yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (20)
  • medya (0)

  1. Smear, kadınlarda rahim ağzı kanserinin erken tanısı için geliştirilmiş bir test.

  İlk cinsel ilişkiden veya 18 yaşını doldurduktan itibaren yılda bir kere uygulanması tavsiye ediliyor. Rahim ağzından spatula ve yumuşak bir fırça yardımı ile salgı örneği alınıyor ve birkaç saniyede işlem bitiyor. Numunede yeterince hücre olmaması, incelenebilecek kadar anormal hücre olmaması, alınan numunede enfeksiyon veya kan bulunması, vajinanın içinin yıkanmış olması veya kullanılan vajinal ilaçlar testin sonucunun yalancı pozitif veya yalancı negatif çıkmasına neden olabiliyormuş, ben de tecrübe ederek öğrendim. mantar enfeksiyonu tedavisi görürken doktorum bi de bu testi uygulamış, yoğun akıntım nedeniyle testin sonucu net çıkmamıştı ve tekrarlamak durumunda kalmıştık.

  15 aralık 2014 03:50

  2. Her yıl yapılması gerekmeyen testtir. Amerikan kanser derneği( ACs) ve Amerikan obstetrikve Jinekoloji koleji ( acog) önerilerine göre ilk cinsel ilişkiden 3 yıl sonra veya 21 yaşında smear alınmaya başlanmalı ve ilk 3 sefer birer yıl arayla alındıktan sonra risk yoksa 3 yılda bir tekrar edilerek 30 yaşına kadar, daha sonrasında da hpv testi ile birlikte 5 yılda bir olmak üzere 65 yaşına kadar devam edilmelidir. Son iki test temiz çıkmışsa 65 Yaşından sonra yapılmasına gerek yoktur. Türkiye de ise her 5 yılda bir tekrarlanılarak yapılır.

  9 ağustos 2015 03:28

  3. Çok partnerli bir hayatınız varsa 6 ayda bir yaptırmanız gereken test.

  9 ağustos 2015 20:28


  4. kadınların çoğunun bilmediği veya ertelediği oysa oldukça önemli bir test. cinsel hayatınız varsa, özellikle de tek eşli değilseniz mutlaka yaptırmanız gerekiyor. zor bir işlem değil 5 dakika da örneğiniz alınıyor ve bir hafta 10 gün içinde sonucunuzu alıyorsunuz. bir bu test bir de tampon kullanımı kadınlar için çok önemli bence.

  14 nisan 2016 11:15

  5. Seks hayatınız başladığı andan itibaren yılda 2 kez yaptırılması gerek. 2 hafta önce yaptırdım ve temiz çıktı allaha şükür. 2 sene önce smear testi yapıldığında sert bir demir soktular ve çok acı doluydu en son gittiğim doktorum ise vajinal ultrason bakarken örnek aldı ve bu kadardı.

  Ben sağlık konusunda çok takıntılı olduğum için her yıl 2 yada 3 kez kontrol olmaya giderim özellikle tek eşli bir seks hayatınız yoksa dahada dikkat edilmeli. Korunmasız seks için erkekler çok baskı yapabilir ama asla izin vermeyin.Eşinizin yada sevgilinizin kimlerle birlikte olduğunu bilemezsiniz. Ve vajinal ultrasonda doktorun yaptığı test hiç acıtmadı.

  Ama 2 sene önce ki test... aman yarabbim! 2 hemşire gelip tuttu kollarımdan açıdan çığlık çığlığa bağırdım. Lütfen dikkat edin kendinize hanımlar.

  14 nisan 2016 11:41 14 nisan 2016 11:42

  6. canım süslüler kontrole gitmemi hatırlatan başlık :( ben de dikkat ediyorum senede iki defa gitmeye, çünkü sinsi bir yapısı oluyor sevgili rahim ve yumurtalıkların, bu durumda smear testi de baya önemli oluyor. Yaptırın efem.

  14 nisan 2016 11:53

  7. sonuç kesinliği çok yüksek olmadığı için pek güvenilmemesi gereken test.

  rahim ağzındaki çok küçük bir alandan sürüntü alınır, o alan tümörün bulunmadığı yer olabilir. temiz çıkar dönersiniz. ayrıca erken safhadaki anormalleşmiş hücreleri gözden kaçırabilmektedir. bir de testin karakteri dolayısıyla rahmin alt katmanlarında gelişen bozuklukları da yakalayamaz.

  rahim kanseriyle ilgili geliştirilen ilk tarama-tanı cihazlarından olması dolayısıyla önemlidir. kan testi, kolposkopi ve birtakım diğer görüntüleme sistemleriyle desteklenerek kesin tanı konur.

  14 nisan 2016 14:14


  8. ihmal edilmemesi gereken test. bilinenin aksine yılda 2 kez değil, 1 kez yapılması yeterli. örnek alırken de demir kazık fln sokmuyorlar korkmayın.

  14 nisan 2016 23:18

  9. Risk altında değilseniz 3 evet koca 3 yılda 1 kere yapılması yeterlidir. Sık tekrarlatmak da risklidir. Bırakın bu pimpiriği doktorunuz sizi yönlendirsin, benim Şekerim var diye 3 günde bir kan tahlili vermiyorsanız bunu da yaptırmayın. Zaten risk altındaysanız bile her yıl yapılır en fazla, yılda 2 nedir?

  15 nisan 2016 00:10

  10. rahim ağzı kanserinde tarama amaçlı ilk defa 21 yaşından sonra yapılması uygun görülüp,

  21- 29 ve 30 - 65 yaş arası kişilerde 3 yılda bir yapılması yeterli kabul edilen testtir. hpv testiyle birlikteyse 5 yılda bir yapılması yeterli görülüyor.

  son yapılan araştırmalar sonucu tıp otoriteleri pap smear testinin yılda bir yapıldığında koruyuculuğunun %96 , 3 yılda bir yapılması durumunda da koruyuculuğunun %94 olması nedeniyle yılda bir değil ,üç yılda bir smear alınmasının yeterli olduğu yönünde görüş bildirmişlerdir. yani sık aralıklarla smear testi aldırmak servikal kanserlerde koruyuculuğu arttırır gibi bir durum söz konusu değildir.

  23 kasım 2016 01:39