sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (11)
  • medya (0)

  1. futbolda takımlara karşı aşırı bağlılık gösterme.

  dünyada en anlam veremediğim, en saçma bulduğum durum. bi sporu takip etmek çok güzel bi şey, futbol voleybol basketbol fark etmez. ama bu durum fanatizme dönüşünce işler çirkinleşiyor. maç zamanı taraftarların düşman gibi birbirine saldırması ayrı aptalca, yenilince karşı takım oyuncularına çirkin ithamlarda bulunmaları veya aşağılamaları ayrı aptalca, size herhangi bi katkısı olmayacak takımı canı pahasına çıldırırcasına savunmak ayrı aptalca. tribüne gidip maçı izleyip zevk almak yerine karşılıklı küfürleşmek, ortalığı birbirine katmak kime ne kazandırıyor anlamış değilim. cinsiyetçiliği ve tecavüz kültürünü en çok kullanan kitlenin futbol fanatiği kitle olması da cabası. taraftarın cansız kadın mankene karşı takım forması giydirip kendince aşağılaması, yenen takımın taraftarının densizce "tecavüz ettik auahuahau" şakası yapabilmesi, insanların bi kişiye sırf düşman olduğu takımın taraftarı/oyuncusu diye ağır küfürler etme hakkını kendinde bulabilmesi, takım başkanlarının bile "kadın gibi yaşamayacağız" diyebilecek kadar boş ve densiz insanlar olması benim bu duruma nefretimin kat kat artmasına yetiyor da artıyor bile. gözünüzde fazla büyütmüş gibi görünebilirim ama daha buraya çok daha paragraflar yazabilirim bu durumun yarattığı çirkinlik hakkında.

  (yazar: fonetikdisi ) uktesiydi.

  13 ağustos 2016 23:03

  2. aşırı derecede itici bir şey. ve bence sadece boş insanlar futbol konusunda fanatikleşebilir. normalde yapılması gereken illa bir takım tutulacaksa o takımın maçlarını efendi efendi takip etmektir. futbol fanatizmiyle milliyetçilik arasında hep bir bağ kurmuşumdur ve ikisi de ilkokuldaki "bizim sınıf sizinkini döver tamam mı" bakış açımızdan bir adım öteye geçmemektedir benim için.

  21 kasım 2016 14:54

  3. esasen bir spor olan futbolun bir nevi uyuşturucu muamelesi görmesi.

  kitlelerin bir başka afyonu. hayali düşmanlar, hayali tutkular, hayali sevinçler. sanırım insanların bu tarz fanatiklik besleyip aidiyat hissedecek şeylere "ihtiyacı" var. yoksa kime ne kazansa da kaybetse de dünyanın parasını götüren 11 adamdan ve onların mafya-vari yönetimlerinden, ve o yönetimin türlü yolsuzluklarından.

  21 kasım 2016 15:56 21 kasım 2016 15:58

  4. bundan 2 sene önce falan baya fanatizm derecesinde futbol izleyicisiydim. premiere lig la liga falan o derece izlerdim. ama zamanla o kadar sıkıldım ki. dün galatasaray-fb derbisini bile izlemedim. şimdi nerde maç izlerken küfreden kendinden geçen birilerini görsem o ortamda duramıyorum. midem almıyor o küfürleri. ya insan gibi oturur izlersin arada itiraz et tamam ona da tamamım ama sürekli küfredilince o ortamda duramıyorum.

  her şeyi fazlası zarar futbolun da.

  21 kasım 2016 16:24

  5. cinsiyetçiliğin gırla olduğu "müessese".

  2016'da Antalyaspor'un Fenerbahçe'yi yendiği maçtan sonra sahada "tecavüz marşı" çalınması üzerine kadınlar ayağa kalkmıştı. Antalya Kadın Dayanışma Merkezi ve Dayanışma Derneği ile Cinsel Suçla Şiddetle Mücadele Derneği ise Antalyaspor Kulübü hakkında "Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçu kapsamında 1,5 yıldan 8 yıla kadar hapsi istemiyle dava açmış. bakalım önümüzdeki aylarda dava nasıl sonuçlanacak...

  24 ocak 2017 17:45

  6. Sonuçlarını dün oynanan fenerbahçe- beşiktaş maçından gözlemliyebileceğimiz durum. Eskiden koyu bir fenerbahçeli olarak, şu an ise sadece sempati beslediğim bir takımın taraftarlarının magandalığı yüzünden ben utandım. Türkiyede her şey parti tutar gibi tutulduğundan başka birinin fikrine hatta spora bile tahamülü yok milletin. Maç izlemeye gelen tipler maçtan çok olay çıkarma hevesiyle, sanki rakip oyuncular kendileriyle bir diyalog içine girmiş gibi ellerinde ne varsa sahaya atıp, ağızlarına ne gelirse sayıp sövüyorlar. Bu bir değil iki değil. O çok sevdiğin, "fanatik" olduğun takımın itibarının düşmesi çok mu iyi oldu şimdi? Heryerde olduğu gibi spordada magandalığımızdan kurtulamıyoruz, insan olmayı ne zaman öğreneceğiz merak içersinde bekliyorum.

