yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (4)

  1. kendi uktemi kendim doldurma şerefine nail oluyorum ilk defa. (bkz: swh)

  gillian flynn'in yazdığı romandan uyarlanarak çekilmiş bu dizi, 2018'in en iddialı yapımıdır şahsımca. henüz üç bölüm yayınlanmış olmasına rağmen çıtayı epey yükseğe çıkardı. hbo dizileri zaten özgünlüğü ve farklı kurguları ile biliniyor.

  (bkz: six feet under)

  (bkz: the wire)

  (bkz: oz)

  (bkz: the sopranos)

  (bkz: big little lies)

  başrolünde amy adams, patricia clarkson ve chris messina'yı görüyoruz. gazeteci olan camille preaker'ın, yıllar sonra doğup büyüdüğü kasabaya gitmesini konu alıyor dizi. dizide iki farklı cinayet işleniyor. camille preaker ise kasabanın nabzını tutmak için orada. ve bir yandan da dedektif richard wills karakteri var. ve her şeyin yanı sıra da, camille karakterinin annesi adora.

  dizinin kurgusu muazzam! uzun zamandır böyle kurguya sahip bir yapım izlememiştim. yönetmen koltuğunda ise, geçtiğimiz sene big little lies'ı yöneten Jean-Marc Vallée oturuyor.

  dizi, gittikçe açılmaya başlıyor ve bununla birlikte dizide herhangi bir dış ses kullanımı yok. bu da biz seyircileri çok daha fazla içine çekiyor ve dizinin gerçekçiliği artıyor. geleneksel amerikan toplumunu seyrediyoruz dizide. toplumun kadınlar üzerindeki etkisini de çıplak gözle görüyoruz.

  camille karakterinin de kasabaya gitmesinin bir sebebi var. bunu da bölümler ilerledikçe çok daha iyi anlamaya başlıyoruz. her ne kadar mini bir dizi olarak tasarlansa da, bu izlenmeler ile gelecek bir sezonun daha olacağını düşünmekteyim.

  24 temmuz 2018 17:44

  2. diziyi bitirdikten sonra yazmak istiyordum aslında ama canım sıkıldı ve artık yazayım dedim.

  tamamen tesadüf eseri izleyecek bir şey bulamadığım için bu ne diyip açmıştım ama meğer neredeyse 2 yıldır gelmesi beklenen bir diziymiş.kitabını okumamıştım malesef ama diziden sonra daha fazla merak ettim,listeme aldım mutlaka okuyacağım.

  diziyi kısaca özetlersek gillian flynn'in romanından uyarlama olan başrollerinde amy addams ve patricia clarkson var.daha başka iyi isimlerde var aslında.dizinin konusuda amy addams'ın canlandırdığı gazeteci camille karakterinin bi cinayet dosyasıyla birlikte çocukluğunun geçtiği ilginç ve sıradan gözüküp aslında herkesin ayrı bir deli olduğu kasabaya cinayet hakkında hikaye yazmak için gitmesiyle başlıyor.camille karakteri zor şeyler atlatmış,bazı psikolojik rahatsızlıkları olan ailesiyle de arasının iyi olmadığı bir kadın,yani bu geri dönüş birazda camille'nin kendiyle ve geçmişiyle yüzleşmesi gibi.

  dizinin yönetmenliğini (bkz: big little lies)'ın da yönetmeni olan Jean-Marc Vallée yapıyor.aslında dizinin en çok ilgimi çeken kısmı buydu çünkü bu sene izlediğim diziler arasında yönetmenliğinden senaryosuna oyunculuklarına kadar en çok beğendiğim dizi big little lies olmuştu.o sebeple aynı yönetmenin çekmesi -yönetmen tüm bölümleri tamamen kendi başına çekmiş- diziye daha fazla çekilmeme sebep oldu fakat, evet yönetmenin tarzı hissediliyor dizi de yalnız ben hikayeyi o kadar da iyi anlattıklarını düşünmüyorum.ilk iki bölümde kafanızdan yalnızca sorular soruyorsunuz fakat bunun cevaplarını alamıyorsun.evet görüntü yönetmenliği muhteşem,oyunculuklar mekan müzik her şey neredeyse kusursuz,fakat dizinin özellikle ilk bölümlerinde akmayan bir şey var.bunun sebebi bence sürekli soru sordurması ama o cevapları vermemesi.genelde dizilerde bir gizem yaratılıyor bu belki 2 bölüm belki 3 bölüm sürer ama o üçüncü bölüm sonunda merak ettiğini alırsın.benim için dizinin en eksik yani bu.ucundan kıyısından göstererek hikayeyi bizim tamamlamamızı istiyor sanki.bu da benim için biraz diziyle bağ kurmama veya karakterlerle bağ kurmama engel oluyor.özellikle dizinin sadece 8 bölüm süreceğini öğrendiğimden beri hadi artık bu bölüm görelim demekten kendimi alamıyorum.

  ama bunların dışında hikayesiyle,oyunculuklarıyla çok güzel ve kaliteli bir dizi.bu tarz gizem,küçük kasaba,sorunlu karakterler içeren dizileri seviyorsanız bir bakın derim.zaten yalnızca 8 bölümcük bir mini dizi.

