yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. ukte sevgili yazarımız (yazar: missya)

  2020 yılının ocak ayı başlarında altı bölümlük ilk sezonu ile osmanlı sultanı 2. mehmet'in ilk hükümdarlık dönemlerinin ve İstanbul'un fethinin ve dolayısıyla Doğu Roma İmparatorluğu'nun yıkılışının anlatıldığı; yönetmenliği Emre Şahin tarafından yapılan, senaryosu Celal Şengör ve Emrah Safa Gürkan danışmanlığında kaleme alınan, tarih ve kurgu türündeki Netflix'in Türk orijinal belgesel dizisidir.

  hiçbir şekilde spoiler vermeden yazmaya çalışayım.

  ben tarafsız ve abartısız bir anlatımla güzel çekilmiş bir dizi-belgesel yapıldığı görüşündeyim. sonuç olarak savaş sahneleri iyi çekilmiş; neden-sonuç ilişkileri ve kişilerin karakterleri anlaşılır şekilde yansıtılmıştı. uluslararası alanda bizi rezil edecek ya da türkler de kendilerini ne gereksiz övüyorlar dedirtecek bir ayrıntı olduğunu düşünmüyorum. dizi uzun sürsün diye istanbul'un fethi çok uzun sürmüş gibi gösterilmiş denmiş ama bu yoruma katılmıyorum, olay örgüsü bence çok güzel açıklanmış, sonunu bildiğiniz bir şeyi merak etmenizi sağlayacak kadar güzel detaylar içeriyor. tarih konusunda doktora seviyesinde bilgi sahibi değilim yani muhtemelen eleştirilecek yanları da vardır ancak ben bu dizinin iki taraftan birini yüceltmeye ya da yermeye yönelik yapılmadığına şahsen ikna oldum. spoiler: (gizlinot: akşemseddin hoca efendi'den hiç bahsedilmemiş olması, ve fatih sultan mehmet'in bazı noktalarda lalası çandarlı halil paşa'ya karşı eziliyormuş gibi gösterilmesi dışında rezalet, saçmalık diyebileceğim hiçbir şey olmadı dizide benim fikrimce.)

  oyunculukların genelini ise çok beğendim. bilhassa fatih sultan mehmet'i oynayan cem yiğit üzümoğlu'nun ve sultan 2. mehmet'in gençlik hallerini oynayan genç oyuncunun (ismini ne yazık ki bulamadım) performanslarını çok beğendim. halit ergenç'in seslendirmesi de zaten olumsuz yoruma yer bırakmayacak kadar iyiydi. bu arada şöyle bir güzel detay da belirteyim; ilk sezondaki altı bölüm iki günde izlenince asla sıkmadı, yormadı. bazı netflix dizilerini üst üste izleyememe durumum var ama bunda öyle bir şey yaşamadım.

  umarım başarıları devam eder ve ikinci sezonu daha güzel olur dediğim bir yapım olmuş, ben şahsen beğendim ve izlemenizi tavsiye edebilirim, zaman kaybı olmaz.

  28 ocak 16:17 28 ocak 16:38

  2. Netflix yapımı Türk dizileri içinde en iyisi. Tam dizi değil aslında. Sürekli bir bilgi aktarımi var, Türk ve yabancı birçok profesör ve yazar sürekli bilgi paylaşımı ve yorum yapıyorlar. Oyunculuklar bence çok iyiydi ve ingilizce konuşmalar gerçekten göze batmıyordu. Herkes rolünü cok güzel oynuyordu, izlerken gurur duymadım değil.

  4 şubat 02:46

  3. Diziyi geçtiğimiz Cumartesi bir oturuşta izledim. Türk oyuncuların İngilizce konuşması beni irite etmedi. Akıcı geldi bana oldukça. En sevdiğim yanı belgeselimsi bir mini dizi olması oldu. Yalnızca Türk ve yabancı profesörlerin İstanbul'un fethi ile ilgili bilgi aktarımlarının ardından da o sahneyi canlandırmaları bazen sıkıcı geldi. Sebebi de bir konudan iki kere bahsediyor olmaları olabilir. 

  Genel hatlarıyla artılarıyla eksileriyle sevdiğim bir birinci sezon oldu Ve devamınında geleceği düşünüyorum. 

  4 şubat 12:51


  4. Netflix yapımı belgeselimsi dizi. Ben gayet başarılı buldum. Netflixdeki her yeni Türk yapımı dizi bir öncekinden daha iyi oluyor memnunum bu durumdan.

  Dizideki Türk oyuncuların aksanlarını beğenmeyenler olmuş, bir tek biz Türklerde var sanırım bu aksan takıntısı. Anadiliniz olmayan bir dilin mükemmel konuşulmasını bekleyemezsiniz ki ellerinden geleni yapmışlar diye düşünüyorum. 

  Dizinin tarafsız bakış açısına beğendim, alıştığımız belgesel ve dizilerdeki gibi osmanlıyı ve Fatih'i gereksiz pohpohlamamışlar. Yıllarca tarih derslerinde gördük, "Fatih gemileri karadan yürütmüş." Kulağa kolaymış gibi gelen bu savaş hikayelerinin aslında ne zor şartlar altında, nasıl bir emek ve insan gücüyle yapıldığını izliyoruz. Osmanlının zaferini işlerken rakibin gücünü de görmezden gelmemişler. Düşmanı öcü gibi göstermeye çalışmamışlar ben bu yönünü çok sevdim. Tek beğenmediğim nokta; osmanlının en güçlü ordusu olarak bilinen yeniçerilerin hakkının verilmeyişi oldu. Harcamışlar orduyu resmen. 

  Umarım devamı gelir bu dizinin ve Türk yapımları git gide daha da başarılı olur. Tv'deki çöp dizilerden sonra buna bir hayli ihtiyacımız var.

  4 şubat 14:45

  5. Kadrosu türk, yapım olarak daha çok yabancı netflix dizisi.İlk çıktığı zamanlarda izledim 2-3 günde bitti. Bence diğer türk dizileriyle kıyaslamanın pek bi anlamı yok, kendi içinde değerlendirelim. İngilizce bilen biri olarak oyuncuların ingilizcelerinin hiç de iyi olmadığını söyleyebilirim ama birkaç oyuncu istisna. Kurgu bazı konularda iyi bazı konularda başarısız oturtulmuştu. Dizide coğrafi kurguyu beğendim, haritalarla ve anlatımla destekliydi. Yalnız fatih in gelişiminde etrafında olan insanlar yani hocaları es geçilmişti sanki, fatih de sürekli etrafındakilere karşı gelen biri olarak çizilmişti oysa onun düşünce yapısını etkileyen, planlarına ortak olan isimler var gerçekte. Son bölümlerde sanki istanbulunu fethini değil de düşüşünü izliyorduk. Dizinin adına uyması için son bölümün osmanlı açısından çekilmesini beklerdim, öncekilerde romaya yer vererek. Osmanlı taraflısı değil, osmanlı açısından. Mara Branković karakteri zayıf işlenmişti, kadının güçlü olduğu söyleniyor ama etkisini tam göremiyorsunuz. Dizide aman eşit olalım kaygısı güdülmüş, bence biraz hataya da sebep olmuş. Çok uzatmayayım, diğer türk dizileriyle kıyaslamıyorum çünkü hedef kitle global, ben pek beğenmedim. Ses çok kötüydü, at sesleri age of empires 2 de daha gerçekçi :D. Savaştaki çığlık inleme sesleri hiç oturmamıştı. Neyse uzattım yine de meraktan izlenir, kıyafetleri de beğendim.

  5 şubat 01:08

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar