sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. benim bu konuda söyleyebileceğim çok şey var. bir dünya sitemim. hem sosyal medya denen zıpçıktıya hem de kullandığım için kendime. oysa kullanmamayı o kadar çok istiyorum ki. ama sırf başkaları kullanıyor diye kullanıyorum. bırakmak istiyorm ama gerçekten... umarım yakın bir zamanda yapabilirim.

  15 ekim 2016 08:46

  2. süslü sözlük sayılmıyorsa sadece facebook kullanıyorum onu da bölüm arkadaşlarımla iletişebilmek ve materyal alışverişi yapabilmek için kullanıyoruz. stalk yapıyor muyum evet arada yapıyorum ama sadece iki üç kişiyi bakın 3'ü geçemez bir iki soytarı bunlarsddff neyse ne diyordum valla ben insanları merak etmiyorum hele insanların beni takip etmesini hiç istemiyorum ben özgürlüğüme çok düşkünüm insanların benim yediğim yemekten,gittiğim mekandan,ders arası sıkılmalarımdan haberdar olmalarını istemiyorum çünkü onlar kim köpek.

  ayrıca ben yüzyüze muhabbet edeceksem ederim eski sevgilime laf sokacaksam sokarım hiçbir şey yapamasam bi blog açar anonim yazardım allahtan sözlük var da o ihtiyacımız karşılanıyor.

  sosyal medya kullanmıyorum çünkü insanlarla bi şey paylaşmak istemiyorum tabi siz benimle kitaplarınızı paylaşmak isterseniz o başka açık adresimi veriyorum yazın yalı mahallesisdjfjggh bugün kitaplarımla yedim aklımı, allahım neden pahalı :( sosyal medyayı bırakın gelin kitap okuyalım. (bkz: kamu spotu)

  15 ekim 2016 12:37

  3. twitter,snapchat ve instagram kullanıyorum. Facebook hesabımı okulun bitmesiyle birlikte kapattım, sadece ders notları için kullanıyordum. Twittera hala sıcak bakıyorum. Her gece uyumadan neler yazılmış diye bakmak hoşuma gidiyor. Ama instagramdan özellikle 6-7 aydır nefret eder hale geldim. Şuan sadece takip ettiğim bir iki hesaba bakmak için giriyorum. Nefret edişimin sebebi de hayatınını yakından tanıdığım insanların yaptığı paylaşımlar oldu. Mesela bir kız arkadaşım. Çok iyi biliyorum yaşamını, bir gününü,haftasonunu nasıl geçirir ya da sıkıntıları nelerdir. Bu insan öyle oaylaşımlar yapıyor ki instagramda ağzım açık kalıyor. Kafasında kurduğu olmasını istediği şeyleri o kılığa bürünerek paylaşıyor. Çoğu böyle. Bunları gördükten sonra o insanlardan soğumaya başladım. İnsanların psikolojisini böylesine bozduğu için sosyal medyadan da uzak durma kararı aldım. Stalk yapan bir insan değilim çünkü sadece kendimi üzüyordum. Bak o oraya gitmiş, bak şu nasıl mutlu diye diye. Takip etmediğim kimseyi stalklamıyorum. Özellikle kaçınıyorum. Belli aralıklarla da sosyal medya detoxu yapıyorum. Bir iki gün hiç kullanmıyorum, kontrol etmiyorum. İnanın insan kendiniçok iyi hissediyor.

  15 ekim 2016 14:07

  4. girdim uzun olacak :( yazacak başka bir yerim olmadığı için buraya yazmak istedim.

  uzun süredir beni mutsuz ettiğini fark ettiğim sistem. aslında mutsuz değil de sinirime dokunuyor birçok şey. neden kapatmıyorsun madem diyecekler için önden belirteyim işim gereği açık tutmak zorundayım, işlerimin bir kısmı buralardan yönetiliyor.

  facebook'ta olabildiğince pasifim. katıldığım birkaç kitap grubu, pdf paylaşma grubu ve iş grupları var. 2-3 günde bir girip bakıyorum sadece. bunun dışında yine iş için kullanıyorum o kadar da sinirlendirmiyor beni.

