yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (58)
  • medya (0)

  1. ramazan ruhunu yaşatmak için eski bi geleneği devam ettirme. o yüzden bişey diyemem ama eskidi mi evet eskidi. ve herkes oruç tutmuyo, tutan da davulla kalkmıyo zaten sahura. kimisi rahatsız olup uyuyamazken kimisi davulu duymuyo bile. sahura kalkan saatinin alarmıyla kalkıyo yani. öyle ki ramazanda davul çalma olayı tamamen kaldırılsa kimse eksikliğini hissetmez eminim. ramazan sonunda kapıya gelen davulcudan da kurtulmuş oluruz hatta. avuçla ilaç kullanıyorum abi oruç filan tutmuyorum ben ama ramazan sonunda davulcu tarafından baya zorla para vermek durumunda kalıyorum.

  9 temmuz 2015 22:44

  2. Mahallemizdeki şimdiye kadar 3 kere bahşiş istemeye geldi, Ramazan bitene kadar baya para kazanmayı hedefliyor olmalı. Eskiden bir bilemedin iki kere gelirlerdi. Şimdi kimse onları sallamıyor diye hırsa bindirdiler sanırım.

  9 temmuz 2015 22:45

  3. çocukken tek katlı evimizin ürkek camlarını deprem olurcasına titreştirirdi davulcu. çok korkar bi o kadar da merak eder bakardım. o zamanlar kış ayıydı ramazan. nasıl gezer bu soğukta derdim. ve koskoca mahalle nasıl yetişiyor derdim. biz karşı komşunun ışığını görünce kalkardık.

  şimdi gereksiz buluyorum.

  köylerde sela okunurmuş. bilmiyordum. ezan okundu sanıp kalkmamıştım.

  9 temmuz 2015 22:58


  4. Varlığının gereksiz olduğunu düşünüyorum. Eskiden evler az katlıydı, telefon yoktu, alarm yoktu; davulun sesiyle uyanılabiliyordu. Şimdi öyle değil yüksek katlara ses gelmiyor bile. herkesin elinde telefon var uyanmak isteyen kuruyor alarmını öyle uyanıyor.

  Davul sesi yüzünden uyanma, uyuyamama meselesine gelince sanırım ben uyumayıp öldüğüm için dibimde davul çalsalar duymam o yüzden o konuda empati kuramıyorum dolayısıyla yorum da yapamıyorum.

  Bir de bu davulcular 10 günde bir kapı kapı gezip bahşiş istiyorlar en çok ona gıcığım. Kardeşim zorla mı? param yok belki? belki oruç tutmuyorum? Ben mi dedim sana "davul çalarsan bahşiş veririm" diye. ne bu zorakilik? Her gelen de "bu mahallenin resmi davulcusu benim abla diğerlerine inanma hakkımızı yiyor o üçkağıtçılar" diyor. Nerden bileyim kim asıl davulcu?

  bu kadar söyleniyorum ama sonuçta onlar da para kazanıp eve ekmek götürme derdinde (gizlinot: gerçekten ekmeğinin peşinde olandan bahsediyorum ama kim samimi kim değil bilinmiyor işte ) olduğu için üzülüyorum da

  10 temmuz 2015 00:11 10 temmuz 2015 00:12

  5. bence geleneklerin de bir raf ömrü var ve davulcuların raf ömrü çoktan doldu. oruç tutan bir insanım(gizlinot: hayatımda bir kere olsun davulla uyanmadım ramazan yaza geldiğinden beri de zaten uyanık duruyorum) üstelik uykum ağırdır tutmuyor olsaydım da duymaz yine rahatsız olmazdım ama bu durum davulla gümbüdü gümbüdü gürültü(gizlinot: bari bir ritmin olsun abicim) yapmanın artık anlamsız olduğunu düşünmeme engel değil. açıkcası oruç tutmadığı halde anlayış gösteren insanları bu konuda taktir ediyorum ve kızmakta da haklı olduklarını düşünüyorum. bahşiş konusuna ayrıca kılım. benim bildiğim bahşiş talep ettiğin bir hizmet karşılığı verilir(gizlinot: üstelik memnun kalmak şartı da aranır) benim kendilerinden böyle bir talebim olmadı. para kazanmak bu kadar kolay olmamalı. bahşiş istemeye geldiklerinde ölü taklidi yapmayı tercih ediyorum.

  10 temmuz 2015 02:37

  6. oruc tutuyorum ve de bu arkadasin gectigi saatlerde uyumuyorum. Fakat inanilmaz derecede rahatsiz edici oldugunu dusunuyorum. O tokmagi kulagimin zarina vuruyor sanki.

  Gelenekle gorenekle de alakasi yok, sadece kolaydan uc bes kurus yolunu bulmaya calisan insanlar bence.

  10 temmuz 2015 03:45

  7. ben bunun mani okuyananını hiç görmemiştim.doğru dürüst ritim tutanı bile bulmak zorken, söke'de davulcunun manisini duydum ve inanamadım.

  mani okurken öyle tam tam tam davula abanmıyor daha çok gür sesi duyuluyor.ki bence insan sesi davuldan daha iyi; yaşlılar, hastalar ve bebekleri uyandırmaz.nitekim benim oğlum uyanmadı.

  mani okusunlar canımı yesinler...

  10 temmuz 2015 08:26


  8. Dün akşam 10 gibi ısrarla kapımızı çaldı. Annem açtı kapıyı. Bu 3. Gelişiydi. Biz de daha önce de para verdiğimiz için çok para vermedik. Neyse parayı verdik ama verdiğimiz parayı beğenmedi! Parayı annemin yüzüne atarak dilenci miyim diyerek üst kata çıktı. 100 lira falan bekliyordu heralde. Sonra yöneticiyle kavga etti. Tokmakla apartmanın duvarlarına vurarak, bağırarak yan apartmana geçti. Ordan da bağırarak çıktı. Gerçekten beklediği para neydi bilmiyorum ama sesini bile duymuyoruz çoğu zaman duyduğumuzda da güzel çalmıyor yani hemen gitsin istiyoruz. Az kalsın polisi arayacaktık. Gerçekten çok rahatsız ediciydi.

  11 temmuz 2015 23:32

  9. Olmasa daha bi makbul olandir. Yani bir ise yaramiyor bence. Oruc tuttugum gunler sahurda davulcunun sesine uyanmadim. Hem davulcuya yazik, bosuna zaman kaybediyor hemde oruc tutmayan insanlarda rahatsiz oluyor. Hayir yarin adam gibi para verende olmayacak. Para konusunda davulcuda parayi verende hakli. Hatta oruc tutmadigi halde para muhabbetine girmek zorunda kalan insanlar naapsin.

  12 haziran 2016 04:04

  10. şu zamana kadar hiç kimsenin davulcuya uyandığına rastlamadım. ha evler en fazla 2 3 katlı olsa belki dikkat eden duyar ama 7. katta otururken gerçekten en ufak bir ses bile duymuyorum.

  her neyse küçükken davulcuyu görmek, duymak için camlara koştuğumuz anlar çok eğlenceliydi yine de göremezdim o ayrı.

  12 haziran 2016 10:49