yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (1)

  1. Bugün Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı, önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren (büyük ihtimal) yürürlüğe girecek olan sistemdir. şubat ve yaz tatillerinin dışında kasım ve nisan aylarında da birer hafta olmak üzere öğrenciler ara tatil yapacaklar. Aslında öğrencilerin 13 haftalık yaz tatilerinin 2 haftası, öğretmenlerin ise sene sonu ve başı ikişer haftalık seminerlerinin de birer haftası dönem ortalarına çekilmiş oldu. Bakan, uygulamadaki amacın verimliliği arttırmak olduğunu söylüyor umarım dediği gibi olur...(link: https://www.meb.gov.tr/bakan-selcuk-yeni-egitim-ogretim-calisma-takvimi-modelini-acikladi/haber/18662/tr Link) 

  Not: konu dışına taşımaya çalıştım. Bu 3. Denememdi daha da denemem :(

  ilgili medya:
  1
  15 mayıs 2019 22:37 15 mayıs 2019 22:39

  2. 20 yaşındayım, 14 yıldır okula gidiyorum hala iki günlük tatilden sonra okula adapte olamıyorum dönem ortasında 1 hafta tatil 10 yaşındaki cocuklarda verimliliği ne kadar arttırır merak konusu.

  15 mayıs 2019 23:43

  3. Bence çocukları rahatlatabilir. Bazen gün sayarız, bitmedi deriz. Bir de şey vardır, “ikinci dönem çok çalışcam” klasiği. Bu da yeni bir başlangıç şeklinde çocukları rahatlatabilir. Ayrıcaanladığım kadarıyla notları, ortalamayı etkileyecek bir sistem değil, yani dinlenme, tazelenme ve gerekiyorsa toparlanma haftası gibi düşünülmüş. Ben şuan göründüğü kadarıyla beğendim. 

  Not: ziya selçuk’un çalışmalarını çok beğeniyorum. 

  2. Not: akpli değilim. 

  3. Not: öğretmenim. 

  15 mayıs 2019 23:51


  4. 38 yaşımdayım ve 31 yıldır okuyorum. ara vermek insanların verimliliğini arttırır. önemli olan bu ara tatillerde çocuklara ödev yığmamaları. o zaman hiçbir anlamı yok. çünkü ister yetişkin olsun ister ergen ister çocuk her bireyin molaya ihtiyacı var. evde uzun süreler çalışırken bunu test edebilirsiniz. çözemediğiniz bir problemi yürüyüşe çıktığınızda kafanızı boşaltmışken, bir kahve içerken vb halletmeniz çok olasıdır. bu tatil işine çok sevindim kısacası. bizler de unutmasak çalışma hayatında arada molalar almayı çok iyi olacak dedirtti

  edit: avrupa ve amerika da çok yaygın bir uygulama bu arada. spring break ve winter break diye geçiyor onlarda. spring breakleri 2 hafta sürdü mesela burda ama winter 1 hafta idi.

  15 mayıs 2019 23:54 16 mayıs 2019 00:26

  5. Keşke üniversitelerde de olsa dedirtendir... 13-14-15 hafta aralıksız bir şekilde okula gitmek ve ders işlemek insanı yıpratıyor. Bu bir gerçek. 1 haftalık ara tatil ilaç gibi gelir. Bir haftada kimse verimliliğini kaybedecek değil. Keşke eğitim psikolojisi, eğitim felsefesi, gelişim psikolojisi vs. eğitimi almamış, eğitimle, eğitmekle, öğretmekle ilgisi olmayan kişiler bu konularda bu kadar kesin ve net yargılara varmasalar.

  16 mayıs 2019 01:53

  6. Özelde çalışan bir öğretmen olarak beni ne derece etkileyeceğini bilmesem de, beğendiğim ve desteklediğim sistem. Buna bizim resmi tatillerde eklenince, yine herkesin dilinde öğretmenler sürekli tatil gibi laflar dolaşacak. Halbuki özelde olan çoğu öğretmenler o tatillerin çoğunu göremiyor da neyse.. Ama okullarda verim maalesef saatlerce, günlerce ders işleyerek elde edilmiyor. Öğrenci dersin ilk on dakikasından sonra zaten derse olan dikkatini kaybetmeye başlıyor. Önemli olan eğitimin süresi değil kalitesi.