  twitter ve instagram asıl kanayan yaram. özellikle instagram. insanların kendilerini mükemmel göstermeleri, bomboş işlerle uğraşıp dünya'nın yükünü çekiyormuşça tavırları sinirimi bozuyor. aşağılamak vs değil amacım kesinlikle ama şöyle bir örnek vereyim; liseden birlikte mezun olduğum bir arkadaşım var aslında özünde gerçekten iyi bir kız. üniversitede türkiye'de neredeyse asla iş bulunmayacak bir bölüm mezunu. mezun olur olmazda bulunduğumuz şehrin en zengin ailelerinden birinin oğluyla evlendi. allah daha çok versin ona lafım yok adamlar çalışmış kazanmış. gel gelelim bu kız 4-5 yıldır falan evli, çocuk yaptı ve bunun dışında bir iş yapmadı. şimdi de bir iş kurmaya kalkıştı ve bilin bakalım ne? tasarımcı olmaya karar vermiş. kıyafet tasarlayıp satacakmış. 1 aydır bunu dinliyoruz instagramdan. marka ismini, logosunu, ıdısını dıdısını tamamen benim çalıştığım şirket yürütüyor ama 1 aydır asla susmuyor. öyle yoruldum, böyle yoruldum bütün gün dışarıdaydım. öyle bir lanse ediyor ki sanki koştur koştur iş yapıyor. yaptığını gözümle gördüğüm halde şüpheye düşüyorum. bizim ofiste farklı masalarda farklı açılardan çektiği fotoğrafları tüm güne yayarak paylaşıyor ve insanlar sanıyor ki dükkan dükkan geziyor asfadas. bak anlatırken bile sinirlendim. bunları instagramdan gördükçe ne yazık ki sinirlerim bozuluyor.

  arada keşfetime düşen fotoğraflara bakıyorum altındaki yorumları okuyunca da ayrı sinirleniyorum. sürekli insanlar birbirine bok atma derdinde. a diyorsun seni pislik a ne demek onun doğrusu b dir tabii ki diye anında saldırıyor. kardeş senin derdin ne diye sorasım geliyor mesaj atıp. cidden bu kadar mı boşsunuz ya, cidden başka işiniz mi yok?

  twitter en sevdiğim platformdu. okumayı çok severdim orda yazanları. ta ki hashtagler altında da insanların kinlerini görene kadar.

  linkedin ise apayrı bir dünya. kardeş ben orda işim ile ilgili makaleler paylaşıyorum, iş konusunda destek vermek ya da almak istiyorum neden evli barklı/ sevgilin olduğu halde bana mesaj atıyorsun? neden yani linkedin'den yürümek nedir allasen? ve yeri gelmişken arkadaşlar illa da sevgilimi kontrol edeceğim diyorsanız linkedin hesabını pas geçmeyin valla bana en leş mesajlar oradan geldi.

  youtube zaten afedersiniz ama b*k çukuru. vlogger blogger tayfasından artık keyif alarak izlediğim kimse yok. bazı eğitim kanalları, radyo tiyatrosu ve sesli kitaplar dışında hiçbir şey için kullanmıyorum.

  sırf bu nedenlerden dolayı da tüm hesapları telefonumdan biraz önce sildim. başta dediğim gibi sadece iş için kullandığımdan bilgisayarımda açık olması yeterli oluyor. akşamları falan bakıp onlara kafamı yormak istemediğimi fark ettim. daha doğrusu bunun beni ekstradan yorduğunu fark ettim.

  senin üzerinden ekmek kazansam da hoşçakal sosyal medya.

  9 kasım 2017 22:16

  5. Herkes bişeyleri birilerinin gözüne sokmak için yapıyor burda. Mesela kahve içmeye gidiyorsun, hemen " instagram a da bı fotoğraf atalım " bunu ben de yaptım ama anlamsız. Bu tarz oluşumların en büyük olayı malumunuz " paylaşım " paylaşmak nedir ? Yaptığın şeyi karşılıklı olarak birileri ile yapmaktır değil mi? Yani o kahveyi attığımız zaman paylaşımcı biri değil aslında görgüsüz biri oluyoruz. Önyargı ile yaklaşmadan önce söylediklerimi bir düşünün lütfen. İnstagram uygulamasını sildim, çok boş kalıp yapacak bişey bulamazsam 5 dk girip çıkıyorum artık. Ve gerçekten hayatı daha iyi görmeye başladım. Ve herkes hergün o konser senin bu etkinlik benim gezmiyor. Ama herkes böyleymiş gibi davranıyor ve dolayısıyla sana bu dayatılıyor. Sosyal medyanın kölesi olmak istemiyorum artık.

  10 kasım 2017 00:09

  6. Elime internet medeniyeti geçtiğinden beri yani yaklaşık 10 yıl öncesinden beri sosyal medya hastalığım var diyebilirim. Meşhur msn dönemleri, netlog kaydım, bilbordlara fotoğrafını koyup paylaşmalar, facebookta arkadaşları saçma sapan fotolardaki karakterlere benzetip etiketlemeler mi yapmadım. Snap hariç her türlü sosyal medya aracında aktif oldum. Sevgililerimi bile ordan tanıdım.

