girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • medya (1)

1. (yazar: navywoman)

mıhlama da denen, temeli bol tereyağında az mısır unu kavurup su çektirip bol trabzyon peynirini de içinde erittikten sonra üzerinde tereyağ yüzerken ve hala kaynarken sofraya getirilip taze ekmek batıra batıra yenilen efsanevi (gizlinot: her anlamda ) (gizlinot: lezzet) (gizlinot: kalori) (gizlinot: koku) (gizlinot: görüntü) gıda maddesi

(bkz: olsa da yesek)

3 şubat 2016 15:24 3 şubat 2016 16:35

2. mısır ununun kavrulma süresi arttırılarak bronz renge kadar gidebilen karadeniz yemeğidir.

(bkz: olsa da yesek )

benim kişisel tercihim bakır tavada çok kavrulmuş olanı. taze ekmekle de mısır ekmeğiyle de çok güzel gider, özellikle tavanın dibindeki hafif tutmuş kısım (gizlinot: yazar burda bademciklerini yuttu )çok çok çok lezzetlidir.

ve arkadaşı kesinlikle salatalıktır.

3 şubat 2016 15:53

3. Mısır unu, tereyağ, peynir ile yapılan orgazmik karadeniz yemeği. Sabah kahvaltıda da iyi gider. Hem de oldukça doyurucudur. Uzun süre tok tutar. Malzemelerin kalitesi çok önemlidir.

Beyaz un ile yapılan çeşitine ise kuymak denir. Muhlama kadar olmasa da kuymak da lezzetlidir.

Kaygana ise çok başka bir şeydir. Muhlama ile alakası yoktur.

3 şubat 2016 16:00


4. sen şanlıurfalısın senin neyine demeden arkadaşların yedirdiği sonra müptelası olduğum yemek. ama yapanım yok, özel bir peynirle yapılıyormuş. gece gece hasretiyle yanıp tutuştum, ekmeğimi banıp uzayan peyniri çeke çeke yemenin hayaliyle ağlıyorum.

7 ocak 00:54