girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • medya (0)

1. Genellikle sivilceleri kurutmak ve vücuttan iltihap atmak amaçlı yazılan bir antibiyotik. Size yazıldığı takdirde doktorunuz da uyaracaktır zaten, ilacı bol suyla almak çok önemli. Yani ya ben bi yudum suyla da içebiliyorum ki derseniz, bu meret yemek borunuza yapışıp orda erimeye başlıyor ve sanırım yemek borusu ülseri gibi oldukça sancılı sonuçlara sebep oluyormuş, hatta ilacın mideye indiğinden emin olmak için ilacı bol suyla aldıktan sonra arkasından bir lokma ekmek yutanı da duydum. Ayrıca bu ilacın prospektüsünde "ilacı aldıktan sonra en az 30 dakika dik pozisyonda durunuz" diyor. Sebebi yine aynı, yemek borusunu eğip bükmemek ve ilacın mideye geçişini sağlamak. Ben korkudan 2-3 saat asla uzanma pozisyonuna bile geçmiyorum. Ayrıca bu ilaç aç karnına alındığında mide bulantısı, aşırı mide yanması ve ağrısı yapabiliyor. O yüzden ilacı almadan önce karnınızı Mutlaka güzel bi şekilde doyurun. 

Bir diğer önemli mevzu, güneş kremi. Cildi güneşe karşı aşırı hassaslaştırıyor bu ilaç. Başlayalı 5 gün oldu, ilk dün öğlen 4 gibi bir 10 dakikalık mesafe yürüdüm. Yüzümde güneş kremi vardı ama bacaklarıma ve kollarıma sürmemiştim mesela. Ve yürürken cildimde oluşan hissi şöyle anlatayım, hani güneşlenirken uyuyakalır, eve gelip duş alır ve ne kadar yandığınızı ancak duştan sonra giysilerinizi giyerken canınız acıyınca farkedersiniz ya. İşte o güneş yanığının acısı gibi birşey hissettim 10 dakika boyunca. Aslında yanmamış da olsam, güneşin altında geçirdiğim 10 dakikalık süreçte canım yandı resmen. Kıssadan hisse, güneş kremini sadece yüzünüze sürmeyin, heryerinize sürüp çıkın. 

Ben başlayalı 5 gün oldu, en az 1 ay monodoks kullanımına devam edecekmişim sivilceler sağolsun. Zamanla etkilerini editlerim. 

(yazar: Lexoz) Uktesiymiş. :)

13 ağustos 2017 13:06