yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  1. tam adı Hillary Rodham Clinton olan 1947 doğumlu amerika birleşik devletlerinin 67. dışişleri bakanı. 2008 ve 2016 başkanlık seçimlerine de aday olmuştur.

  14 yaşından beri siyasetle ilgilenmiş, dönemindeki başkanları desteklemek için seçim kampanyalarında çalışmıştır. Wellesley kolejinde siyasal bilimler ve Yale Üniversitesi'nde hukuk eğitimi görerek dereceyle mezun olmuştur.

  yale'de hukuk okuyan geleceğin başkanı Bill Clinton ile evlenmiş ve kocası valiyken kendisi de avukatlık yapmış ve sivil örgütlerle çalışmıştır. 1992'de kocasının başkan olmasıyla first lady olmuştur. 2000'li yıllarda senatör olarak çalışmış ve 2008 başkanlık seçimlerine demokratik partiden adaylığını koymuş ancak yine demoktratik partiden aday olan barack obama'ya az bir farkla yenilmiştir. 2009'de ise obama tarafından dışişler bakanı seçilmiştir.

  ayrıca zamanında Martin Luther King Jr. ile tanışmıştır.

  2016'nın başkanlık seçimlerine demokratik partiden adaylığını duyurmuştur. şu an demokratik partinin adayı olmak için demokratik partiden aday olan diğer rakiplerine karşı yarışıyor.

  merak edenlere parti içinde sol ve değişim isteyen kısım kendisini desteklemiyor. sivil toplum konusunda bir çok çalışmaları olsa da amerikan halkı içerisinde kendisi zenginlerin tarafını tutmak, muhafazakarlık ve ırkçılık nedeniyle de sevilmiyor. haksız da değiller çünkü yakın zamanda sadece ünlü kadınlar ve kızlarıyla bir oy toplantısı gerçekleştirdi.

  bende şahsen kendisini sevmem. kazanması halinde hem amerika siyaseti hem bizim için kötü olacak. şu anda donald trump'ın iyisi gibi duruyor. kendisi, kocasının oval ofiste sekreteriyle kırıştırmasının skandalından sonra kocasına sahip çıkmasıyla hatırlanır. kendisini sevmesem de o skandaldan sonra kafasını kuma gömmeyip kariyerini şaha kaldırarak kocasının fersah fersah önüne geçmesiyle kendisini takdir ediyorum. aldatılan first lady olarak hatırlanmayacak.

  ayrıca kendisinin adını ne zaman görsem "arka bahçenizde yılan besleyip o yılanların sadece komşunuzu ısırmasını bekleyemezsiniz." sözü aklıma gelir. işte bunlar hep homeland (gizlinot: swh )

  kendisine karşı başkan adayım ise elizabeth warren'dır ancak kazanamayacak ve büyük ihtimalle clinton abd'nin ilk kadın başkanı olacaktır.

  ukte sahibi (yazar: cok uzak )

  Edit: Olamadı (gizlinot: swh)

  29 şubat 2016 02:03 9 kasım 2016 16:36

  2. internette yarışa girmiş gibi canavarca gömülüyor ama şu konjonktürde abd başkanlığı için en donanımlı ve tecrübeli insanın kendisi olduğunu düşünüyorum. parti ön seçim etaplarının oy oranları da böyle gösteriyor.

  kadın resmen doğumundan şimdiye kadar abd başkanlığı için gereken her adımı en doğru şekilde attı. bizim türkçede "devlet terbiyesi sahibi" dediğimiz insanlardan. acayip sağlam bir eğitimi (gizlinot: wellesley+yale law), "madem beyim politikada basamakları tırmanıyor ben de şık şıkıdım giyinip orda burda el sallayayım, vitrinde oturayım" demeden yaptığı çok etkileyici bir hukuk kariyeri; 8 yıllık first lady'lik ve 8 yıllık da dışişleri bakanlığı geçmişi var (gizlinot: arkansas eyaletinin first lady'si olduğu dönemi saymadım bile). acayip dengeli, tuttuğunu koparan, başkanlık için yaratılmış adeta hükumet gibi bir kadın (gizlinot: bugün ikinci hükumet gibi kadın tanımım oldu hayırlara vesile olsun sdfgrht). şahsi fikrim iktidarı cumhuriyetçilerden devralmak ve 2008 krizinin etkilerini yumuşatmak için obama gibi devrimci bir isim gerekiyordu. şimdi de başlanan işi iyice kurumsallaştıracak, sağlam ve tecrübeli biri lazım. hiç kusura bakmayın, bernie sanders hillary'nin dengi falan değil o konuda. bernie demişken, hatırlarsınız geçen seneki birleşik krallık seçimlerinde (gbkz: ed miliband)'e de aynısı olmuştu, sosyal medyada övüldü övüldü insanlar twitter'da gaza geldi ama seçimlerde patladı, ay nasıl oldu hiç bilemedik :(((( diye ağladılar ama çok açıktı ne olacağı. sanırım sırf özgürlükkkk barışşşşş halkkkk sosyalizzzmmm diye bağırmakla; meme'lerde iyi durmakla olmuyor bu işler, başka bir şeyler de gerekiyor.

  tam bir ucube panayırı olan cumhuriyetçilere hiç değinmiyorum zaten onlar bambaşka bir alem. ama epey eminim ki hillary'nin karşısına trump gelirse çok rahat alacak, bileğinin hakkıyla abd'nin ilk kadın başkanı olacaktır, zira o iş o kadar uzun boylu değil. (gizlinot: yanıltma beni amerika öpt kib bye).

  29 şubat 2016 02:55