yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. (link: https://www.goodreads.com/ goodreads) isimli fevkalade sitede (gizlinot: facebookun kitaplısı) 3 yıldır uyguladığım minnak aktivitem.

  orada tabii sayı üzerinden ilerliyor ve arkadaşlarınızla ya da goodreads community'sinden kişilerle tatlı tatlı yarışabiliyorsunuz. içerik seçmeli challenge da eğlenceli görünüyor.

  not: mesela goodreads'e üye olan süslüler, instagram hesapları gibi oradaki hesaplarını da paylaşsalar; tavsiyeler, notlamalar, yorumlar filan takipleşsek ne güzel olma mı?

  23 kasım 2016 13:17 20 şubat 2017 13:05

  2. Goodreads'te 2016 için hedefim 25 kitaptı. Sonra baktım olmayacak, yılın ikinci yarısında hedefi 15'e çektim. O bile olmuyor be süslü kitap kurtları. 8 kitapta kaldım, şimdilik dokuzuncuyu okuyorum. 10'u görürsem şanslıyım. Bu kadar yavaş ilerlememin sebebi; iki çocuklu olmam, en küçüğünün henüz on dört aylık olması, her gece yatmadan önce kitabı elime alıp ama okuyamadan uykuya dalacak kadar gün içinde çok yorulmam olabilir mi bilemedim?

  Tanım: Kitapları sayı, tür, yazar, dönem, edebiyat akımı veya başka tercihlere göre belli bir zaman diliminde okunulup bitirilmek üzere hedeflemek.

  23 kasım 2016 13:34

  3. geçen sene 50 kitaplık hedefimi 91 kitap okuyarak aştığım için haydi bir çılgınlık yapıp bu yıl hedefi 100'e çıkarayım nasılsa okurum yea dedim ama o işler öyle olmadı. bu yıl an itibariyle 68 kitap okumuşum yılın bitmesine 30 küsür gün kaldı ben onu 75'e ulaştırırım ama en fazla o kadar olur. seneye için 75+ hedefi koymayı düşünüyorum.

  benim okuduğum kitapların yarısı okulla paralel kitaplar oluyor (gizlinot: sosyal bilim okumak<3) dolayısıyla okumadığım gün geçmiyor ve hızlı da okurum yazın planlamadığım bir aktivitenin içine düşmesem 100'e de ulaşırdım ama neyse artık nasip bu yılın başına.

  bunun bir de movie challenge'ını yapıyorum ben ayy yılın başında oturup plan yapmak ve tek tek listeden isim silip okunan\izlenen kısmına geçirmek onları çok eğlenceli (gizlinot: eğlence anlayışım :\)

  ben bu yıl türk edebiyatı klasiklerini tamamlamaya ve amerikan edebiyatına da az çok hakim olmaya çalıştım.

  modern dönem türk edebiyatı yazarlarını okumaya başladım denebilir yani yeni nesil yazarlarla tanıştım.

  ikinci dünya savaşı ve sonrası dünyayı özellikle avrupa'yı konu edinen kitapları okumaya çalıştım.

  distopya merakım beni ele geçirdi yakaladığım distopyayı okudum.

  gerilim kitaplarına bayılırım halihazırda takip ettiğim yazarların kitaplarını okudum yeni yazarlar keşfettim.

  bunlar planlarımdı okuduğum kitapların büyük kısmını bu tarz kitaplar oluşurdu.

  bu yıl için,

  rus ve ingiliz edebiyatı klasiklerini tamamlamayı,

  mümkün olduğunca düşünce yazısı okumayı,

  doğu edebiyatına ait eserleri okumayı,

  bir yazarın tüm kitaplarını okumuş olmayı,

  sadece kadın hikayelerinin olduğu bir kitap okumayı,

  fantastik edebiyatın kült eserlerini tamamlamayı,

  ortaçağ tarihi ve mitoloji konusunda (gizlinot: özellikle kelt mitolojisi) kitaplar okumayı,

  ve yabancı yazarlar için mümkünse yazarın kendi dilinde bir romanını okumayı, (gizlinot: bu aynı zamanda öğrendiğim ve öğrenmekte olduğum dillerde roman okuyacak yeterliliğe ulaşma hedefi içeriyor)

  bunlarla birlikte kendime daha önce adını bile duymadığım kitapları bir kitapçıya girip anında alıp çıkma payı bırakıyorum ayrıca bir sürü korku,gerilim ve macera kitabı da dahil olacaktır.

  bir de goodreads'i ben beceremediğimden mi nedir bana pek pratik gelmedi ama kayıt tutma açısından bi yere yazmaktan daha pratik olduğu kesin onu da öğreneceğim.

  23 kasım 2016 15:10


  4. 2016 ocak ayında, bir önceki yıldan gaz alarak 50 kitap dediğim fakat 33de kaldığım hedef.

  bu sene resmen kitaplar elimde süründü.

