yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. sık sık bozulan hede.

  Komşu Ayşe teyzeniz kaşıntısına sebep olarak "psikolocisinin bozulmasını" gösterebilir mesela. Çünkü her şey psikolociktir.

  Her 100 kişiden 200'ü ise insan sarrafıyım, insan psikolojisinden çok iyi anlarım tarzında söylemlerde bulunabilir. Onlardan her yerde var, metin olun...

  9 eylül 2015 19:58 ed.10 eylül 2015 10:08

  2. Aklı olan okumasın dediğim bölüm. Ne yazık ki ülkemizde düşündüğünüz kadar paralı, havalı ve kolay değil. Aldığınız maaş asgari maaşın altında(ciddiyim). Yüksek alanlar ise bu meslekte dişiyle tırnağıyla masterını değil doktorasını yapıp milyonlarca tl okulda verilmeyen eğitimlere para vermiş kişiler. Çalışma şartları ağır, 900 tl maaşa 6 gün çalışanını duymak kafayı yedirtebiliyor diğer meslektaşlara(tabi ki böyle bir şeyi kabul etmem, bu yüzden işsizim). Eğer bu bölümü okumak istiyorsanız ya çok zengin olmalısınız zira çalışmak için bir sürü test sertifikasına sahip olmanız gerekiyor, bir adet önemlilerinden kişilik testi sertifika programı 1500 tl civarı(daha pahalılari da var) gerisini siz hesaplayın. Ya sertifikasız test eğitimi alacaksınız arkadaştan ondan bundan öğrenip, legal değil yalnız bu, bir de bu şekilde bulduğunuz işten 1000 lira maaş alırsınız ancak. Veya bu bölümü hobi olarak, elimde bir adet diplomam olsun diye okuyacaksınız, bakın o zaman oldukça eğlenceli, başka bir meslekte çalışacaksınız ama, hatta o mesleği icra ederken faydası da olur okuduğunuz bu bölümün. En yüksek maaşı devlet hastanesi veriyor, o da 2500 tl civarı, tabi kpss'de derece yapmalısınız atanmak için zira her üniversitwde bu bölüm 100 kişi civarı kontenjana sahip yani bir yıl içinde kaç yüz bin tane mezun veriliyor bu alanda. Zevkine ve karakterinize faydası olacağı için okuyacaksanız okuyun ancak meslek icra etme kısmı için heveslenmeyin. Zaten o kısım için heveslenecekseniz masterdan sonra bilr tatmin edici sonuçlara sahip olamıyorsunuz. Şimdiki aklım olsa sayısal seçer tıp, diş hekimliği okurdum. Her ay binlerce lira para sömüren bu bölümden uzak dururdum ne yapar ne eder.

  edit; şuanda ikinci üniversite için yeniden sınava girneye çalışıyorum. Dediklerim yalansa herhangi bir psikoloğa sorun maaşını, çalışma şartlarını, bulunduğu konuma gelene kadar neler ile karşılaştığını.

  edit 2: ben daha pdr, sosyoloji, sosyal hizmetler mezunu olup da mesleğini psikolog olarak icra eden kesimden bahsetmedim, o kısmı anlatsam oturup ağlarsınız halimize...(hemşirelikten mezun olup yüksek lisansı her önüne geçeni kabul eden bir üniversitede klinik psikolojiden yapıp da psikolog unvanı alan kişi gördü bu gözler)

  bir ekleme daha; kpss'ye de iki senede bir girmek gibi bir şanssızlığımız var, yüksek puan aldın aldın yoksa iki sene bekliyorsun yenide girmek için...

  30 kasım 2015 17:19 1 aralık 2015 18:49

  3. mezunlarının, ülkede bu kadar ihtiyaç varken, psikiyatristler hmm hmm deyip antidepresanı basıp yollarken, neden çoklarmış da istenmiyorlarmış gibi komik rakamlara kötü şartlarda çalıştırıldıklarını anlamadığım bölüm.

  e madem böyle, özel ders veren öğretmenler gibi kişisel danışmanlık hizmeti verin? en uygun fiyatla bile bu rakamlardan çok kazanırsınız. ha tabii kesin bu da illegaldir, engellenmiştir. yanlış anlaşılmasın ahkam kesmek değil amacım, haddim değil.

  30 kasım 2015 17:54


  4. istanbul üniversitesi'nin bu sene açıköğretimde açmayı planladığı bölüm. psikologlar, buna tepki gösteriyor bir süredir. iptal edilmesi için dava açmışlar. bunu eleştiren psikologların aklına mesleğini doğru düzgün yapmayan psikologları eleştirmek gelmiyor nedense. devlet kurumlarında çalışan klinik psikologların çoğu depresyon, anksiyete gibi hastalıklarla boğuşan danışanlarına terapi yapmak istemiyor.

  4 yıl önce depresyon ile boğuşurken yaşadığım şehirde bulunan devlet hastanesine gittim. randevu aldığım psikiyatrist antidepresan yazdıktan sonra beni hastanede çalışan psikoloğa yönlendirdi. türkiye'deki psikiyatristlerin çoğu sadece ilaç yazar, terapi yapmaz. psikiyatristin yönlendirdiği psikolog, bana terapi yapmak istemediğini belirtti. bana sadece okuduğum üniversitenin mediko sosyal birimine gitmem gerektiğini söyledi. daha sonra aynı psikoloğun devlet hastanesindeki mesaisi bitince özel bir klinikte sadece çok parası olanlara terapi yaptığını öğrendim. okuduğum üniversitenin mediko sosyal birimine de gittim. mediko sosyal'de görevli olan klinik psikoloğa durumumu anlattım. bana psikiyatristin yazdığı ilacı sordu. ben de psikiyatristin yazdığı ilacı söyledim. bana sadece ilacı kullanmaya devam etmem gerektiğini söyledi. terapi yapmadı o da. evime yakın olan bir sosyal hizmetler merkezine gittim mediko sosyal'deki psikolog bana yardımcı olmadığı için. manevi bir ablamın arkadaşı olan psikolog ile sadece 1 kez görüşebildim. bana yardımcı oldu görüşmede sağ olsun. tekrar sosyal hizmetler birimine gittiğimde manevi ablamın arkadaşını başka bir yere gönderdiler. onun yerine başka bir psikolog vardı. onunla da konuştum. o da psikiyatristin yazdığı antidepresanı kullanmam gerektiğini söyleyerek beni başından savdı.

  türkiye'de işini düzgün yapmayan bir sürü psikolog var. bu yüzden açıköğretimde psikoloji eğitiminin tartışılmasını anlamsız buluyorum. istanbul üniversitesi açıköğretimde psikoloji bölümünü açmadan önce işini düzgün yapmayan psikologlar, psikoloji alanındaki istismarın önünü açtılar. ilk önce sağlık bakanlığının işini düzgün yapmayan psikologlara yaptırım uygulaması gerekiyor.

  18 temmuz 12:43 18 temmuz 15:21

  5. Türkiye'deki psikologlar kötü, sistem çok kötü. O halde daha da kötüsü olsun, açıköğretimden öğrenci alalım. Bu nasıl mantık? Sorun varsa çözüm için uğraşılır. 

  Açıköğretim psikoloji açılırsa şikayet ettiğiniz psikologları mumla arayacaksınız. 

  18 temmuz 13:14