yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  1. uzay ve dünya hakkında çeşitli teorilerde bulunan ve rahatsızlığı nedeniyle bilgisayar aracılığı ile konuşan ingiliz fizikçi.

  sık sık insanların dünyayı terk etmesi gerektiğini belirten açıklamalarda bulunuyor.

  en ilginci de "uzaylılar bizi bakteri olarak görebilir" açıklaması. (link: https://tr.sputniknews.com/bilim/201705081028380316-hawking-yeni-gezegen-arayisimizda-en-buyuk-tehdit-uzaylilar/ link)

  ukte:(yazar: cerberus)

  12 ağustos 2017 16:12

  2. 8 ocak 1942 günü oxford'da doğan, pi günü olarak kabul edilen ve albert einstein'ın doğduğu gün olan 14 mart günü (bugün) hayata veda etmiş büyük (link: http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvU3RlcGhlbl9IYXdraW5n fizikçi).

  (link: https://en.wikipedia.org/wiki/Hawking_radiation hawking radyasyonu teorisi) ve (link: https://en.wikipedia.org/wiki/A_Brief_History_of_Time zamanın kısa tarihi) ile dünyaya adını duyurmasının ardından söylediği her şey büyük kesimlerce yankı buldu, konuşuldu, kim olduğunu hiç bilmeyenler bile ismine aşina oldu. als hastası olmasına rağmen asla vazgeçmedi, asla yorulmadı, asla bahanelere sığınmadı. bana max planck ile beraber fiziği sevdiren insan kendisidir. hayatımın çok büyük bir parçası kopmuş gibi hissediyorum. o zaman, herkese örnek teşkil etmesini istediğim en ünlü sözü ile bu entryi noktalıyorum:

  "bir, ayaklarınız altına değil, yıldızlara bakmayı unutmayın. iki, çalışmayı asla bırakmayın. çalışmak size bir anlam ve amaç verir, bunlarsız bir hayat boştur. üç, eğer aşkı bulacak kadar şanslıysanız, onun da olduğunu hatırlayın ve başınızdan atmayın."

  rest in peace big boss!

  14 mart 2018 09:36

  3. Şartlar ne olursa olsun, hayattaki amacına azimle ve sıkı sıkıya bağlı olduğu için ölümü yakıştıramadığım, bir dönemin fizik ve evren anlayışını neredeyse tek başına etkileyen/değiştiren bilim insanı.

  14 mart 2018 10:35


  4. Ölümüne aşırı üzüldüğüm , örnek alınası bir insanı kaybettik. Azimli bir insandı . Son damlasına kadar araştırmaktan, teoriler üretmekten , insanlığa yeni bir şeyler katmaktan geri durmadı. 

  İdol alınabilecek bir insan gözümde

  14 mart 2018 10:39

  5. bir bilim insanı olarak dünya pi gününde vefat etmiştir.

  14 mart 2018 11:07

  6. Bugün, 76 yaşında hayatını kaybeden ünlü teorik fizikçi. Hawking özellikle fiziği herkesin anlayabileceği dilde anlattığı için belki de birçok kişiye fiziği sevdirmiş kişidir. 21 yaşında als adlı kas hastalığı ortaya çıkmıştır ve doktorların çok fazla ümit yok demesine rağmen o 55 yıl bu hastalıkla yaşamıştır. Ayrıca çok espritüel ve şakacı bir karakteri vardır. The big bang theory’nin bir çok bölümünde rol almıştır. (link: https://youtu.be/wlrOKpQ6UBI Buradan) kısa bir bölümüne ulaşabilirsiniz. hawking’in özel yaşamına ve hayatına dair birşeyler izlemek istiyorsanız (gbkz: Her şeyin teorisi) filmini izlemenizi tavsiye ederim. Gerçekten stephen hawking’in ne kadar güçlü ve vazgeçmeyen bir karakterde olduğunu gösteren sıcacık bir film.  Gerçekten üzüldüm. Bu dünyaya kattığın her şey için teşekkürler. 

  14 mart 2018 11:19 14 mart 2018 11:22

  7. Bilginin en büyük düşmanı umursamazlık değil kendini bilgili sanmaktır.

  14 mart 2018 11:21


  8. insanların uzun uzun katkılarından bahsettiği adama benim yazdığım girdi

  (bkz: Toprağı bol olsun )

  Çünkü neden? Kronik vizyon eksikliği

  14 mart 2018 12:19

  9. şartlar ne olursa olsun düşünmeye hiçbir engelin olmadığını, böylelikle de bir kez daha bilimin gücünü göstermiş fizikçi. kara delikler hakkında söyleyecek belki daha çok şeyi vardı, bir şeyler belki yarım kaldı ama, bilim dünyasına olan katkıları unutulmayacak bir insan olarak bir şekilde var olmaya devam edecek. kara delikler konusunda einstein'la zaman zaman fikir ayrılığına düşse de, birinin doğum günü, diğerinin ölüm günü olacak şekilde ilginç bir şekilde hatırlanacak bundan sonra.

  kitaplarını okumadan önce (link:https://youtube.com/watch?v=m-9-wWmzl6k stephen hawking'in evren teorileri ) ve hayatından kesitlerin anlatıldığı film olan (link:https://m.imdb.com/title/tt2980516/ the theory of everything)'i izlemek kendisiyle ilgili az da olsa bir fikir edinmeye katkı sağlayabilir.

  14 mart 2018 12:25 14 mart 2018 21:53

  10. hayatını kaybetmesine çok üzüldüğüm bilim insanı. zorluklarla ve hastalıkla geçen hayatına rağmen araştırmaktan, öğrenmekten, öğretmekten hiçbir zaman vazgeçmemiştir.

  ölümünün ardından sosyal medyada karşılaştığım yorumlarla sinirim tepeme çıktı. adam diyor ki "acaba ölürken iman etmiş midir? istediği kadar bilim insanı olsun cennete gidemeyecek bik bik bik."

  tamam güzel kardeşim sen oturduğun yerden cennet cehennem muhabbeti yapmaya devam et. ilk sırada sen gir cennete. hayatını bilime adamış, bütün ömrünü yaşadığın evrenin gizemlerini ortaya çıkarmaya çalışarak geçirmiş insanların arkasından şöyle yorumlar yapılmasın artık ya. sorsan stephen hawkingin araştırmalarından ikisini sayamaz, öldüğünde hemen cennetçilik yapmaya gelir.

  14 mart 2018 13:43