yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. Narsisizm veya özseverlik, kişinin kendisine tapması, kabaca tabirle kişinin kendisine aşık olması olarak tanımlanan bir terimdir. Farklı tanımları ve kullanımları mevcuttur.

  Sigmund Freud Narsisizmi ‘Dış dünyadan soyutlanan libidonun (cinsel enerji) egoya (ben) yönlendirilmesi’ şeklinde açıklamıştır. Yani libidonun büyük bir depoda toplanır gibi egoda toplanması ve daha sonra nesnelere yönlendirilmesi; fakat kolaylıkla tekrar soyutlanarak egoya yönlenmesi durumudur.

  kaynak: vikipedi

  bu kadar derinini bilmeyenler için genelde kendini çok çok beğenme ve kendi kusurlarını görememe şeklinde de ifade edebiliriz kabaca.

  ukte sahibi : (yazar: pinkoplaque)

  29 kasım 2015 18:29

  2. narsizm in kişilik bozukluğu olduğunu kesinlikle kabul etmiyorum. Özgüveni olan her insan az biraz narsisttir. bazı insanlar -neredeyse %70- sürekli aynanın karşısına geçip hayıflanıyorlar, yok çok çirkinim öyle böyle.. Ben ise aynanın karşısında gülümseyip allaha teşekkür ediyorum. dünya güzeli olduğumu idda etmiyorum ama 7/24 kendinizle baş başa olduğunuz için kendinizi sevmeniz sizin için büyük bir artı olur. asıl kişilik bozukluğu olan kendisini sevmeyen insandır fikrimce. ben kendimi sevmekle gurur duyuyorum açıkçası.

  29 kasım 2015 19:08

  3. Narsizm nedir ilk önce?

  Kendine aşık olmak, tapınmak değildir. Narsist insan kendini gerçeklikle birlikte inceleyemeyen, hep annesinin kafasında yarattığı ve çocuğuna aktardığı o mükemmel çocuğu içinde taşımaktır. Yani şöyledir; anneler çocuklarıyla ilgilenirken "Allahım dünyanın en yakışıklı/en zeki/en mükemmel oğluna/kızına sahibim" diye düşünürler ki bu normal bir düşüncedir. çocuk annenin gözlerinden ve sağ beyinden sağ beyine olan iletişimle birlikte o düşünceyi alır. Ama yaş ilerledikçe çocuk dış dünya ile iletişime geçer. Başarı gibi başarısızlıkta vardır, iyi gibi kötüde vardır ve bunlar hep iç içedir. Ama çocuk o dönemde bir olay yaşar ve parçalanmamak için annesinin gözünde kendini mükemmel gördüğü ana regrese olur. Çocuk artık kendini hep annenin gözünden görecek, kendini hep mükemmel hissedecektir. Artık anne ile beyinler birdir ve ona ait bir iç dünyası olmadığı için füzyonda yaşamaktadır.

  Narsizmin türleri/savunmaları nelerdir?

  Farklı psikoterapi ekolleri sınıflandırma yapsalarda ben en kendi gördüğüm türleri anlatacağım

  1. Büyüklenmeci narsist

  Bu narsistler herzaman en iyi olmalıdırlar, çok çalışır ve asla bundan gocunmazlar. Daha iyi daha iyi onların esas mottosudur, işlerinde çok çalışırlar ve en güzeli onlar hakederler. Onlardan daha başarılı ve fiziksel olarak daha iyi olan insanlarla ilişki kurmazlar. Kendilerini hep en iyi hissederler ve o en iyi olduğunu ispatlamak için hep çaba harcamak zorundadırlar, bunlar narsiszmi hak etmek için emek verirler. Hayatlarının mottosu; "en olmak"

  2. Kurban narsist

  Bunlar hayatta hiç birşey yapmayıp "hep senin yüzünden, imkanım yoktu ki, yemedim yedirdim giymedim giydirdim" diyip ağlayan sızlayan ama imkanları olsa dünyayı feth edebileceleğine inanan tiplerdir. Türk annesi genelde kurban narsisttir; en basit örneği "beni sen kurtaracaksın oğlum" derken kendisi mükemmeliyeti yaratmıştır ve o mükemmeliyet onu kurtarabildiği gibi dünyayıda kurtarabilir.

  Hayatlarnın mottosu "ben kurban edildim"

  3.Devalüe edici narsist

  Narsistlerin en tehlikelisi, en can acıtanıdır. Kendi mükemmeliyetini korumasının tek yolu karşısındaki insanı yerle bir etmektir. İyiliği koruyabilmek için karşısındaki hep kötü olmalıdır, herkes işe yaramaz ve düşmandır. Annesi, babası ve eşi hatta çocukları bile. Bunlar kendilerinden çok daha iyi olan biriyle beraber olabilir ama hayatlarının tek amacı; sen nesin ki, sen ne beceremişsin ki, sen beni hak etmiyorsun diyerek karşısındakine acizliği tattırmak ve o acizlikten beslenip kendini üstün hissetmektir. Mottoları "Aşağılık olan sensin"

  4. İsmi henüz konulmayan narsist ???

