sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (27)
 • medya (1)

1. kılcal damarların yapısının bozulup genişlemesi, genişleyen damar içine kanın dolmasıyla cilt yüzeyinden görünür hale gelmesi durumudur. genellikle yüz bölgesinde yanak ve burun kanatları, vücutta ise bacak bölgelerinde görülür. nedenleri arasında genetik, güneş hasarı, travma ve benzeri sebepler bulunur.

13 yaşındayken yüzümdeki kapalı komedonlar için gittiğim dermatoloji doktoru (bkz: salsil jel) vermişti. bu jeli bir ay kadar kullandıktan sonra burun kanatlarımda kılcal damar çatlaması oluştu ve 10 senedir kapatıcısız, fondötensiz dolaşamıyorum. lazerle tedavi edilebiliyormuş. tamamen kayboluyor mu, tekrarlama yapıyor mu gibi merak ettiğim konular var sevgili süslüler. aydınlatırsanız sevinirim.

30 mayıs 2015 15:43

2. benimde yanak ve burun kenarlarında sahip olduğum ve geçirecek yöntemler aradığım baş belası.

annemde de var. doktoru yaz kış güneş kremi sürmesini, çok soğuk veya çok soğuk sudan kaçınmasını önermiş. bunlar çözüm değil. bunlar yenilerinin çıkmasını engellemek için. eskilerini ne yapıcaz, asıl sorun o doktor amca (gizlinot: çok üzülüyorum be )

16 haziran 2015 13:22

3. galiba soya çekim. annemin yanakları ve burun çevresinde yaygın. benimse tek yanağımda küçük ama belirgin bir çatlak var, herkes sivilce zannediyor.. floresan ışık, güneş ışığı hatta sürekli maruz kaldığımız telefon, bilgisayar ışınları sebep olabilir.

doktora gittiğimizde yüzündeki damarlar cilde çok yakın demişti o nası bir şey anlamadım... lazerle yaktırma imkanı varmış ancak kabuk bağlar iz kalır vs. tereddütteyim. geçinip gidiyoruz kendileriyle.

16 haziran 2015 23:22

4. Burun kenarlarımda ve bacaklarımda sahip olduğum illet. Estetik kaygıları geçtim, bunun varise kadar yolu var. Lazer tedavisi görmüş bir süslü bizi aydınlatsa ne de güzel olur.

29 ağustos 2015 20:30

5. Yüzümde burun kenarlarımda ve yanaklarımda,yer yer mora dönük olan lekeler.artık alıştım kendilerine ama yine de ara sıra hafif de olsa kapatıyorum.aileden geçen genetik birşey olduğunu düşünüyorum çünkü annemde de vardır.

30 ağustos 2015 00:49 30 ağustos 2015 00:49

6. küçükken yanağımda vardı. hatta merkez bayağı koyu renkti, fotoğraflarımın çoğunda var. doktor bir şey yapmanıza gerek yok demişti. yıllar içinde kendiliğinden gitti.

30 ağustos 2015 01:53

7. Ben de rosacea var. Doktora gittim. Tam teşekkülü özel hastane. Hani cildime uygun krem, temizleyici vs soylesin, dermokozmetik olsun diye. Klasik bir ışığın altından şöyle bir vakti. Aaa yüzünde damar catlamalari var, annesi gördün mu nasil da yüzeye yakin. Hemen yakalim dedi !? o ana kadar yüze boyle bir islemden haberim yok. Beni rahatsiz eden doktor diye gittiğim kadinin yaklasiminin bir güzellik merkezi calisani gibi davranmasiydi.

Bir de bu işlemle ilgili kafami karistiran çok şey var. Benim derdim goruntu, kizariklik vs degil ki - oralari coktan geçtim ben. Cilt dokusunun hassas olmasi. Yanlis urun sürdüğünde yuzumun asit dökülmüş gibi yanmasi vb. Bu lazerle yakma islemi bunlara çare oluyor mu? Sonuçta cilt ayni cilt nakil yapmiyorlar ki. Ama doktor da öyle bir anlatti ki dunyanin en kolay kolay işlemi bir JEL suruyoruz yakiyoruz. Kontrole geldiğinizde gözümüzden kaçanlar varsa işlemi tekrarliyoruz, güle güle. Sonra internette bu işlemi yüze yaptiranlara baktim. Benimkiyle alakasi yok ki. Kisaca doktor hic güven vermedi, belki de yaptirsam iyi olacak bir işlemi onun tutumundan dolayi ittim. Keşke yaptiran olsa da bize yazsa.

