sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (20)
 • medya (0)

1. ay bu benim yeni sevgilim. çok seviyorum sözlük. bana almancadan kolay ingilizceden biraz zor gibi geldi ama öğrenmesi çok zevkli, konuşması daha zevkli fonetiği güzel bir dil. bir de ben ispanyolları mesikalıları falan çok severim bana böyle çok sıcakkanlı ve samimi geliyorlar hocam da öyle bir insan sonuç olarak fırsatı olan herkes öğrense keşke. ayrıca italyanca biliyorsanız kelimeleri daha kolay tanıdığınızı söylüyor sınıf arkadaşlarım bana da öyle gibi geldi bu seviyede ama italyanca bilmediğim için çok emin konuşamayacağım.

8 aralık 2015 21:34

2. Benim de dönem başından beri öğrenmeye çalıştığım dil. Aslında seçmeli ders olarak aldığım için çok yol kat edemedim ama yabancı dillere karşı ilgim ve bence yeteneğim olduğu için çok güzel gidiyor. Daha önce lisede fransızca almıştım. Bu yüzden hiç zorlanmiyorum çok benziyorlar birbirlerine. Sadece karışıyor arada çok benzedikleri için. Eğer fransızcayi seviyorsanız bu dili de çok seversiniz. Hatta fransızcadan çok daha basit bence. Fransızcadaki okuma zorlukları yok bizdeki gibi yazıldığı gibi okunuyor.

8 aralık 2015 21:49

3. penelope cruz şöyle bir konuşsa da dinlesek dili.

12 şubat 2016 15:23

4. konuşmaktan aşırı zevk aldığım dil.

12 şubat 2016 15:29

5. Latince öğrenmiş olmak ispanyolca öğrenmeyi bir nebze kolaylaştırıyor

Ama ingilizce gibi bir dil değil

Kural, kural, kural

12 şubat 2016 15:30

6. 5 dönem ders almis B2 kurunu bitirmis biri olarak soyleyebilirim ki ispanyolca ilk seviyelerde cok kolay ogrenilen ama o gramerin iclerine daldikca insanin canina okuyan yine de harika olan bir dildir (ki kendisi arjantinli olan bir ispanyolca hocam ileri seviye bazi gramer konularinin fransizcadan bile zor oldugunu soylemisti). Yine de az bir ogrenmeyle ispanyada derdinizi anlatacak kadar konusabilirsiniz. Iyi yanlarindan biri de hemen hemen yazildigi gibi okunmasi.

12 şubat 2016 16:21 12 şubat 2016 16:22

7. bundan yaklaşık 2 yıl önce sevgilimin ispanyol olması nedeniyle öğrenmeye başladığım dil. günlük konuşma hayatında zorlanmadan öğrenilebilen ancak iş gramere gelince gittikçe zorlaşan bir dildir. ancak eğer ispanyolca dışında bir dili iyi derecede biliyorsanız öğrenmeniz daha kolay olacaktır. 1 ayda günde 3 saat çalışma ile ispanyol arkadaşlarımın konuşmalarını anlar hale gelmiştim. eğer naçizane bir kaç taktiğimi isteyen olursa mesaj kutumu yeşillendirebilirsiniz. seve seve yardımcı olurum.

22 haziran 2016 21:03

8. italyan kültür'e gidiyorum, kurs aynı zamanda ispanyolca derslerde veriyor. 1 2 yıl içinde ispanyolca'ya da başlayacağım kesinlikle. kulağa çok hoş geliyor ve çok yaygın bir dil. keşke harflerin başına gelen şapkalarla birlikte kelimeler bir anda değişmese :(

9 eylül 2016 20:00

9. içimde bir şeyler eriten, aklımda hiç yokken zorunluluktan öğrenmeye başladığım, kısa dönemde çabuk öğrenmeye çalıştığım için bazen beni çok zorladığında söylensem de çok sevdiğim dil. öyle ki keşke ispanyol dili edebiyatı da okuyabilseydim diye bir düşünce bile oluştu içimde. burayı daha fazla uzatmadan bir kaç tavsiye vermek istiyorum öğrenme sürecinde yardımcı olabilecek. mükemmel ispanyolca bildiğimi kesinlikle iddia etmiyorum yalnızca kendi fayda gördüğüm şeyleri paylaşmak istedim.

