yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (28)
  • medya (0)

  1. psikoloğa gitmek, psikiyatra gitmekten, biraz daha gereksiz ve daha faydasız..

  psikologlar, 4 yıllık fen edebiyat mezunu iken, psikiyatrlar ise, üniversite sınavında çok yüksek bir puan alıp 6 yıllık tıp eğitiminin ardından, tus'ta puanı çok yüksek olan psikiyatri bölümünü 4 yıl okuyorlar. sonuçta 10 yıllık, zorlu ve ciddi bir eğitimden geçmiş, ''doktor''lardır, psikiyatristler.

  ve artık çoğu, terapi eğitimi de alıyor, hem terapi yapıp hem ilaç yazabildikleri için gözümde, psikologlardan bir tık daha üstteler.. (gizlinot: aman psikologlar kızmasın)(gizlinot: bu şahsi görüşüm)(gizlinot: yoksa psikologlar da candır..)

  25 eylül 2014 12:26 25 eylül 2014 17:10

  2. Çalışma şartları gördüğüm kadarıyla ağır. Bir defa haftaiçi akşam 22:00'ye kadar çalıştıkları oluyor. Ayrıca cumartesi günleri de çalışıyorlar. Netice itibarı ile de dert dinliyorlar o kadar saat boyunca. Saygı duyduğum ve aynı zamanda varlıklarına ihtiyaç duyduğum meslek grubu.

  27 ekim 2014 01:38

  3. Klinik psikologluk yapanlarina cok saygi duyarim. Kendim de psikoloji kokenli biri olarak 3 sene gittim. Cok sey ogrendim. Ama belli bir yerde alacaklarim bitti cunku cogunluk hala psikodinamik yaklasim kullaniyor. Kardesim tamam cocukluguma inip nedenleri ogrenelim de sonuca bir katiisi olmayacaksa bunun ben faydasini bir yerden sonra gorememeye basliyorum. Gene de cok sabir gerektiren istir. Saygi duyarim canlarimdir. Ama gene de herseyi bildiklerini sanmalari beni deli eder.

  Psikoloji bilimiyle ugrasan psikologlara gelince pek cogunun metoduyla ilgili cekincelerim vardir. Psikolojinin pozitif bilim oldugunu savunup metodlarini fizik metodlarina yakinsamaya calisirlar ama bu basarirsiz bir ozenmeden oteye gitmez. Dedigim gibi. Turkiye nin en iyi psikoloji bolumunde 6 sene gecirdim. Bunun 4 senesinde bilfiil deney yapip laboratuvarda calistim. Psikoloji cok eglencelidir. Ama bilimsel yaklasimlarinda ciddi reformlara ihtiyac duyuldugunu dusunuyorum.

  27 ekim 2014 09:20


  4. Psikologların klinik psikolog olarak algılandığını görmek yine şaşırtmadı beni. Endüstri psikologları, sosyal psikologlar vs. 'psikolog' olarak görülmüyor nedense, halbuki ekolden gelmeyen herkesin klinik psikolog olabildiği bir ülkede neyin sinirini yapıyorsam (gizlinot: swh )allaam yeaaa

  27 ekim 2014 21:03 27 ekim 2014 21:03

  5. asrın iki mesleğinden birini icra eden kişi. yeni nesil pek bi nazlı.

  unutmadan, diğeri de (gbkz: diyetisyen)dir efenim.

  27 ekim 2014 21:23

  6. Son yıllarda ulkemizdeki manyak sayısının fazlaca artmasiyla paraya boğulan meslek cesidi.

  27 ekim 2014 23:11

  7. Ülkemizde hak ettiği değeri asla görmediğini düşündüğüm meslek. Okulu kazanması, okuması, uzmanlığı, işe girmesi vs bir sürü emek varken insanların hala küçümsemesi söz konusu. İşin daha da vahimi 2 aylık eğitimle sertifika alıp kendini yaşam koçu ve psikolojik danışman ilan eden de bir sürü insan var. Ciddi ciddi de kendilerini psikologlarla aynı hatta daha üstün bile görüyorlar. Ve maalesef birçoğu klinik psikologların kazandığından çok daha fazlasını kazanıyorlar. Şahsen durumun adil olduğunu ve deli gibi kazandıkları paraları hak ettiklerini düşünmüyorum.

  27 ekim 2014 23:26


  8. solda başlıklar arasında görünce bakalım algıda bir değişiklik var mı diye tıkladığım, çok sevdiğim mesleğim. bazı entryler beni gerçekten çok mutlu etti çünkü insanların bu konu hakkındaki kalıplaşmış yanılgıları işimizi gerektiği gibi yapmamıza engel oluyor.

  27 ekim 2014 23:55

  9. duygusal yaklaşmaz, sizi yönlendirmez. sadece doğru kararlar vermenize yardım eder. bazı kişiler yanlış bir şekilde psikoloğun kendilerini "anlamalarını", "destek olmalarını" bekler. ama psikolog arkadaş değildir, profosyonel bir uzmandır. aradaki ayrımı insanlar unutuyor genellikle.

  psikologlar içe bakışınızı düzeltir. kendinizi daha iyi tanımanızı sağlar. böylece aslında çevrenizi de tanımanıza yardımcı olur bir şekilde.

  hiç bir yakınınız objektif bakamaz olaylara, size, yaşadıklarınıza. ama psikolog objektiftir mesleği gereği. bu nedenle, objektif bir bakışa ihtiyacımın olduğu zamanlarda çok destek görmüşümdür kendilerinden.

  bir de depresyon gibi bir durumda kesinlikle öneririm bir psikoloğa danışmanızı. yoksa ben kendim uğraşacağım derseniz günler, aylar, hatta yıllar kaybedersiniz kendi başınıza uğraşarak... tabi şu da var ki, herkes bir değil. herkes depresyon gibi bir durumda bir uzman desteğine ihtiyaç duymayabilir. aslında burda depresyonun derecesi de çok önemli ama, genelleme yapacak olursam, bir uzman desteği almak kesinlikle çok faydalı.

  28 ekim 2014 02:08 28 ekim 2014 02:09

  10. bir psikolojik danışman olarak ( lisansta pdr okuyanlara verilen isim) kendime en yakın hissettiğim meslek gurubu. biz onları iyi anlıyoruz, sorunlarını biliyoruz. onların da bizi çok iyi anladığını düşünüyorum... mesleki itibarsızlaştırmanın dibine vurmuş, değeri bilinmeyen iki meslek gurubuyuz...

  psikoloji okuyanların yerine hastanelere din psikologlarını atadıklarını biliyor musunuz? ya okullardaki psikolojik danışmanların yerine ara ara da olsa sosyoloji felsefe mezunlarını atadıklarını... aile danışma merkezi açmak için önlerine gelen kişiye eğitim verdiklerini......

  yüzde üçlük bir dilimin içine girip okuduğum, gidip gazi, dokuz eylül, istanbuldaki hukukları falan seçmeyip yazdığım, okuduğum ve icra ettiğim bu alan talan edilmiş durumda. ben derece yapıp alanımı kazanmışken açıköğretimde bile bölümü olan bir alanın, yüzde on kadar ortak dersi olan bir alanın mezunu ile aynı yere atanıyoruz! psikologların durumu da aynı şekilde....

  evet biliyorum her meslekte böyle sorunlar var. ama gidip doktorun yerine mühendis atamıyorlar! bilmem anlatabildim mi...

  25 kasım 2014 11:19 25 kasım 2014 11:20