yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. söylediklerinizden, yaptıklarınızdan, aklınızdan, kendinizden şüphe etmenizi sağlayan manipülasyon çeşidi.

  (yazar: erleichda)

  (yazar: veronika)

  26 ekim 2017 19:22 27 ekim 2017 13:19

  2. (link: https://onedio.com/haber/en-karanlik-zihinlerin-bile-rahatsiz-edici-bulacagi-psikolojik-iskence-yontemi-gaslighting-697866 En Karanlık Zihinlerin Bile Rahatsız Edici Bulacağı Psikolojik İşkence Yöntemi Gaslighting)

  buyrunuz, iyi okumalar.

  26 ekim 2017 19:49

  3. Bilinçli veya bilinçsizce uygulanabilen bir manipülasyon tekniği. Temeli Algılarla oynamaya dayanır. Maruz kalındıktan sonra uzun süren bir iyileşme dönemi vardır. Bu sevgilinizin size yalan söylemesi kadar basit bir olay değil Yani “ya pipican bana yalan söyledi gaslight yapio banaa:(“ gibi bir durum değil. İş arkadaşı, aile, sevgili, arkadaş.. hepsinden olabilir ayrıca. Algılarınızla adeta  savaşarak kendinize sahip çıkmaya çalıştığınız, kendi ördüğünüz bir duvar vardır. ama manipülatörün sizin kendinizi ve algılarınızı korumak için ördüğünüz bu duvarı tek hamlede yıkması işten bile değildir. bahsettiğim gibi yapanın da farkında olmadan yapması olayı biraz daha komplike hale getirir. Kendinle savaş, algılarınla savaş.. başedilmesi güç bir durumdur.

  26 ekim 2017 23:40


  4. bu manipülasyon tekniğinin ilk sanatsal temsili patrick hamilton'ın 1938 tarihli oyunu gas light'tadır. oyunda genç, güzel, zengin ve çok saf aşık kadın kendisinden yaşça büyük, geçmişini saklayan ve yalanlar söyleyen manipülatif kocası tarafından delirmenin eşiğine getirilir. kocanın kadını akıl sağlığından ve hafızasından şüphe ettirmek için oynadığı oyunlardan en büyüğü, kadın odasında tekken odadaki gaz lambalarını sürekli açıp kapatması ve dışarıdan garip, ürkütücü sesler gelmesidir. kadın buna dair kocasına ve hizmetçilere sorular sorduğunda ise kimsenin böyle bir durum yaşamadığı, belki de hanımefendinin dinlemesi gerektiği vs kendisine iletilir.

  işte gaslighting terimi de oyunun bu manipülasyon şeklini ilk ortaya koymasından geliyor. karşı tarafın size bir şey söyleyip söylememiş gibi davrandığı, bir şeylerin ortaya konduğu ama siz buna dair sesinizi çıkardığınızda size meczup muamelesi yapıldığı, gazlama ve inkar üzerine kurulu manipülasyon.

  1944 tarihli, (gbkz: ingrid bergman)'lı george cukor filmi gaslight da oyunun uyarlamalarından biri. filmde ingrid bergman çok güçlü bir performans ortaya koyuyor. gotikli, detektifli, manipülatif kocalı bir film izlemek isterseniz öneririm.

  29 ocak 2020 00:02

  5. zaman zaman ebeveynlerimden birinin bana yaptığını fark ettiğim (ya da fark ettiğim demeyelim de düşündüğüm) manipülasyon tekniğidir. pek çok farklı versiyonu olmakla birlikte benim tecrübe ettiğimi düşündüğüm versiyonlar inkar ve geçmişi yeniden yazmaydı(gizlinot: benim isimlendirmem değil, internette gaslightingi araştırırken özel isimleri de olduğunu öğrenmiş oldum). bazen yaşanan olaylar, özellikle de kavgalar, daha sonradan konuştuğumuzda bammbaşka şekilde yansıtılıyor. küçükken kendi hafızamın yanıldığını düşünürdüm ama spesifik bir olaydaki çok bariz yanlışlık sebebiyle eski olaylar da benim için aydınlanmış oldu. çünkü o kavgadan birkaç ay sonra bunun üzerine konuştuğumuzda, o kavga esnasında hiç yapmadığım, yapamayacağım bir şeyi yaptığımı söyledi.

  ama o olay haricinde genelde bu kadar belirgin şeyler olmuyor. mesela bazen gülerek bir şey söylüyorum. bunun üstünden zaman geçtiğinde o olay için, gülerek söylemediğimi, sert bir tonda söylediğimi iddia ediyor. ya da bariz kötü bir laf ediyor ama sonra konuşup uzlaşmaya çalışırken o lafı değiştiriyor ya da söylediğini kabul etmiyor bile. tüm bunları kendine aşırı güvenerek yapıyor, itiraz edersem de bana şok içinde bakıyor. hatta sanıyorum ki kendisini de inandırıyor. inatlaşırsam inancı kuvvetleniyor. bunlar çok sık olmuyor ama bazen oluyor ve baş edilemez bir durum olduğunu kabullendim artık. hiçbir çözüm yolu yok. zaten manipülasyondan azade bir ebeveyn çocuk ilişkisi olmadığını düşünüyorum ama şiddeti değişebiliyor. bence bizde orta şiddette var. redditte parental gaslighting vb. aramalarla benzer çok deneyim okudum. böyle bir şüpheniz varsa size de yardımcı olabilir ama gaslighting yapan kişiyle tartışmaya girmekten kaçınmak (gizlinot: bu ne işe yarayacaksa) ve kendi hafızanıza, içgüdüleriinize güvenmek dışında çözüm önerisi yok benim gördüğüm kadarıyla.

  17 ağustos 02:28