sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (13)
 • medya (0)

1. tanım : günlük planlarınızı,unutmamanız gereken notları,alışveriş listelerinizi,buluşmalarınızı,ödemelerinizi,regl yada özel günlerinizi vs vs hepsini not ettiğiniz ajandamsı defter.

Tam bir aydır araştırıyorum türkiyede güzel planner tasarımı olan marka pek yok.Forever new yılda 3 tane falan çıkarırsa anca .

Bu bahsettiğim halkalı kılıflı plannerlar.

Halkalı olması büyük avantaj direk içine eklemek istediğiniz kağıtları fotoğrafları delgeçle delip koyabiliyorsunuz.

-yurtdışında Kikki k diye bir marka var ki vovvovo süper plannerlar üretiyor.ayrıca ajandanızı kendiniz tasarlıyorsanız çok güzel içerikler sunuyor.stickerlar,renkli bantlar vs

(link: http://www.kikki-k.com/search/go?w=planner burdan)

yalnız bir ajandaya en az 100 lira vermeniz gerekiyor ve ücretsiz kargo seçeneği 150 dolar üzeri alışveriş de geçerli oluyor (ne mana?!!)

-kate spade markasının süper plannerları var ayrıca internet sayfasında stationery bölümünde güzel aksesuarlar var bunlar için. mesela defterin aylara ayrılan kısımları için (link: http://www.katespade.com/products/strike-gold-stripe-file-folders/144831.html şu)

-etsy sitesinden de dijital olarak içeriğe ulaşabilirsiniz (ücretli) bunları çıkarttırırken sticker yapan kırtasiye bulmanız gerekiyor. tabiki ajandanın kendisini satan da var ama hem 35 40 dolardan başlıyor hem de üzerine bir dünya kargo parası :( (link: http://www.etsy.com/search?ref=gslsb&q=planner şurdan)

-filofaxdan da güzel kaplı ajandalara ulaşabilirsiniz (link: http://www.filofax.com/personal-organisers o da bu)

Gözünüz gönlünüz açılsın diye ayrıca:

(bkz: http://i.hizliresim.com/VabXgj.jpg)

(bkz: http://i.hizliresim.com/ljVrkB.jpg)

(bkz: http://i.hizliresim.com/6P0qZE.jpg)

(bkz: http://i.hizliresim.com/nMBm75.jpg)

(bkz: http://i.hizliresim.com/GRl2kV.jpg)

(bkz: http://i.hizliresim.com/MprgW2.jpg)

edit : daha yazarım buraya

edit : an itibariyle http://www.ibeking.com/ 'u keşfettim yağmalıyorum.Sayfa türk menşeili adına bakmayın.

27 nisan 2016 15:59 3 mayıs 2016 19:30

2. ne yalan söyleyim planner tutmak ayrı bir vakit kaybı gibi geliyor bana. birde onu süslemeye ayrı vakit harcayanlar var ki akıllara zarar. bence boş vakti olan insanlar uğraşıyor

uyumaya bile vakit bulamayan biri olarak, işyerindeki konular için yalnızca toplantılar için ajanda tutuyırum. özel hayatım içinse "wunderlist" diye bir liste uygulaması var. onu kullanıyorum.hem incik boncuk uğraşmıyorum, hemde telefonda olduğu için çok daha kolay oluyor planlama yapmak. memnunum, planner yapmak için zamanı ve gücü olmayanlara tavsiye edilir

27 nisan 2016 16:21

3. yapmayı çok istediğim fakat bir süre sonra sıkılacağımı bildiğim hobi.

istikrarlı bir şekilde bu alışkanlığı sürdürenlere epey imreniyorum.

hayatımda hiç günlük tutmadım, okulda defter kullanmadım, hep a4 kağıtlarına yazdım, sabit kullandığım bir defterim falan hiç olmadı. planner tutmaya başlasam da istikrar sağlayacağımı düşünmediğim için hiç kalkışmıyorum. (gizlinot: defterofobi???) (gizlinot: sjhjasx)

özeniyorum. bence güzel bir uğraş.

belki bir gün iyi bir motivasyon ile başlarım.