  16 mayıs 2019 03:50

  7. iyidir ya da değildir onu zaman gösterecek zaten. ayrıca bizdeki işleyişi konusunda kafamda soru işaretleri yok değil ya o da ayrı konu. şimdi ara verilsin tamam. ama kasım ayı ekim ayında yazın verdiği rehaveti atıp çocukların tam derslere konsantre olduğu bir zaman. hadi hop 1 hafta ara tatil. onu geçtim nisan ayı mayıs öncesi çocukların yine en verimli dönemi, mayıs girince bir gevşeme oluyor zaten. onda da yine 1 hafta daha derken ara verme dönemleri bence sanıldığı kadar doğru bir zamanlama değil.

  yalnız bunların dışında sanki müfredat yenilenmiş, eğitimle ilgili sıkıntılar halledilmiş, özellikle doğu illerindeki öğretmen eksiklikleri giderilmiş, çocukların üzerindeki sınava yönelik ders çalışma stresi yok edilmiş, tüm devlet okullarında aynı kalitede ve doğru düzgün bir eğitim veriliyormuş gibi, her şeyi bırakıp tatile yönelik bir şeyler yapılması tuhaf yani. eğitimle ilgili buna gelene kadar el atılıp da halledilmesi gereken bir sürü şey varken, yine deneme yanılma yöntemiyle hareket eden bakanlığımızın yeni icraatı. bakanın değişmesi çok da bir şey ifade etmiyor zihniyet öncekilerden çok farklı değil çünkü. bakan bey özel okulları iyi bildiği için devlet okullarıyla aradaki farklılıkları kaldırmak, ikisini birbirini yaklaştırma konusunda çalışıyor olabilir tabii. yalnız işe tatilden başlamak benim garibime giden bir şey. sonuçta burası türkiye, burada her yol tatile çıkıyor istemesen de. bahsettiğim öğretmenler tatil yapıyor mevzusu değil tabii. uzatılan, zorla tatil haline getirilen bayram tatillerinden bahsediyorum.

  16 mayıs 2019 14:47


  8. Eğitimci değilim bu yüzden de düşüncelerim yanlış olabilir. Benim fikrim ara tatillerin iyi olmayacağı yönünde. Eski sistemle 13 haftalık yaz tatilini nasıl verimli geçirmelerini sağlarız diye düşünmeleri lazım. Bunun için de öncelikle velilere eğitim verilmeli. Eğer ebeveynler evde her akşam yarım saat kitap okuma yaparsa çocuk da onlara severek katılır. Ama bizim halkımız kitap sevmiyor ki çocuklar da okumaya alışsın. Sonra neymiş efendim yazın çocuk okumayı unutuyormuş. Artık velilerin tek derdi yazın nerede tatil yapılacağı.

  Bilemiyorum, yurtdışında ara tatil var çünkü adamların paskalyası, şükran günü, noel arifesi hep bayram niteliğinde. Bizde de o sisteme uydurulmaya çalışılıyor her şey. Şimdi o ara tatillerde çalışan anneler için kabus başlayacak. Çünkü nereye bırakılacak o çocuklar...

  16 mayıs 2019 15:16

  9. Yeni mezun oldum, lisemde de üniversitemde de bu ara tatil sistemi vardı. Gerçekten öğrenmeye yararlı olduğunu düşünüyorum, dönem arasında bir nefes almış oluyorduk. Ayrıca tatilden sonraki 2 haftaya sınav konulunca da insan istese istemese adapte oluyor(gizlinot: Swh) hiç öyle bir sorun yaşamadık biz. Gerçi tarlalarda ailelerine giden, bu nedenle de dönem sonu okula gitmeyen birçok çocuk var ülkemizde, bu durum onları nasıl etkiler bilemiyorum. Genel olarak doğru görünen bir karar olmuş diyebilirim.

  16 mayıs 2019 16:05