sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (51)
 • medya (0)

1. en büyük karar.

13 ekim 2015 18:27

2. felsefi manada yeni bir (gbkz: boyut) arayışı. ölüm, geride bırakılanlar, göz yaşı...vb olguları göz önünde bulundurarak değerlendirdiğinizde belki de haklı olarak "ya çok saçma ya!" diyebilirsiniz. ama intihar etmiş kişilerin baktığı açıdan asla göremezsiniz bu dünyayı. zaten garipsenmesi de bundan kaynaklanıyor.

13 ekim 2015 18:40

3. tadavi edilmeyen majör depresyonun son eylemi.

13 ekim 2015 19:35

4. akla, sadece ölümü getirmemeli. bazen alınan kararlar da intihar etkisi yapar. bile bile ladesler. kapalı havalar, intihar sebebidir.

sebeb aradıktan sonra umut da vardır karamsarlık da.

hele türkiye'de öyle haberler görüyoruz ki, intihara kalkışanı çay eşliğinde izleyen. yada kafasına taş atan. atla diyen, selfi çeken....örnek çok.

13 ekim 2015 23:20

5. Bu aralar ciddi bir şekilde beynimi tirlamaliyor.

Geleceğimi görmüyorum, içimde ufacık bir umut ışığı yok, ruhumun her yeri yara sanki...

21 ocak 2016 19:23

6. şu sıralar adli tıp dersim olduğu için bu tür vakalardan çok fazla görüyorum. en basitinden kendi boğazını keserek intihar edenler nasıl yapabiliyor diyordum acıdan dolayı. hocanın dediğine göre bu tür kesikler tek seferde olmuyormuş. ilk önce yüzeysel kesikler yapılıyormuş. etrafta çok fazla kan olduğu için kişinin adrenalini artıyormuş ve bu da acı duyusunu azaltıyormuş.

21 ocak 2016 19:44

7. neden intihar etmek akla hep acaba ne derdi vardıyı getiriyor insan en mutlu olduğu anda bile ölmeyi isteyemez mi? ölmek zaten hep en merak edilen şey değil mi? insanın her anında aklında ölüm olması anormal bi şey mi? yoksa ölümü unutması mı inanılmaz? ölecek olduğunu bilmek dünyanın en büyük tesellisi değil mi? yoksa ölecek olmak depresif bi şey mi? insanın kendi eliyle bir ölüm seçmesi kendine daha mı özel yoksa sürpriz olması mı? hayatlarımız bize mi ait yoksa bizi seven insanlara mı? kaç kişi arkasında kalanları üzmemek için hayatta kalmaya devam ediyor?

babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi? (gizlinot: sorular retoriktir)

16 şubat 2016 00:10

8. aslında bir cinayettir. birini öldürmek bir insana cok iğrenc gelir ama intiharı bir cinayet olarak gormeyiz. ama aslında kendi kanına bulanmaktır. boyle bakınca korkunc geliyor bence.

2 yıl önce bir vazgecistir diyerek sartre'in yanındaydım. ileride mutlu olacagın gunlerden vazgecis, mutsuz olacaklarından vazgecis, ilerideki asklarından vazgecis, ilerideki dusmanlarından, her anından.

artık camus'nun yanındayım. intihar bir kacıstır. ama kacmak kotu bir sey degildir. hepimiz kacmak isteriz bircok seyden. ben kendimden kacmak isterdim kosarak. iste intihar da biraz kendinden kacmaktır. biraz da kacmak isteyenlerin cesaretidir.

saygı duydugum bir eylemdir. bir arkadasımın deyisiyle ''haklı bir gidis''tir.

intiharın bir de sosyolojik boyutu vardır ki bu da topluma karsı cıkıs yolu olmasıdır. yoksa istiklalin ortasında intihar eden cifti kim acıklayabilir?

16 şubat 2016 00:28

9. umudu biten insanın intihar ettiğini düşünenlerin aksine, ben kendini öldürme eyleminde bile bir umut görüyorum. insanı insan yapan şeyin ve istisnasız her eyleminin altında yatan şeyin umut olduğuna inanıyorum. intihar kesinlikle bir çaresizlik değildir bence, tam tersi. ölüm bazen çaredir, son umuttur. umudu biten insan kaybetmiştir ve aslında hiç kimse kaybetmez.

kabataslak düşündüğümde intihar sebeplerini birkaç başlık altında topluyorum, (gizlinot: psikolog/sosyolog değilim, sadece ilgi alanlarım )

1. içinde yaşanılan durumdan/dünyadan kurtulma - bunda bariz bir kaçış, veya vazgeçiş de diyebiliriz, bir şeyleri değiştirme isteği var. ölümden sonra ne olduğuna inanılıyorsa artık, onun içinde bulunulan durumdan daha iyi olabileceğine inanış var.

2. kontrolü eline alma - beni üzerinde en çok düşündüren konu bu. hayatı ailesi, arkadaşları veya genel olarak toplum tarafından çizilen/yönlendirilen/belirlenen insanlar "her şeye siz karar verdiniz ama ne zaman öleceğime ben karar vereceğim" diyebiliyorlar. bunda da umut var, tamamen kendi isteğiyle, kimseye boyun eğmeden bir karar verme, bunu başarabilme umudu.

3. ve şu an aklıma gelen son neden, intikam. insan bazen kendi ölümüyle başkalarını cezalandırmak isteyebilir. çok ekstrem bir durum bu bence. intikam umudu zaten başlı başına ayrı bir konu.

intihar meselesi karmaşık ve son derece öznel. yukarıda yazıldığı gibi saygı duyulması gereken bir eylemdir, bir insanın verebileceği en büyük kararlardan biridir. dertten değil, dertsizlikten ölmek isteyenlerimiz bile varken dünyayı birbirimize daha da yaşanmaz hale getirmekten vazgeçmek gerek. (gizlinot: sosyal mesajla bitireyim )

16 şubat 2016 01:12

10. Kişinin bilinç dışında aslında kendini değil içinde söküp atamadığı kişi ya da durumu kendi elleriyle , kendini de feda ederek yok etmesi durumudur. İçerde bir yerde öldürdüğü kendisi değildir manen.

21 şubat 2016 14:19