  24 kasım 2016 10:14

  5. yılın bu zamanı geldi. (link: https://www.suslusozluk.com/reading-challenge?i=388865 şurada) geçen yıl ne yaptığımı ve ne yapmayı planladığımı yazmışım.

  rus edebiyatıyla ilgilenemediysem de ingiliz edebiyatının baya dip köşe her yerine ulaşmaya çalıştım. bilhassa shakespeare ile dostluğumuzu bir tık ileri taşıdık.

  mine söğüt'ün 1 kitabı hariç tüm kitaplarını okudum.

  iran edebiyatına giriş yaptım sadık hidayet'i tanıdım ve çok çok sevdim. tanımadığım yıllara üzüldüm.

  okuyabildiğimce distopya, bilim-kurgu, fantastik kitap okudum. ithaki bu alanın yıldızı oldu bu yıl.

  kendi dilinde roman okumak istemişim ingilizce okuduklarımı saymazsak farsça hikaye okudum bol bol hepsi bir roman eder belki.

  toplamda okul için okuduğum kitapları çıkarınca 79 kitap okumuşum 75+'yı ucundan geçmişim. önümdeki 5-6 ay boyunca bu yıl olduğumdan daha az yoğun bir hayatım olacağı için bu yıl 100 kitap okurum diyorum. bu yıl kendimi maceralara açacağım karşıma hangi kitap çıkarsa onu okumam gerek diyeceğim ve onu okuyacağım bu yılki planım plansızlık.

  30 aralık 2017 20:57

  6. kendime 2018 için bir tane liste derledim. belirlediğim bazı alanlarda birden fazla kitap var aklımda gerçi ama hepsi için en az birer tane okuyup, okudukça karşılarına da yazarım hangi kitabı seçtiğimi. evet başlıyorum:

  #distopya temalı bir kitap

  #tarihsel bir kitap

  #bestseller olmuş bir kitap

  #yeni dönem yerli yazarlardan bir kitap >>kırmızı saçlı kadın - orhan pamuk

  #feminizm hakkında bir kitap

  #suç temalı bir kitap

  #biyografik ya da otobiyografik bir kitap

  #fantastik bi kitap

  #dünya klasiklerinden bir kitap

  #yasaklanmış bir kitap

  #önceden yarım bıraktığım bir kitap

  #öykülerden oluşan bir kitap

  #yakın tarihle alakalı bir kitap

  #bu yıl çıkan bir kitap

  #tavsiye üzerine bir kitap

  #toplumsal bir konu üzerinde bir kitap

  #araştırma-inceleme tarzı bir kitap

  1 ocak 2018 17:44 27 ocak 2018 23:23

  7. Aslında çok motive edici bir şey,denenmeli bence.

  ben izlediğim/izleyeceğim dizi ve filmlerin,okuduğum/okuyacağım kitapların listesini yapıyorum.Ve defter tutmayı da çok seviyorum.Acaba bu yıl boştaki defterlerimden birini bunu daha üzenli bir şekilde yapmak için mi kullansam?hem reading challengela birlikte daha da motive olurum,yıl boyunca okuduğum kitap sayısı en az iki katına çıkar.

  Sınav döneminde kaybettiğim okuma alışkanlığım sadece yazın 6/7 kitap bitirip yıl içinde 1/2 tane okuma şeklinde devam etti bu challenge ile eski halime dönüp yıl içinde de en az 5-6 kitap okumaya başlayabilirim.

  Yapmaya tam anlamıyla karar verdiğimde ve devamlılık sağladığımda editlerim.

  1 ocak 2018 21:53 1 ocak 2018 21:54


  8. Gündelik telaşlara kapılıp ihmal etmemek için faydalı motive edici olabilir fakat bir yandan da kitapları sayılara indirgeme tehlikesi doğuruyor. Yani eskiden kıskanıyordum boyum kadar kitabi bu ay okuduklarım diye üst üste koyup paylaşanları ama düşününce o kadar kitabı bir ayda hakkını vererek okumanın imkanı yok. Bazen bir kitap açıyorum içerisinde yazarın hayatı ile ilgili ipuçları alıntılar başka bir kitaba göndermeler eh kitap hakkında yazılıp çizilen yorumlar makaleler oluyor bitirdikten sonra, bazen not almak gerekiyor üzerine düşünmek anlatılanı özümsemek gerekiyor.sonuçta kararında amacına uygun ve bilinçli olunduğu takdirde faydası görülebilir ama skora dönüşmemeli.

  2 ocak 2018 00:05

  9. 2017 de hedefim 51 di, 53 el kapattım. 2018 de kendimi biraz zorlayayım dedim 81 e çıkardım hedefimi. Bebekle biraz zor ama yaparım gibi. Bizim büyük challange ımıza katılanlar için de bir tüyo vereyim, kategorilere kitap seçmektense yani listeyi önden oluşturmaktansa okudukça listeyi doldurursanız daha iyi olabilir. Ben kitaplığın önüne oturup bütün kitapları kategorilere bölüştürdüm. Böylece tek listeyle kendimi sınırlamadan okuyabileceğim. Önden hazırlanmış liste beni biraz geriyor, başka bir şey okumak istersem diye.

  2 ocak 2018 12:12