12 aralık 2016 15:46

4. çok özendiğim olay, seneler önce bir tane süssüz püssüz bir planner edinmiştim kabalcı'dan 50 liraya. yani sen öğrencisin, ne cesaret. sonrasında sadece 1 hafta yazdım kenarda duruyor. ama böyle süsleyenleri, ilgilenenleri gördükçe nasıl içim gidiyor anlatamam.

tanım: ajanda gibi ama daha içsel :) (gizlinot: tanım veremedi)

12 aralık 2016 15:55

5. tahminimce 'filofax', 'erin condren', 'happy planner' veya 'midori traveler's notebook' tarzı plannerları alıp bunları hunharca washi tapelerle, stickerlarla, postitlerle, sharpielerle süsleyen akım eleştiriliyor.

eleştirinin ana noktası: "ay ben o kadar yoğunum ki planner yazmaya zaman bulamıyorum, onlar ıncık cıncık süslüyor."

eleştirinin haklı noktası: bazı youtuberlar o kadar çok dolduruyor ki sayfayı, plan/iş yazacak yer kalmıyor.

eleştirinin haksız noktası: sanane, banane. o onunla motive oluyor demek ki. hem de eleştirenlerin aslında ajanda tutma yöntemlerinin ne kadar farklılaştığını bilmedikleri için eleştirel bir yaklaşım getirmeye çalıştıklarını düşünüyorum.

ayrıca ajandayı süslemek aralık ayı için konuşuyorum mesela, kasım ayının son haftasında ayırdığınız yarım saatlik bir iştir. daha fazlası değil. yarım saatini buna ayıran sonra 1 ay boyunca o deftere bakmak ve defteri verimli kullanmak için istek duyuyordur, keyif alıyordur. her gün oturup saatlerce manyak gibi süsleme yapmıyorlar. ha yapıyor ve günün kaygılarını stresini atıyor da olabilir, mottomuzu tekrarlayalım:banane.

*pek çok farklı ajanda türü var ve kullanım amacınıza göre değişir. kendinize, yoğunluğunuza, hayat tarzınıza uygun ajanda tipini bulabilirsiniz. (buradaki parantezi yurtdışında gördüğümüz her çeşide ulaşamıyoruz tabi ki vurgusuyla açmak istedim. klipsle açılıp kapanan ajandaları-filofax sevmiyorum ben mesela.)

*art journal, creative journaling, junk journal, feelings journal, bullet journal gibi pek çok farklı ajanda/günlük tutma yöntemi var. kimi seyahat anıları tutmak için, kimi o güne dair duygularını dökebilmek, kimi ayrıntılı iş planlayabilmek için kullanılıyor.

*ne yapacağına karar veremeyen ve bir kaç yöntemi bir arada kullanmak isteyenler "planner peace" (planner barışı-orta yol bulma anlamında kullanılan bir yöntem) konusunu araştırabilir.

merak eden varsa türler ve uygulamalar hakkında daha ayrıntılı bilgiler verebilirim.

12 aralık 2016 21:35

6. tanım : çalışma motivasyonunu kesinlikle arttıran (şahsi fikrim) süslemesi zevkli olan kişisel ajandalar.

über tembel bir insan olduğum için şimdilik süsleme işine hiç girmedim ama yabancı youtuberların videolarını izlerken içim gitmiyor değil hani. kendi çapımda çizgisiz bir defteri bullet journal haline getirdim. tam becerebildim mi onu da bilmiyorum gerçi.

geçen sene yaşadığım kaos nedeniyle bu sene kendi çapımda bu planlayıcı işine girişmeye karar verdim. çalıştığım üniversitedeki yoğun laboratuvar programına ayak uydurmam kimi zaman zor oluyor. bu kişisel ajanda sayesinde her dersi daha derli toplu takip edebiliyorum. Dersler dışında kredi kartı ödeme tarihlerimi ve bazı kişisel şifreleri (internet bankacılığı vb.) gibi şeyleri de not ediyorum.

planner süslemenin gereksiz olduğunu düşünmüyorum ancak çoğu yabancı youtuber ellerindeki defteri gerçekten kullanılamaz hale getirdiğine ben de katılıyorum. çok da şeetmemek lazım...

