girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • medya (0)

1. normalde ilkbahar/yaz ve sonbahar/kış sezonlarıyla yılda 2 en fazla 4 kere ürün skalasını yenileyen markaların yerine, her 3-4 haftada bir veya 2 ayda bir mikro sezonlarla yeni ürünler piyasaya süren markaların tümüne denir.

genelde özellikle kalitesiz olması için tasarlanır ve sizi her hafta trendin gerisinde hissetmenizi sağlamaya yönelik bir pazarlama tekniği vardır. indirimler asla gerçek indirim değildir. çocuk işçiler veya ucuz emek sayesinde üretilir.

forbes'un yaptığı araştırmaya göre fast fashion markalarının kullandığı kalitesiz ürün ve kimyasalların çevreye verdiği zarar da çok çok büyükmüş. ve de ucuz görünüp aşırı harcamaya yönelttiği için özellikle kadınları ekonomik olarak zor duruma sokuyormuş.

bir de kullanım başına düşen fiyat var. ödediğimiz parayı o ürünü kaç kere kullanabileceğimize böldüğümüz zaman edindiğimiz rakam giyim başına düşen ücrettir. fast fashion kıyafetlerinde bu rakam value fashion dediğimiz ürünlere göre daha yüksek olduğu söyleniyor fakat ben şahsen ürünleri dikkatli bir şekilde uzun süre kullanıyorum. fakirlik işte... swh. (gerçekten ihtiyacımı başka yerden karşılamaya bütçem her zaman el vermiyor)

bu kategoriye dahil markalar h&m, zara, mango vb.

27 ocak 20:17