*öncelikle çağlar erteber'in (link: http://www.kitapyurdu.com/kitap/adim-adim-ispanyolca-dilbilgisi/359881.html şu) kitabını kesinlikle tavsiye ediyorum. ben a1-a2 kısmının evde halledebileceğini düşünüyorum, bu kitaptan çalışarak öyle yapmıştım. basit örneklerle, olabildiğince açık anlatıyor konuları. inci kut'un kitapları çok öneriliyordu fakat bir kaç yerde örneklerin çok da güncel hayata dair olmadığını okuyunca bunu tercih etmiştim. ama eminim ki o da güzel bir kitaptır.

*nuevo del 1-2 kitapları kursta işlenen kitaplardı. internette pdf halinde hem kendisi, hem yanıtları, hem dinleme parçaları bulunabiliyor. aynı şekilde kursa gidecek vaktiniz ya da bütçeniz yoksa edinebilirsiniz, ama konuşma, pratik yapma açısından kursa gitmek çok daha etkili oluyor bir seviyeden sonra. Yine bütçe ayırmak istemiyorsanız ispanyol bir arkadaş edinebilirsiniz interpals gibi sitelerden.

*ben dil öğrenmede şarkıların gücüne çok inanıyorum. ispanyolca dinlemesi keyifli çok güzel parçalar var. telaffuzları da anlaşılıyor genelde bence. sevdiğim bir kaç parçayı da abartmadan bırakayım hatta şöyle;

(link: https://www.youtube.com/watch?v=ABLT6hdgEek Natalia Lafourcade - Tú sí sabes quererme) : sırf Natalia Lafourcade'nin parçalarını anlayabilmek için bile ispanyolca öğrenebilirmişim. öyle seviyorum ki bu kadını, parçalarını.

(link: https://www.youtube.com/watch?v=YtfkLlphD6U El Canto del Loco - Contigo ft. Natalia Lafourcade)

(link: https://www.youtube.com/watch?v=C4cmJ7QqBMI bebe-siempre me quedara) yine bebe ve parçaları da benim ispanyolca'yla büyülenme sebeplerimden.

*guilty pleasure'ınız olarak ispanyolca pembe dizi izleyebilirsiniz. ben acacias 38 izliyorum, öyle ki olayları anlamak için ispanyolca bilmeye bile gerek yok, zengin kız, fakir oğlan, mahalle dedikoduları, bitmeyen entrikalar. altyazısız, en kötü ispanyolca altyazılı izlemek gerek bence. zaten olayları az çok tahmin ettiğim için her kelimeyi bilmeye çalışmayarak izliyorum keyifli oluyor, faydası da oluyor bence.

*instagram'da ispanyolca paylaşımlar yapan sayfaları takip etmek, youtube'da ispanyolca makyaj videoları, ispanyolca videolar izlemek bence yine etkili oluyor. en kötü göz/kulak aşinalığı katıyor insana.

15 haziran 2017 13:49

10. Çok sevdiğim ve kulağa hoş gelen bir tınısı olduğunu düşündüğüm dil. Eskiden beri yabancı müzikle haşır neşir büyüdüğüm için hep ispanyolca şarkılar çoğu ingilizce şarkılardan bana daha hoş gelmiştir. Birde ingilizce gibi "öğreneceksin" "öğrenme zorundasın" gibi dayatılan bir dil olmayınca bir heves başladım şuan. Aynı anda la casa de papel izlediğim için daha iyi oldu. Dizide ispanyolca kelimeleri alt yazıya bakmadan anlayınca öyle mutlu oluyorum ki. Belki bize öğrenelim diye dayatılan ingilizceyide sevebilirdik fakat bizi soğuttukları için aynı hevesle ingilizce çalışamıyorum ne yazık ki. İspanyolca öğrenmem isteyenlere memrise uygulamasını öneriririm. Yedi günlük ücretsiz denemesi var, bitse bile çoğu özelliği kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Ayrıca sadece ispanyolca değil başka dillerde mevcut bu uygulamada bi bakın derim.

23 mart 2018 18:04 23 mart 2018 18:29