  Bazı narsistlerde çok iyi rol yaparlar. İçlerinde kendini biricik ve özel hissederken, Karşındakine kendini aciz ve kötü bir insan olarak gösterebilirler. Bunların tek korkusu; eğer içimdeki mükemmeliyeti görürlerse eğer onu benden çalarlar korkusudur. Mottoları "Ben değersizim, ben olmak istemezsin"

  5. Gizli narsist

  Bu narsistler hep güvenli bir bölgenin içinde yaşayan narsistlerdir, çevresinde hep anne ikamelerini bulundurur. Herkes tarafından sevilen ve sayılan bir yerde durur ve hiç bir zaman bir savaşın içine girmez. En iyi ben olmalıyım dürtüsü yoktur, kendini ortaya koymaktan kaçarlar o yüzden onlardan çok iyi bir futbol holiganı, çok iyi bir siyasi parti üyesi olur. Kendi narsizimlerini birşeye aktarır ve onun üzerinden varoluşlarını ispatlarlar. mottoları "Seninle ölmeye geldik"

  6.Verici narsist

  Herşeye koşan, her canı sıkkının peşinden giden, mahallenin tüm kedilerine bakan, açları doyuran, çocuklara bayramda kıyafetler alan, dünyanın en düşünceli ve en temiz kalpli insanı, o herkesin çok sevdiği Ayşe abla yada Mehmet amca varya; işte onlar verici narsist. O kadar mükemmellerdir ki, artık onlar aşmışlardır kendileri için istediği hiç birşey yoktur. Hayatta ki tek amaçları insanlara yardım etmektir, ama bunu kendilerini ispatlamak için değil tamamen içgüdüsel bir dürtü ile yaparlar. Ama gün gelirse birgün siz bir konuda onun bir açığını farkedin veya yardım etmek isteyin. İçindeki o tekgüçlülük hatta o küçük tanrıyı bir rahatsız edin, kaçacak delik saklanacak karınca yuvası ararsınız. Mottoları "Ben hallederim, ne olacak"

  Edit: Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sorularınız olursa elimden geldiğince açıklamaya çalışırım, ve daha detaylı anlatmamı istediğiniz yerler olursa mesaj atmanız yeterli

  26 mayıs 2016 01:49 26 mayıs 2016 01:54


  4. doğru yazımının narsisizm olduğundan şüphelendiğim bir kavramdır.

  30 ocak 2019 04:02

  5. narsisizm ciddi bir kişilik bozukluğudur. bu kelimenin anlamının küçültülmesi, "kendini sevmeye/beğenmeye" indirgenmesi kesinlikle doğru değil.

  narsisistler için kısaca, hayatta sadece kendileri vardır. diğer başka herkes ve her şey, ancak onlara hizmet ettiği, onların çıkarına yaradığı müddetçe vardır. empati kuramazlar. doğru/yanlış arasındaki ayrımı teknik olarak kurabilirler, ama onların doğrusu evrensel olarak yanlış olduğunda anlaşacağımız şeylerdir. (gbkz: adalet) duygusuna sahip olmamak, yalan söylemek, aldatmak, kendi egosuna hizmet için bir başkasına zarar vermekten çekinmemek vb. makyavelist ve oportünist insanlardır.

  narsisistik kişilik bozukluğunun tedavisi yoktur. bir narsisiste en ufak hatasını söyleyin, en büyük düşmanınız olur... böyle birini terapi almaya ikna edebilirseniz, ki edemezsiniz, yurt dışındaki psikiyatristler (psikolog değil) uzun süreli terapi ve ilaç tedavisiyle, ancak bir nebze bazı semptomları kontrol altına alabiliyorlar, ya da empatiyi öğretmeye çalışıyorlar. fakat konsensus, tedavisinin olmadığı, ortadan kaldırmanın mümkün olmadığı yönündedir.

  narsisist birine acıyan acınacak hale kendisi düşer... onları ne kadar severseniz sevin değişmez bu. aile üyeleriniz, sevgiliniz, arkadaşlarınız olabilirler. kendi iyilik ve akıl sağlığınız için, son iki grubu hayatınızdan çıkarmak görece çok kolay. aile üyeleri içinse mesafe koymaktan, hatta size verdikleri zararın miktarına göre mümkün olduğunca az görüşmekten veya hiç görüşmemekten başka seçeneğiniz yoktur. insan üzülüyor... çünkü sizde empati var. hah işte onlarda bu (gbkz: yok). bilmem anlatabiliyor muyum... uzaklaşmazsanız psikologtan yardım alması gerekecek konuma siz gelirsiniz.

  2 ağustos 2019 00:17 2 ağustos 2019 00:19