13 aralık 2016 09:48

7. fotoğraflara baktığımda cicili bicili içimin gittiği ama uğraşmaya gelince elimin gitmeyeceği ajandalar.

fazla süslü bir defter alsam desenlerin içinde yazıya odaklanamam gibi geliyor. bir de çabuk sıkılırım belirli bir tarz süslemeden. ben yıl sonlarında bir sonraki yıl için excelde sayfa sayfa hazırlıyorum, canım sıkıldıkça renkleri resimleri değiştiriyorum. excelle oynamayı sevdiğimden ilgili işler arasında köprü kurma gibi kağıt kalemde yapamayacağım etkinlikler yapıyorum.

(örneğin, doktor kontrolleri gibi bir sayfa açıp, farklı tarihlerde gittiğim doktor kontrollerini o sayfayla ilişkilendiriyorum. böylece kontrollerime toplu bakmak istediğimde sayfaları dolaşmam gerekmiyor.)

böyle anlatınca canım çekti, 2017'yi yapmaya başlayayım bari :)

13 aralık 2016 10:27

8. zamanını nasıl, nereye harcayacağını, kimle ne yapacağını belirlemek için harcadığın ve uğraştığın zaman ayırdığın ironik bir hobi. bana da fazla ergen işi geliyor, ama önemli olan kimin nasıl ve ne şekilde mutlu olduğu. herkesin hayatları bir değil, ne vaktim çok diyenleri küçümseyin ne de vaktim yok diyenleri...

13 aralık 2016 10:47

9. günlük/haftalık yapacağım işleri yazmayı seven biriyim. özellikle ders çalıştığım dönemlerde konuları ayırır yazarım, içim rahatlar. yoksa neyi nasıl yetiştireceğim diye korkup, hiçbir iş yapamam. uyabiliyor muyum o yazdıklarıma orasına girmeyelim tabi (gizlinot: swh). bu yüzden bu planner işi benim aklıma yatan bir iş. fakat kendim hazırlama kısmı pek bana göre değil, yok çizgiyi yamuk çektim, yok burasını keşke böyle yapmasaydım diye kafayı yer bir kenara atarım o defteri ben. o yüzden hazır olanlarına yönelip (link: https://urun.n11.com/not-ve-tasarim-defter/victorias-journal-9x14-96-yp-planner-defter-P188746200 şu) markayı ve plannerlarını buldum. düzeni, kapak tasarımları çok hoşuma gitti sipariş ettim. ama biraz fazla hoşuma gittiğinden gelince kıyıp kullanabilirim umarım diye düşünüyorum şimdi de(gizlinot: swh).

28 eylül 2017 15:06

10. arada bir canım sıkıldıkça online'da aradığım ama bir türlü beğenip satın alamadığım şeydir. fazlasıyla sade, dümdüz defter gibi olsun istemiyorum ama içinde güya 'motivasyonel', (gbkz: kitsch), 'hayat bir gündür o da bugündür' tarzı sözlerin olmadığı bir versiyonuna rastlayamadım. ya da fazlasıyla kategorilere ayrılmış haldeydi, o kadar fazla kullanmayacağım kategori benim canımı sıkar, kalabalık yapar. kendim tasarlamaya da üşeniyorum. muhtemelen karşılaşmadığım çok güzel indie markalar yapıyordur. ben de yapıştırma yapıştırmak, kenar süsü işlemek istiyorum ya. önerileriniz oldukça modellerini de buraya ekleyin süslüler.

25 aralık 2017 19:19