  20 nisan 2018 13:31 20 nisan 2018 13:33

  7. gündemi en kolay nasıl değiştirirlerdi? futbolla tabii ki. milletin futbola olan düşkünlüğünü kullanarak olay yarattılar ve günlerce konuşulmasını bekliyorlar. böylece asıl meseleler gündem dışı kalacak öyle mi?

  futbol sadece bir oyuncak.

  20 nisan 2018 14:20

  8. şimdi efendim ben taraftarın gazına geldim, ahmet şu hareketi yaptı, hoca böyle davrandı, hakem şöyle diye diye yarattıkları iğrençlik. tuttuğun takıma gönülden bir bağlılığın olur, olmaz değil. takımın pozisyon kaçırınca üzülürsün, gol atınca ya da futbolcu güzel bir hamle yapınca sevinirsin tamam da, sahaya çakmak fırlatmak nedir ya? bu sadece tek başına fanatizm de değil, bildiğin holiganlık. futbol en başta bir spordur, ölmek, öldürmek gibi şeyleri slogan haline getirmek zaten en büyük aptallık. eskiden yensen yenilsen kalbim hep seninle denirken, şimdi ölmeye geldik türünde saçma sapan şeyler türedi. ayrıca ölmeye geldik nedir ya, öleceksen git düşmanla cephede savaş. bu kadar meraklıysan savaşmaya futbol maçında işin ne anlamıyorum ki?

  dün akşam da oraya çocuklarıyla, eşleriyle maç izlemeye gelen bir sürü kadın vardı statta. ne oldu şimdi? şenol güneş'in başına 5 dikiş atılınca bunu yapanın eline ne geçti? futbol şiddettir, kızdın mı, hoşuna gitmeyen bir şey mi oldu eline geçeni sahaya fırlatmaktır. o da yetmez içip içip gelip, orada kafa göz dalıp adam yaralamaktır şekline dönüşünce bunun adı da fanatizm olmuyor işte. bu düpedüz şiddettir. o yüzden bizde futbol fanatizmi değil, holiganlık, maç izlemeye diye gelip ortalığı karıştırmaktan zevk alan taraftar kılıklı gerizekalılar yüzünden işin rengi her zaman değişiyor. buna çanak tutan şiddet yanlıları da mutluluktan dört köşe olsun böylece.

  20 nisan 2018 18:43

  9. türkiye'de futbol kültürünün geldiği nokta can sıkıcı, taraftarlar çığrından çıkmış durumda, evet haklısınız. olaylara karışan taraftarlar sadece stadyumlara değil, diğer branşların maçlarına da girememeli. çünkü bu tipler basketbol maçlarına da gelip milleti tedirgin etmeye başladılar. böyle bir ceza almaları en çok bizim hayrımıza olur. komple beter olsunlar.

  yalnız durumun vehameti şimdi mi aklınıza geldi? bundan önce vodafone park'ta oynanan maçta başta volkan demirel'e bıçak olmak üzere futbolculara çeşitli maddeler atıldı kimsenin sesi çıkmadı? ayrıca tolga zengin'in yaptığını volkan demirel yapsa adama demediklerini bırakmazlardı. kaldı ki volkan demirel es kaza tribünlerle muhatap olsaydı olabilecekleri düşünmek bile istemiyorum. şimdi bu yazdıklarımdan fenerbahçe taraftarlarının taşkınlığını onaylıyormuşum şeklinde çıkarımlar yapanlar olabilir, rica ediyorum başka bir yerinizle okumayın bu girdiyi.

  diğer takımların taraftarlarına toz kondurmayanlar, iş fenerbahçe'nin taraftarına gelince kinlerini kusuyorlar. ve bir grup saçma sapan tipin sebep olduğu şeyleri koskoca kulübe genelliyorlar. hele bir de "bizim taraftarlar çok minnoş ama sizinkiler şöyle böyle" diyenler zaten benden uzak olsun. halbuki ha fenerbahçe ha bilmemnespor bu tarz yaşam formları her takımda aynı. şimdi ben kalkıp da "sahaya bıçak attılar ay bu beşiktaşın taraftarı da amma holigan." diyemem. sonuçta o kadar taraftarı var o kulübün. ve o kadar güzel karakterli beşiktaşlılar tanıyorum, yapacağım bu genelleme onlara haksızlık olmaz mı?

  20 nisan 2018 23:07

  10. Asla anlayamayacagim şeylerden biridir.

  Takım tutmayı ve o takımı sevmeyi,benimsemeyi bir noktaya kadar anlayabilirim ama fanatizmin hiçbir türlüsünü anlayamıyorum.

  karşısındaki insana tuttugu takım yüzünden hakaret edebilen insanlari ise son derece itici buluyorum

  20 nisan 2018 23:36

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar