girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

1. ukte; beybim (yazar: irdeleyen bayan)

eski roma'nın resmi dili; gerek edebiyat gerek tıp, bir çok alanda oldukça gelişmiş bir imparatorluk oldukları için, güncel olarak kullanılmasa da bir çok litaratüre hakim bir dildir. özellikle tıbbi terimlerin neredeyse tamamı latincedir.

günümüze kadar korunarak gelmiş bir çok latince eser hala bir çok ülkenin kütüphanelerinde koruma altındadır.

öğrenmeyi çok istediğim dillerdendi, benim böyle bir dersim olmadı ama fransız dili ve edebiyatında okuyan arkadaşlarım alırdı bu dersi, ve hatta mitoloji dersleir bile vardı, çok özenirdim sözlük :(

12 şubat 2016 15:33

2. tıp fakültesine başladığım yıl sınavını olacağım ilk dersti. ama nasıl korkuyorum zaten derslerde hep bir endişeliyim. hoca da biraz uyuz bir tipti doğrusu. en çok da cümle çevirilerinden korkuyorum çünkü bir tane kelimenin takısını yanlış yapsan cümle gidiyor. neyse sınava girdim, yaptım çıktım. ama emin değilim işte. hep bir aklımda acaba var. neyse ki tam puana yakın bir sonuç aldım. asıl korktuğum cümle çevirilerinin hepsini de doğru yapmışım.

not: yurt dışında okuyorum. türkiye'de tıp fakültelerinde latince dersi yokmuş, ben var sanıyordum. sonra kafasından sallıyor demeyin.

12 şubat 2016 17:15 ed.12 şubat 2016 19:42

3. avrupa'nın kuzeyine doğru gidildiğinde ve bu bölgede kurulmuş olan bilumum senfonik metal grubunun yazdığı şarkı sözleri incelendiğinde şöyle bir çıkarıma varmanın mümkün olduğu dil: latince bilmiyorsanız senfonik metal grubu kuramazsınız.

12 şubat 2016 18:06


4. İlgimin olduğu bir dil. Boş zamanlarımda latince kelimeler okuyup öğrenmeyi pek severim.. Bayağı zor bir dil. Üniversitedeyken heves edip başlamıştım. canlı bilimi ile ilgileniyorsanız muhakkak karşınıza çıkacak dildir. Temelini öğrenmek ilgilendiğiniz canlı bilim dallarını anlamanızı daha da kolaylaştıracaktır.

7 ağustos 2016 04:54

5. Klasik filoloji Anabilim dalında antik yunanca ile beraber okuduğum dil. Tüm batı dillerinin kaynağı, bilim ve aydınlanmanın dili. Bir latin edebiyatı okumadan batıyı anlamak mümkün değildir.

7 ekim 2016 14:32

6. uluslararası ilişkiler bölümü okuyanlar için ingilizcelerini ve öğrenmek istiyorlarsa latin dillerini destekleyen ölü dildir. genel kanının aksine sadece sağlık ve doğa bilimleri alanlarında değil sosyal bilimlerde de kullanımı yaygındır. ancak türkiye'de bildiğim kadarıyla bir fakülte hariç uluslararası ilişkiler bölümü bu dili zorunlu olarak öğrenme fırsatı sunmuyor.

peki bu dil sosyal bilimlerde ne işe yarar derseniz; kpss-b ile memur olma hedefinde olan biri için sadece kültür dersi olarak kalır. ancak uluslararası işlerde veya firmalarda, özellikle batı merkezli, çalışmayı düşünüyorsanız oldukça dikkat çekici ve hatta tercih sebebi oluyor.

not: birkaç gün önce soru-cevapta uluslararası ilişkiler bölümü okuyan birinin bu dille ilgili sorusu vardı. cevaplarda "ne gerek var" yaklaşımı hakimdi. o sırada yazar olmadığım için cevaplayamamıştım ve soruyu şimdi bulamadım. bu bölümde okuyup latince öğrenmeyi düşünenlere faydası olabilir diye yazmak istedim.

edit: anlatım bozukluğu

15 şubat 23:39 15 şubat 23:47

7. Hemşirelik okurken kafamıza vura vura öğretilen, hep bir isyana hazır şekilde "yaa bu dil ölü dil niye öğreniyoruz ki" modunda gezdiren, ezberlemekten bıktıran. Bıktırdıkçada nefret ettiren bir dil. Ne şarkısı var ne de sizi öğrenmeye teşvik edecek bir yapısı. Belki hastane ortamlarında duyanlara havalı, hoş gelebilir fakat gerçekler hiçte öyle değil. O kelimeleri tek tek ezberlemek için ne insan vücutları çizdim, ne kalpler ne böbrekler aman allahım. Şu an ise ortamlarda latince biliyorum diyorum kim bilecek.(gizlinot: Swf)

16 şubat 01:36