanımlarsak mutlu şehirdir Eskişehir. Daha anlatacak çok şey var gerçekten ama gelip görün derim ben. Hem Avrupa ve eskişehiri gören arkadaşlar varsa beni anlarlar. Tam bir avrupa şehridir burası. Mutlulukla ayrılırsınız. Umarım hayatımı burada kurup, ölene kadar canım şehrimde kalırım. Çok az insana kısmet olur belki bu. Herkes memleketini sever ama yaşamak ve hayat kurmak istemek. O zor. İşte şu kadar söyleyeyim eskişehirde yaşamak çok kolaydır. Hayatı size kolaylaştırır. Canım şehrim :)

  6 ekim 2017 20:26