yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (1)

  1. 19 temmuz 2019 itibariyle yurtdışından getirilen telefonların kaydı için ödenecek vergi resmi gazete de yayımlanmış olup yeni ödeme tutarı 1.500 tl olan ücrettir.

  19 temmuz 2019 11:28 19 temmuz 2019 11:29

  2. 2018 yılının ekim ayında 170 lira olan harç, 2019 yılında yüzde bilmem kaç zam ile insan dürtmeye devam edecek.

  ilgili medya:
  1
  19 temmuz 2019 12:03

  3. reis nefes aldığımız için de vergi verelim ya, ayıp oluyo böyle bedavadan ülkenin oksijenini tüketiyoruz falan.

  tanım: sarayın israflarının vergi yoluyla halka yüklendiği başka bir anlamsız ücret.

  19 temmuz 2019 15:21


  4. vestel boykotuna sebebiyet veren ücrettir. vestel'in çok önceden ithal telefonlar için talep ettiği vergi uygulamasının yürürlüğe girmiş olmasını hatırlayarak; millet, öfkesini vestel'den çıkarıyor. bir de yandaş olma ihtimali çok yüksek, araştırmadım açıkçası. boykot edilecekce kalitesizliği yüzünden edilmeli (gizlinot: mix&go dışında başka ürününe sahip değilim, tercih de etmem zaten.) her neyse.

  imei kayıt ücreti= "ooo yurtdışından telefon mu? bi dal da ben alırım" diyen devlet yönetimi.

  19 temmuz 2019 16:32 19 temmuz 2019 16:34

  5. Tam emin değilim kısaca bakındım google’da hangi ülkelerin imei kaydı istediklerine dair, tam sıralı bir liste bulamadım. Ancak pakistan ve türkiye’den başka ülke ismi de okumadım. 

  Ben maalesef bu kaydı yaptırmak zorundayım. Dünyanın en manasız şeyi o deli paraları ödemek ama resmen mecbur bırakılıyoruz. Önceden zamlar yılbaşından sonra açıklanırdı, şimdi şakkadanak bir imzayla sebebinin ne olduğunu açıklamaya tenezzül bile etmeden fiyat yükseltiliyor. Bari anlatın be kardeşim; biz neden 618 lira olan şeyi şimdi 1500 lira ödüyoruz, sebebi nedir? Ama yok, birisi bir gün kral çıplak diye bağırana kadar he paşam, tamam paşam. 

  Tanım: yurt dışından alınan telefonu türkiye’de kullanabilmek adına devlete ödemek “zorunda” bırakılan vergi.

  19 temmuz 2019 23:11

  6. "biz yatalım, işiniz bitince kalkın" dedirten durum.

  yurtdışından telefon alımlarında vergi verilmiyormuş da, devlet zarar ediyormuş da vay efendim bilmem ne. millet yurtdışından telefonu, siz burda ot vergisi, çük vergisi diye üstüne bindirdiğiniz için getirtiyor zaten. kıyamam ya, şaka bir yana devlet yurtdışından gelen telefonlardan alacağı vergiye göz diktiyse batmaya yakındır, bunu bir kenara yazın. en olmadı sarayda kullanmadığınız ışıkları söndürün anam, ben mi dedim size bilmem kaç yüz odalı saray yaptırın diye? vekillerinizin, bakanlarınızın maaşlarını %10 düşürün, ordan tasarruf etmeye çalışın da bir bakın bakalım ne oluyor o zaman. sizin yediğinizi içtiğinizi niye vatandaş ödüyor anlamış değilim. bi kulağımızın arkası kalmıştı, o da oldu şükürler olsun.

  ayrıca doğru mu diye bakarken şöyle bir takım anekdotlar buldum, onları da paylaşayım:

  -1 Haziran 2019 itibariyle IMEI kaydı yapılan telefonlar, sadece pasaport sahibinin adına kayıtlı olan hatlarla çalışabilecek. Yani sizin pasaportunuza kaydı yapılmış bir telefon, kardeşinizin adına kayıtlı bir SIM kartla çalışmaz.

  yani diyor ki "öyle eski telefonumu kardeşime vereyim, o kullansın, yooook. yeni telefon alacaksınız!".

  -Telefonu yurtdışından dönüşünüzün üzerinden 120 günü geçmediyse kendi adınıza kayıt yapabiliyorsunuz. Pasaporta 3 yılda bir kez yeni telefon kaydı yaptırılabiliyor. Eğer üzerine telefon kaydı yapacağınız pasaportun süresi 120 günü geçmişse ya yeniden yurtdışında gidiş dönüş yapmanız gerekiyor.

  3 yılda 1 kere alabiliyorsunuz, bu önemli. yeni çıkan telefon istiyorsanız o kazığı içinizde hissedeceksiniz, kaçarı yok.

  -Yurt dışından ambalajı içerisinde olmak kaydıyla sadece 1 telefon getirebiliyorsunuz. Yolcu beraberinden birden fazla telefon getirecekseniz diğerlerinin kutusunu açıp içine hat takmanız gerekiyor. Telefon gümrük geçişinde hat taktığınız ikinci telefonu da kullandığım telefon olarak söyleyebilirsiniz. Yurtdışından telefon siparişi vermek yasak. Ancak yolcu beraberinde getirilebiliyor. Eğer birden fazla telefon getirdiğiniz fark edilirse hem cezalı iki kat vergi ödemek zorunda kalcaksınız hem de gümrük yetkilileri telefonun Türkiye’de IMEI kaydı yapılmaması için bilgilerini not alacak yani yurtdışından getirilen ikinci telefon Türkiye’de kullanamayacak. Ayrıca kaçakçılık suçu ile hakkınızda dava da açılabilir. Gümrük muhafaza memurları xrayden bavulunuzu geçirdiğinde veya üzerinizi aradığında telefonları bulabilir.

  yanınızda 1 tane götübik telefon getirdiniz diye vergi kaçakçılığı suçuyla size dava açılabiliyor, ama kimlere vergi kaçakçılığından dava açılmıyor, hadi bilin? dlfşrljsşfl.

  -Yurtdışından başkası tarafından size hediye getirilmiş veya sizin birisine yurtdışından gelirken aldırttığınız telefonu, adınıza kayıtlı SIM kartla kullanmak isterseniz, sizin de yurtdışına çıkıp dönmeniz ve sonrasında kendi pasaportunuz ve Kimlik numaranız üzerinden kaydettirmeniz gerekiyor. Başkasının adına kaydedip kendi SIM kartınızla kullanamıyorsunuz.

  biri size jest yaptı, hediye telefon getirdi diyelim. jest yapacak kadar zengin tanıdıklarınız varsa, siz de o jeste, telefonu kullanabilmek adına yurtdışına çıkıp, ülkeye geri girerek karşılık vereceksiniz.

  yani bu jest bakanlara verilen rolex saat olsaydı, vergi falan istemezdik. hediye der geçerdik.

  ne olması gerekiyor bilmiyorum, ama resmen halkın bu haksızlıklara nereye kadar dayanacağını görmek için uğraşıyor, her seferinde dozunu arttırıp "yine isyan etmediler lan ahaha" diye gülüyor ve iç savaş olsun da ortalık karışsın, isyan çıksın diye çabalıyorlar gibi.

  20 temmuz 2019 00:43