  Ama ciddi söylüyorum hiçbir zaman ordaki yaşamlara bakıp moralimi bozmadım. Arkadaşlarımın ne çok gezdiğini görüp üzülmedim. Yani niye üzüleyim ki? Hiç mi kafeye gitmedik hiç mi bağ bahçe görmedik, hiç mi kahveyle kitap okumadık? Fiziği güzel olana maşallah deyip millet bak neler yapıyor sen de azıcık dikkat et demekten öteye bir şey yok. Sevgilisi olanları biraz kıskanır gibi olurdum ama buldumcuk gibi sürekli sevgilisini paylaşanları gördükçe ne kadar yapmacık olduklarını anlayınca acımaya başlıyorum. Hele sürekli altına methiyyeler dizilen sevgili fotoları ardından dönüşü olmayan ayrılıklarla sonlanınca hiç inanmaz oldum. Benim de sevgilim var ama ayda yılda bir fotoğraf paylaşırım, altına da mümkün oldukça az ve öz sevgi sözcükleri yazarım. Ben de bir ara ayy fotoğraf çekelim paylaşalım modunda gezdim ama yaşandı ve bitti. Yılda bir gördüğü kuzeniyle " kuzen candır" paylaşımı samimi mi sizce?

  Niye bol bol kitap okuyanları görünce özenmiyorlar? Niye sık sık kütüphaneye gidip ders çalışanlara gıpta edilmiyor? Moral bozmayı gerektiren bir ortam olmadığını düşünüyorum. Aksine başka insanların keşiflerine kolay ulaşmamızı sağlayan mecradır.

  10 kasım 2017 00:31 10 kasım 2017 00:41

  7. Okulla tatile gittik. Bir arkadaş grubuyla kaldığımız otelin clubına gittik eğlenmek için. Ardından okuldan başka bir kız geldi birkaç saat sonra yanımıza snap çekti ve sonra clubtan ayrıldı. Meğerse sadece snap atmak için gelmiş sanki o ortamdaymış ve çok eğleniyormuş gibi. Gerçekten hayret ettim. Ne gerek var böyle şeylere?

  Bu sebeple çok "fake" bir ortam olduğundan dolayı tek kullandığım sosyal medya hesabım olan instagramı da 2 ay önce kapatmış bulundum. Üstelik çok aktif kullanıyor olmama rağmen. İnanır mısınız 2 aydır hiç yokluğunu bile hissetmedim.

  Birde kendi ismini kullanmadan hesap açanlar var. Benim için zaten önemli olan instagram kullanmamaktı sahte hesap bile olsa ben o instagram sahteliğinden uzaklaşmak istiyodum. Herkese de tavsiye ederim.

  Bir şeyde itiraf etmem gerek eskiden sürekli bulunduğum ortamı "çok eğleniyorum" temalı paylaşma gereği duyuyordum şimdi konserime de gidiyorum şehir şehir de geziyorum kimseye bir şey ispatlama derdim kalmadı.

  Zaten eğer bir ortamda çok mutluysan fotoğraf çekme ihtiyacı duymuyorsun bile benim en yakın arkadaşımla o kadar az fotoğrafım varki diğer insanlara nazaran çünkü biz bir araya gelince dolu dolu zaman geçirdiğimizden aklımıza bile gelmiyor telefon.

  21 ağustos 2018 11:55

  8. Facebook’um yıllardır kapalı zaten, instagramımı ve twitterımı(özellikle instamı) sürekli kapatıp açıyordum. 2 hafta önce instagramımı tamamen kapattım çünkü çok fazla vaktimi çalıyordu. Bugün de farkettim ki instagramdam tasarruf ettiğim vakti twitterda harcıyorum. Hemen Twitter’ımı da kapattım.

  Süslüler, dua edin yeni hesap açmadan, bir ömür bu 3 batağa asla bulaşmadan yaşayayım. Dayanamayıp tekrar hesap açıcam gibi geliyor ama hayatımdaki en büyük hatam ve pişmanlığım sosyal medya kullanmak. İnşallah bu konuda iradeli olurum bir daha dönmem:(

  17 eylül 2018 00:58

  9. türkiyede korkuya sebebiyet veren mecra.

  kendi adıma söylüyorum ben gerçekten yazmaktan/düşüncelerimi ifade etmekten korkuyorum. sözlüğe bile yazdıklarımı sildim. neden mi? çünkü korktum yarın kapımı polis çalar ve savcılığa gider oradan da hakaretten hapsi boylarım. oysa ki ifade özgürlüğümü kullandım ben. suçum/suçumuz bu.

  bugünleri bize yaşatanların ve buna katkıda bulunan herkesin allah belasını versin. başka sözüm yok.

  1 mayıs 22:34 1 mayıs 22:35