30 ağustos 2015 09:10

8. kendimi bildim bileli bende varolan sıkıntı. bende de genetik olarak çok ince ve beyaz bir cilt, ve yüzümde örümcek ağı gibi bir görüntü var. akne, siyah nokta vs. problemlerim olmamasına rağmen yüzüme en azından bb krem sürmeden dışarı pek çıkmam. lazerle yok etme yöntemini muayene için gittiğim dermatoloğa sordum. beyaz tenli olduğum için izlerin kalma ihtimali olduğunu, bir ihtimal iz kalmasa da büyük ihtimal tekrarlayacağını söyledi nursuz kadın. sadece sürekli güneş kremi kullanmamı; peeling, aşırı soğuk ve sıcak hava ve sudan kaçınmamı söyledi. herhangi bir kremle tedavi olup olmadığını sordum o da yokmuş. e ben öleyim o zaman.

1 aralık 2015 23:32

9. doğuştan beri sahip olduğum durumdur. burunda sıkça rastlanan kılcal damar çatlaması probleminde genelde damar yakma işlemi uygulanıyor.(lazer etc. bir sürü yöntem var şimdi de) ben küçükken doktora gittiğimizde böyle bi işlemi yapmasının mümkün olmadığını, bu problemin yaşım ilerledikçe azalarak geçeceğini, fakat yinelenen burun kanama illet(ler)ime bir şey yapılamayacağını, sadece kanama anında durdurmak için gerekli olan tekniklere hakim olmamız gerektiğini söylemişti anneme. tabi -dı/-di'li anlatıyorum da pek çoğunu hatırladığım bile yok o derece küçükmüşüm. kaldı ki 3-4 yaş anlarımdan bile hatırladıklarım vardır. neyse, ben büyüdüm; bu sorun da büyüdü. hani büyüyünce geçecek klişesi bir kez daha yalan oldu. yalnız yıllar geçtikçe öyle bir arttı ki anılarım boğazıma dolan sıcak kanla uyanmama, banyoda durulanırken gözümü kapatıp açmamla her yeri kan içerisinde görüp ölüyorum sanmamla(asjakkjskja), en kötüsü de defalarca hem sıcak kanla iç kanama geçirmem aynı zamanda da iki burun deliğiminden de manyaklar gibi kan gelmesi bu sırada da uykumun gelip gözlerimin kapanıp benim bilinçli olmam ve damarlarımın sıkıştığını hissetmem; acile vardığımızda da benim saçımdan ayakkabımın ucuna kadar kan olmam, annemin de durdurmaya çalışırken benden beter olması; acile girmemizle çalışanların 'trafik kazası sedye!!!' diye bağırıp sedye getirmeleri. tabi bütünnn bunlar ve bir sürü şeye rağmen kansızlık sorunu yaşamamam harika. damarlarıma müdahale edilememe sebebi çok sayıda çatlamış/çatlayacak damar olması. kanamayı tetikleyen ise kesinlikle kuru hava. ankara'nın kuru sıcağında/kuru soğuğunda telef oldum arkadaşlar. nemli metrekarelerde ise rahata erdim. ne varsa kıyı kesimlerinde var. ehe şaka bir yana son 1 yıldır hiç ciddi bir kanama geçirmedim hatta ne zaman burnum kanadı hatırlamıyorum bile. galiba büyüdükçe geçiyormuş cidden(gizlinot: swh)

28 ocak 2016 15:27

10. annemin damarları çatlaktı, uzun bir süre kadın gece gündüz burun kanamasıyla uğraştı. hiç sebebi yokken birden burnu kanamaya başlardı.önce tansiyondan zannettik. sonra doktora gittik, kılcal damarlar çatlamış dedi. kılcal damarları yakma yöntemini önerdi.çok basit bir işlem birkaç saatte bitti , sonrasında hiç sıkıntı çekmedi. o gün bugündür hiç burnu kanamaz

28 ocak 2016 23:01