  19 ağustos 2018 00:06

  3. Şu anda eve gidip son bölümünü seyretmek için mesaimin dolmasını dört gözle beklediğim dizi. Başrollerdeki amy adams (aynı zamanda yapımcılardan da biri) ve patricia clarkson emmy için birbirlerine rakip olacaklar gibi gözüküyor. Amma Crellin rolündeki Eliza Scanlen'i de başka projelerde izlemek için can atıyorum.

  Dizinin kurgusu ve görselliği nokta atışı yapan parçalarla daha da anlam kazanıyor. (gizlinot: gözümün kaldığı Alan'ın müzik sistemi 112000$'cıkmış :()

  Psikolojik gerilim sevenler için birebir. Hem de sadece 8 bölüm.

  28 ağustos 2018 13:58


  4. merakla ve heyecanla izlediğim 8 bölümlük mini hbo dizisi. diziyi tesadüfen malum sitelerden birinde gördüm ve izledim. kitaptan ve projeden öncesinde haberim yoktu.  

  oldukça yavaş ilerleyen, draması bol, görselliği inanılmaz kuvvetli bir dizi sharp objects. ben bu tip cinayet dizilerini çok seviyorum. o nedenle bu kategorideki formülleri aşağı yukarı biliyorum artık. ama bu dizi bana genel formüllü dizilerin dışında geldi ve sanırım o yüzden çok sevdim. mesela anlatılan konu (bana) tanıdık değil, neredeyse tüm ana karakterler kadın, anlatımının doğruluğuna güvenilmez bir ana karakter var. (gizlinot: çok spoiler vermeden anlatmaya çalıştım)

   

  sanırım (gbkz: true detective) in ilk sezonunu izlediğimden beri bi dizi konusuyla böyle içine çekmemişti. sadece görselliğini daha iyi sindirmek için bile tekrar izleyebilirim. konunun yavaş işlenmesi sebebiyle herkese hitap etmeyebilir ama bu tip cinayet polisiye dizilerini seviyorsanız mutlaka izleyin derim. umarım (gbkz: big little lies) gibi konuyu uzatma işine girişmezler.  

  diziyi izlediyseniz ve ilginizi çekerse bölüm bölüm analiz (link: https://www.theguardian.com/tv-and-radio/series/sharp-objects-episode-by-episode için) 

  28 ağustos 2018 19:10 28 ağustos 2018 19:11

  5. başladığım gün ilk üç bölümünü, ertesi gün de beş bölümünü arka arkaya izleyerek iki günde bitirdiğim harika ötesi dizi. westworld 2. sezon ve dark bu yıl favorimdi onları bitirdiğimden beri öylesine diğer dizilere bakıyordum. ama sharp objects açık ara solladı geçti.

  dizinin etkisinden hala çıkmadım. psikolojik olarak baskılayan ve geren, bazı yerlerde nefesinizi tutmanıza neden olan, bazı yerlerde ağlatan bir dizi. ama kesinlikle güldürmüyor ya da küçük de olsa mutlu etmiyor. boğazınızda bir yumru tüyleriniz diken diken izliyorsunuz.

  benim için bir dizide soundtrackler de çok belirleyicidir. şarkı seçimleri de o kadar güzel ki. izleyecekseniz final bölümünde bitişte akan yazılardan sonra son olarak gösterilecek 2 dakikalık çarpıcı sahneleri sakın kaçırmayın.

  ------------------spoiler------------------

  tüm dizide beni en çok geren şey adora'nın sabahlıklarıyla evde dolaşmasıydı. ikincisi ise amma'nın oyuncak evi...

  hüngür hüngür ağladığım tek yer ise adora'nın camille'e açık açık seni hiçbir zaman sevmedim dedikten sonra camille'nin dedektif'in evine koşması ve ağlayarak onunla sevişmesiydi.

  bir yandan bilmediği halde kendisini öldürmesine izin vermediği için annesinin sevgisinden mahrum bırakılmış bir çocuk bir yanda annesinin kendisini zehirlemesi pahasına ilgisine bağımlı bir çocuk... amma ve camille. biri kendine zarar vermeyi diğeri başkalarına zarar vermeyi seçmiş. işin özü ikisinin de ruhunda onulmaz yaralar var. ve bence gerçek suçlu ve katil adora. kızlarının psikolojilerinin ve hayatlarının dolayısıyla toplamda 6 (gizlinot: ann, natalie, mae, marian, amma, camille) kızın doğrudan ya da dolaylı tek katili adora.

