yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (44)
  • medya (0)

  1. '89 - '92 doğumlularin eksik etek adlı şarkısıyla tanıdığı, piyasanın kendisine ihtiyacı olan zamanda bir şarki yapıp uzun süre görünmeyen, şimdi ise mekânın sahibi adlı şarkısıyla fero, ezhel gibilere diss atan rapçi. Görüntü olarak kerimcani andırıyor bana. (yazar: Idareedemem) uktesi.

  21 temmuz 2019 07:19 21 temmuz 2019 07:19

  2. tarafımız belli olsun, old school rapciyiz.(gizlinot: king is back)

  edit: mekanın sahibi şarkısı bu ne anlamsız sözler diyerek eleştiriliyor çok kişi tarafından ama ben fero, ezhel gibilerin kullandığı tarzla gönderme yapıyor onlara aslında.

  21 temmuz 2019 12:21 21 temmuz 2019 12:52

  3. Rap müzikle pek aram yoktur, birkaç ceza şarkısı bilirim. Bir de işte sağdan soldan, radyodan son dönemde çıkan şarkıları duyuyorum ama çok da sevdiğim söylenemez. Bu arkadaşı da çok bilmem ama çok olay olunca dinledim. Valla yalan yok güzel diss olmuş. Mekanın sahibi isimli şarkısının ilk yarısı zaten anlaşıldığı kadarıyla son dönem rap şarkılarıyla dalga geçmeye yönelik o yüzden ne kadar saçma sözler bunlar diye eleştirilmesi komik. saçma olması için yazılmış o sözler. İkinci yarısında sanırım asıl kendi tarzında rap yapmış ki orayı beğendim ben.

  Diss olarak bakıldığında oldukça başarılı bir parçaya imza atmış. Ha ama dersiniz ki gerek var mıydı böyle bir şeye? Bence yoktu. İnsan istediğini dinler. Şahsen mesela ben fero’nun tarzını sevmiyorum ama başkası seviyor diye de onu kötüleyecek değilim. Kim ne ile mutlu oluyorsa, eğleniyorsa onu dinlensin. Bu kadar kılıçları bilenmeye gerek olmadığını düşünüyorum.

  21 temmuz 2019 15:09


  4. Hayır bir de bilmeden bilmiş bilmiş yorumlar yapıyorsunuz ya, yapmayın. Çünkü cidden komik oluyor. Adam şarkının ilk kısmında zaten diss attıklarının tarzıyla dalga geçerek onların tarzıyla söylüyor. Heceleyerek, alakasız sözlerle(gizlinot: Ben fero) ya da bebeleer bebeleer derken(gizlinot: Ezhel) olduğu gibi. Özellikle şarkının ilk kısmına saçma, alakasız, çok kötü falan deyip de bayılarak ezhel, ben fero falan dinliyorsanız kusura bakmayın de ne dinlediğinizi bilmiyorsunuz. “Mekanın sahibi”ne gelince, normalde rap dinlemeyen bir insan olarak çıktığı günden beri sürekli dinliyorum. Bence çok güzel olmuş. Laflarını çok güzel oturtmuş. Sözler de yerli yerinde, vermek istediği mesajı net bir şekilde vermiş. Bence dinlemesi çok keyifli bir şarkı olmuş.

  Edit: keişan, ezhel vs. kuzenimle 10-15 yıllık arkadaşlar. Aynı evde birlikte yer, içer hatta kayıtları bile birlikte alırlardı. Hiçbiri de(gizlinot: Kuzenim de dahil) rap konusunda norm ender’in yanından geçemez..

  21 temmuz 2019 16:18 21 temmuz 2019 16:29

  5. ben fero ve ezhel popüler kültür yoluyla mekana yeni yeni girmeye çalışanlar evet. norm ender ise olsa olsa mekanın müdavimi bana kalsa.

  mekanın sahibi mi? tek bir kişinin sahipliğinde olamaz zira birbirinden değerli o kadar yetenek var ki türkçe rap dünyasında... ilk aklıma gelenler:

  (bkz: sansar salvo)

  (bkz: ceza)

  (bkz: sagopa kajmer)

  (bkz: şanışer)

  (bkz: saian)

  (bkz: mode xl)

  (bkz: patron)

  (bkz: da poet)

  21 temmuz 2019 20:09

  6. Lise zamanlarımda sagodan sonra dinlediğim rapçi kendisi mekanin ikinci sahibidir, son dissiyle ilgili youtube 10 tane analiz videosu izledim nihayet trendlere de girdi; adam rutin şarkılarını da yapıp ara verip tekrar geri dönmek şeklinde yapıyor efsane bir diss olmuş, en az 30 kez dinledim ezhel ve ben feronun farkli bir sey yaptıgi aşikar ama sürekli polisler zenciyiz aga içiyoruz otlanıyoruz olayına ben de sinir olduğum için king is back diyorum ve sizleri sözler şerefsiz oldu şarkısını dinlemeye davet ediyorum.

  21 temmuz 2019 21:07

  7. Son şarkısı baya sağlam olmuş, gerekli eleştirileri gerektiği gibi -kendi tarzında- yaparak günümüz popüler rapçilerini gömmüştür adeta yargı dağıtmıştır. Ender’e bunları para ya da prim için yaptı demeden önce eski şarkılarını bilip konuşmak lazım. (bkz: Çıktık yine yollara) Kendisi hep muhalif olmuş, sistemi eleştiren şarkılar da yapmış “eksik etekten” ibaret olmayan bir rapçidir. O yüzden mekanın sahibi derken haksız değildir belki çok iddialı bir söylem ama Norm Ender gerçekten budur.

  21 temmuz 2019 22:19


  8. ozbi'nin dediği gibi, eksik etek gibi bir şarkıyı yapmış adamı hiç bir 'gerçek devrimci' dinlemez. önce adam olup o şarkıyı her yerden kaldırsın sonra şarkılarında kıyıda köşede "sizi bıdı bıdı dinler beni devrimciler" desin.

  22 temmuz 2019 02:28

  9. 90larda doğupta bir kere olsun şarkılarını dinlememiş biri tanımıyorum. O zamanlar Adamın hangi parçasını dinlersem dinliyeyim attığı disslerle yıkıp geçiriyordu ortalığı -ki hâlâ da performansından bir şey eksilmemiş. (bkz: O piç de bendim) parçasından sonra benim için en iyi attığı diss olmuştur bu. O kadar güzel ki açıp açıp dinliyorum. Bağımlılık yaptı. Ne yalan söyliyeyim bu adamın karşısında yer alacağıma mezar kazıp içine girerdim. En azından biyerleri sağlama alırdık.(gizlinot: Swf)

  22 temmuz 2019 04:34 22 temmuz 2019 04:44

  10. Gerçek adı Ender Eroğlu olan 85 doğumlu rapçi. Kendisini dinlemekten pek keyif almam, tamamen zevk meselesi iyi veya kötü diye bir yorum yapmayacağım kendisine. Ama son şarkısıyla ilgili söylemek istediğim birkaç şey var. Şimdi burda okuduğum ve arkadaşlarımla konuştuğum yorumlar üzerinden şunu söyleyebilirim ki herkes bana norm'un şarkının ilk verse'ünde dalga geçtiğini 'belirtme ihtiyacı' duyuyorlar. Sorun şu ki emin olun bunu çözmek düşündüğünüz kadar zor değil. İkinci olarak da şarkının sözlerini malesef beğenemedim. Anlamak için çaba gösterdiğim bir yer olmadı şarkıda oysa bu kadar tatavaya daha iyisini beklerdim. Madem biri kötü ve anlamsız lirikalite yüzünden Ben Fero'ya diss atacak, üzgünüm ama bunu yaparken daha zekice olmasını isterdim. Bu arada şunu da belirteyim amacı zaten lirikalite olmayan bir adama lirikalite kötü muhabbeti yapmak bana komik geliyor. Sonuç olarak bu şarkıyla ilgili yorumum, insanların bu şarkıyı çok konuşmalarının nedeni Norm'un mükemmel diss atması değil, bazı kişilerin Ezhel ve Ben Fero'yu çekememeleridir. Tabi ki her müziğin hem seveni hem sevmeyeni olacaktır ki bu çok doğal. Fakat benim gördüğüm şuan Türkiye'deki trap akımına nefretle bakan bir grup insan var. Bu kişiler kendilerini genelde old school rapçi olarak tanımlasa da zaten traple rap arasında bir dünya fark vardır ve aynı kulvarda olmayan iki müzik türü için bu kadar karşılaştırma yapmaya çalışmak anlamsızdır. Özetle kırıcı olmadan beğenmediğimi belirtmek istedim. Hem t-rapin hem de trapin Türkiye'de çok daha iyi yerlere gelmesi dileğiyle...

  Edit: verse ile versiyon aynı şey değildir. Bazı yazarların dikkatine...

  22 temmuz 2019 11:39 22 temmuz 2019 12:14