yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. ohmondiyo uktesi

  safari model dolmakalemi ile ünlü alman markası.

  safari modelinin en ünlüsü sarı olanıdır. sabit koleksiyonun bir parçasıdır. bunun dışında hem al-star (alüminyum model) hem safari için her sene limited edition yeni bir renk çıkarırlar. 20 sene önce çıkardıkları bazı renkler bu gün 800-1000 dolar arası fiyatllara satılır. (2016 aralık itibariyle fiyatı 90-120 tl arasındadır. yani bugün alacağınız 2016 rengi dark lilac, 2026 yılında 300 euroları görebilir. yatırım tavsiyesi değildir :p)

  bu arada, uçları yurtdışındaki sitelerden ayrıca temin edilebildiğinden, bir adet kalem alıp (genelde ülkemizde hep medium uç satılır) ef, f, m, b, 1.1, 1.5, 1.9, a ve lh uçlara sahip olabilir, bunları çok zorlanmadan değiştirip, aynı kalemi kullanmaya devam edebilirsiniz.

  kartuşları kendisine hastır. Yani mutlaka lamy marka kartuşlar almanız gerekir. Ancak rossmann severler derneği fahri üyesi olarak şöyle bir müjde vereyim. Rossmann'larda satılan mavi dolmakalem kartuşlarının bir tarafı lamy'e bir tarafı avrupa tipi standart kartuşlara uyuyor. Bunları kullanıp, ya da kullanmadan içini şırınga ile temizleyip başka bir mürekkeple doldurup öyle de kullanabilirsiniz. ayrıca monteverde isimli amerikan markasının da lamy için ürettiği highlighter renklerinde kartuşlar mevcut. bunları da istiklal caddesindeki panter kırtasiyeden bulabilirsiniz

  bauhaus akımının en iyi uygulayıcılarından biri olarak yaptıkları kalem tasarımları onlarca yıldır değişmeden üretilir ve kullanılır.

  en ünlü dizaynlarına örnekler

  (link: http://www.banasikcayaz.com/2016/02/lamy-al-star-2016-limited-edition.html lamy al star ve lamy safari)

  (link: http://www.banasikcayaz.com/2014/08/lamy-2000-fountain-pen-review-lamy-2000.html lamy 2000) 60'lı yıllardan beri aynı tasarımla üretilen kalem

  14 aralık 2016 17:38

  2. Dolma kalemlerine bayıldığım Alman kalem markası.

  Safari ve al star serilerinin bir çok rengine sahibim. Dolma kalemleri hafiftir ve rahat bir yazım sağlar. Başlangıç seviyesi için uygundur. Uçları rahatça değiştirilebilir.

  Daha önce söylendiği gibi lamy her sene bir adet safari ve bir adet al star olmak üzere sınırlı üretim Bir renk çıkarır. Çok şükür seneler süren sarı-yeşil (apple green, neon yellow, neon lime, charge green) takıntısına son vererek biz kalem severlerin sesini duymuş ve 2016 yılı rengi olarak dark lilacı çıkarmıştır. Maalesef eski sınırlı üretim kalemleri çok yüksek fiyatlara bulunabilmekte ve benim gibi 2010 yılında koleksiyona başlamış insanları üzmektedir. Son üç senedir ise sınırlı üretim kalemlerine uygun mürekkepleri de satışa sunmaktadır. Benim gibi neon lime kaleme hangi mürekkebi koysam diye düşünenlere ilaç gibi gelmiştir.

  Kartuş konusuna gelince kendi kartuşunu kullanmak zorunda değilsiniz. Bir çok markanın lamy ye uyacak kartuşu bulunmakla beraber lamy safari ve al stara uygun olan z24 converter ile dilediğiniz mürekkebi kullanabilirsiniz.

  Lamy dolma kalemler genelde mavi mürekkep ile test edilir ve bu nedenle Yeni aldığınız kalemde çok az miktarda da olsa mavi mürekkep bulunacaktır. Bu nedenle Başka renk bir mürekkep kullanacaksanız karışmaması adına ilk olarak temizlemek faydalı olacaktır.

  Lamy roller kalemlerden bahsetmek gerekirse kaliteli kalemlerdir Fakat bir süre kullanılmadığında kesik kesik yazmaya başlıyorlar (en azından bendekiler). Uçlu kalemleri(safari modelleri) ise malzeme olarak kalitelidir fakat bana göre mekanik olarak ortalama bir uçlu kalemdir. Asla bir pentel smash değildir gözümde.

  Fiyat olarak Türkiye fiyatları git gide artmakta ve saçmalamaktadır bana göre.avrupada 17.90 Euro'ya satılan safari dolma kalemler 90 küsür lira olmuştur. Yurtdışından alınması daha mantıklı bence. Bir çok siteden de düşük shipping ücreti ödeyerek daha uyguna sahip olunabilir.

  ayrıca 90lı yılların sonunda üretimden kaldırdığı lady isimli bir kalemi vardır ki kendisi rüyalarımı süslemektedir.

  15 aralık 2016 01:08 15 aralık 2016 01:12

  3. Kendime mezuniyet hediyesi olarak aldığım ve daha birkaç gün önce kaybettiğim ilk ve tek dolmakalemim. (gizlinot: :,( )

  15 aralık 2016 02:15 15 aralık 2016 02:16


  4. dolar ve euro'nun son zıplamaları sonucu, güncel fiyatı 109 tl olan giriş seviyesi dolma kalemlere sahip markadır.(gizlinot: bir kaç ay önce 96 tl iken, 1 yıl önce 80 lira, bir kaç yıl önce de 40-50 lira civarlarındaydı.)

  bir kaç gün açıklanan 2017 yılı safari limited edition rengi "dark teal", al-star limited edition rengi ise "pasifica" isimli çok güzel bir turkuazdır. (gizlinot: ancak ben alüminyumun darbe dayanımı konusundaki zayıflığı yüzünden al-star tercih etmiyorum.)

  klasik safari modeli, 16 euro civarı bir fiyata çeşitli avrupa ülkelerinden sipariş edilebilir. fiyat açısından uçları da yine yurtdışından sipariş etmek mantıklıdır.

  kartuş yerine converter kullanarak istenilen renk mürekkep kullanılabilir. son yıllarda çıkardıkları limited edition mürekkepler de ülkemize geç gelip çabuk tükenmektedir.

  Favorilerime gelirsek, 2016 limited edition rengi dark lilac ve klasik seriden umbra (mat siyah) en beğendiklerim.

  Mürekkepte ise, neon coral ve dark lilac. Neon coral, metinler üzerine not almak için kullandığım renk iken, dark lilac da her şeye giden yoğunluğa göre içinde hafif yansımalar gözlenebilen canlı bir renk.

  15 aralık 2016 10:44 15 aralık 2016 11:00

  5. 2018 yılının özel al-star rengi olan vibrant pink'i almanya'dan 26 euro'ya aldım. m uç olmasına rağmen f gibi yazıyor. bunun sebebi de hiç bir ucun aynı olmamasından kaynaklı. kalemimde yine bu renge özel üretilmiş vibrant pink kartuşlardan kullanıyorum. kartuşlarım bittiğinde konvertörü ile içine yine pembe bir renk çekmeyi düşünüyorum. kartuş mürekkebi bana biraz kuru geldi, ben biraz daha ıslak ıslak yazmayı seviyorum. özel renklerinin koleksiyonerliğini yapar mıyım bilmiyorum ama kesinlikle çok güzel ve rahat bir kalem. dolmakalem kullanmaya yeni başlayacaklar için de oldukça uygun.

  23 eylül 2018 13:43