  ------------------spoiler------------------

  1 eylül 2018 15:05

  6. taze izleyip geldim. hbo'nun dizilerini genelde zaten hep seviyorum en son geçen sene big little lies izleyip tadı damağımda kalmıştı, bu diziyide bi önerilerde gördüm ve canım uzun uzun sezonlarla dizi izlemek istemediği için hemen başladım. zaten cast harika.

  -spoiler olma ihtimali yüksek-

  dizide özellikle camille'in arabada dinlediği müzikler arabadan indiği an bitmesi çok hoşuma gitti.müzik seçimleri zaten çok kaliteli. 

  işlediği konu (gizlinot: munchausen by proxy) çok ilgi çekici bir konu.

  dizinin ilk bölümünden itibaren camille'ın çocukluğuna yapılan flashbackler var ama ilk başta anlaşılmıyor, bölümler geçtikçe hepsinin sebebi çıkıyor ortaya. 

  camille'ın şımarık kız kardeşi sinirimi çok bozduğu için 2. sezon gelsin isterdim, neler olacağını merak ediyorum.

  en sonundaki ters köşe benim ağzımı açık bıraktı. -spoiler son-

  çekim açıları harika, kullanılan sesler, gereksiz müzikler yok. 

  kısacası izlemenizi önereceğim bir dizi.

  3 eylül 2018 16:21

  7. tam olarak "ben ne izledim böyle" dedirten, ağır psikolojik gerilim türünün güzide örneklerinden 8 bölümlük mini hbo dizisi. ağır ilerleyen kurgusuna rağmen bir an bile sıkmadı. gerçi amy adams'ın led zeplin diyerek araba kullanmasını saatlerce izleyebilirim ben o ayrı. kullanılan müzikler, kurgu, seçilen oyuncular( özellikle camille'ın küçüklüğünü canlandıran küçük oyuncu) muhteşemdi.

  önce diziyi izledim sonra bir solukta kitabı okudum. dizi başarısız bir kitap uyarlaması olmuş diyemem asla ama kitabı okuyunca karakterleri daha iyi anlayabildim. ilmek ilmek işlenen, yavaşlığına rağmen hiç sıkmayan, bir makinenin dişlileri gibi her detayı iç içe geçen müthiş bir hikaye. hikayenin güzelliğini yanı sıra adora, amma ve camille karakterleri derinlikleriyle yaratılmış en güzel karakterler arasındaydı.

  -spoiler-

  münchausen syndrome by proxy rahatsızlığını daha önce hiç duymamıştım. böyle bir hastalığın var olabileceği aklımdan bile geçmemişti, dehşete düştüm. adora'nın, annesi yüzünden yaşadığı travmalar nasıl bu duruma gelebildiği konusunda ipuçları verebiliyor bize. marian hastanede yatarken adora'nın doktorlar ve hemşireler üzerindeki etkisini, marian öldükten sonra insanların kendisine olan yaklaşımını takıntı derecesinde önemsemesiyle kitapta münchausen syndrome by proxy rahatsızlığını daha net görebiliyoruz. camille'ın iyi bir hasta olduğunu düşünmediği için ondan nefret etmesi yine kan donduran detaylardan birisiydi.

  amma'nın da natalie ve ann'ı öldürmesinin sebebi dizide çok iyi yansıtılamamış, kitapta bunu daha net görebiliyoruz. adora'nın ilgisine bağımlı olduğu için adora, ann ve natalie ile de ilgilenmeye başlayınca zaten annesi yüzünden psikolojisi bozuk olan amma bu vahşi cinayetleri işliyor. son cinayetini de yeni arkadaşında ablasının ilgisini çekme potansiyeli olduğunu sezince işliyor zaten. buradaki en büyük suçlu kesinlikle adora. camille ruhunda açılan yaraları kendisine zarar vererek dışa vururken amma bunları başkalarına zarar vererek yansıtıyor. öldürdüğü kızların dişleri ile anesinin fil dişi zeminli odasının replikasını yapması da yani ne bileyim nasıl bir detay bu :/

  ve camille...

  kız kardeşini kaybetmesi, annesiyle arasındaki berbat ilişki, annesi yüzünden alkolik olması ve kendisine zarar vermesi yetmiyormuş gibi marian'ın yokluğunda özlemini çektiği abla kardeş ilişkisini alice ile olan ilişkisinde bulduğu sırada alice'in itihar etmesi, amma'yı annesinin elinden kurtarmış ve marian'ın kurtaramamış olmasının verdiği suçluluk ile hayatını amma'ya adaması sırasında katilin amma olduğunu öğrenmesi.. tüm bunların üstesinden nasıl gelsin bu kadın. amy adams'ı seviyorum zaten ama camille rolüyle bambaşka bir boyuta taşımış oyunculuğunu. bu karakter için ondan daha iyi bir alternatif gelmiyor şu an aklıma. jeffree star olayının patladığı şu günlerde self-mutilasyon sorunu olan camille karakteri beni extra etkiledi.

  ilgili medya:
  4
  4 eylül 2018 18:08


  8. (link: https://www.goodreads.com/book/show/19288043-gone-girl?ac=1&from_search=true filmi çekilen ve oldukça ünlenen gone girl) kitabının yazarı (link: https://www.goodreads.com/author/show/2383.Gillian_Flynn gillian flynn'nin) oldukça gerilimli ve gerçekçi romanı. kitap hakkındaki düşüncelerime geçmeden önce, belirtmeliyim ki kitabı bitirmedim. sebebi ise ingilizce okuyordum, karakterlerin betimlemelerini aklımda canlandıramayınca kitabın ismini ve bir karakterin ismini yazınca kitabın sonunu gördüm. bu sebeple 102 sayfa okudum sadece. yine de düşüncelerimi yazmak istiyorum:

  -Kitap konusu itibariyle çok dikkat çekici, gerilimli ve kitaptaki detaylar aslında oldukça fazla ipucu veriyor. Bu yüzden kitapta geçen marka, kitap isimlerine bile dikkat etmenizi öneririm.

  -Orijinal dili olan ingilizce basımını okudum, bence dili ağır değil. Tamamiyle basit diyemem ama b1-b2 seviyesindeki insanlar bile anlayabilir. Sadece kelime dağarcığının iyi olması gerek, ben de birçok kelimeye baktım, ama gramer olarak zorlamayacak cümlelere sahip.

  -Karakterlerin kişiliklerini çok iyi yansıtmış yazar. Bunun sebebi ise baş karakterin de gazeteci olması ve insanları çok iyi analiz edebilmesi.

  Son olarak yeni başladığım dizisini de çok kaliteli bulduğumu söyleyebilirim. Kitabı çok iyi uyarlamışlar ve sadık kalmışlar.

  1 mart 2019 19:40

  9. izleyiciyi aptal yerine koymayıp gizemlerle süren ve belli noktaları izleyicinin yakalamasını isteyen harika dizi.

  Spoilerr.

  Baktığımızda çok klişe barındırıyor. Kasabanın en zengin ve saygın ailesinin kızı olan Camille annesinin tam zıttı, sürekli koyu renk giysiler giyen, depresif ve asi bir alkol bağımlısı. Ailenin üvey babası sürekli fularıyla plak dinleyen bir pısırık. Anne kontrol manyağı bir elalem ne derci. Küçük kardeş masum görüntüsünün altında bir sayko saklıyor vs vs uzayıp gider. Ancak hikayeyi benim gözümde sıradışı kılan psikolojik çözümlemeler. Camille’in sürekli koyu renk kapalı şeyler giyip cinselliğini bile çekinerek ve garip şekillerde yaşaması mesela, vücudunda oluşturduğu kesikleri kimseye göstermek istememesinden acınmaktan ve terk edilmekten korkması. Yine kendisinin tabiriyle onu okuyan john ile yaralarıyla beraber kendini kaçırmadan sevilmesi de hoş bir detay. Küçük kardeş amma’nın annesi ve ablasıyla olan garip ve saplantılı ilişkisi, annenin kendi annesinden görmediği ilgi ve şefkati kızlarına vermek için onları zorla hasta edip bakıma muhtaç etmesi hatta öldürmesi, babanın tüm bunların farkında olup kafasının içindekileri susturmak için sürekli müzik dinlemesi..

  Annenin katil olabileceğine dair sinyaller ilk bölümden beri verildi bence ama kasabalı iki kızın katili olduğunu düşünmüştüm kendi kızının değil. Bunun yanında dizinin ciddi anlamda son dakikasında amma’nın asıl katil olduğunun ortaya çıkması tam ters köşeydi. 14 yaşındaki bir kızın arkadaşlarını canice öldürmesi ve annesinin odasındaki fil dişi yer döşemelerini örnek alarak kurbanlarından söktüğü dişlerle bebek evindeki odanın yerlerini kaplaması çok sarsıcıydı.

  6 haziran 2020 18:15