sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (468)
 • medya (1)

1. bir süredir aklımda olan ancak bir hafta önce alabildiğim karar. benim gibi bir makyajsever için elbette zor oldu ancak bir haftada bile yüzümde görülen değişimler var. bir kere yüzümde bir haftadır hiç sivilce çıkmadı ki ben bunları strese bağlardım. yüzümün dinlenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum artık.

her allahın günü bb krem-kapatıcı-pudra yapmaktan sıkıldım. kaldı ki yüzümün doğal hali de gayet iyi bence. beyaz, aydınlık, göz altlarımda gayet aydınlık.

bunları neden kullandığımı düşündüm sonra. sanırım bunları henüz bu yaşımda kullanmamın nedenlerinden birisi bloggerlar. her şey çok gerekliymiş o olmadan yaşanmazmış gibi bir izlenim uyandırmaya çalışıyorlar. ''hayatımın ruju'' ''bu yokken ne yapıyormuşum ben'' ''bu böyle olmalıdır mutlaka'' bla bla bla..

sokaktaki kadınlara bakıyorum kimse kusursuz değil. o kırmızı ruju sürmeniz için mükemmel bir cilt makyajı gerekmiyor aslında ya da 10 dakikada bir suratınıza pudra boca etmek zorunda değilsiniz.

şunu da fark ettim ki bende bir farklılık uyandırmayan şeyleri satın almak beni mutlu etmiyor. bir ruj bağımlılığım var bu tamam. beğendiğim her rengi her an alabilirim ve bunu dizginleyemem belki evet. ama yedekte 4 tane eyelinera, yedekte 3 tane bb kreme de gerek yok yani.

30 yaşıma geldiğimde de sağlıklı bir cilt istiyorum sanırım en önemli nedeni de budur. cilt bakımına ve cildimin temizliğine önem verip olabildiğince az ürün kullanmaya çalışıcam bundan sonra. ten ürünlerimi kardeşime vericem. bir tane kenara atıcam özel günler için. onun dışında da kullanmayı düşünmüyorum açıkçası. daha 1 sene önce fondöten mi aaa ben öyle bir şeyi suratıma asla sürmem diye katı kuralları olan ben ne ara bu kadar çeşit çeşit ürün kullanacak duruma geldim bunu hiç fark edemedim gerçekten.

neyse çok uzattım nerelere geldik yine.

Edit: işi abartan süslüler olmuş. Ben kendi fikrimi söyleyip başlık açtım herkes istediğini sürsün yahu. Memleket meselesine döndürmeye gerek yok. Kıytırık bir fondöten için tartışma konusu açmaya çalışanları komik buluyorum.

edit2: tekrar editlemeyi düşünmüyordum ancak artık bunun üstüne mesaj da gelince yazma gereği duydum. şundan kesin eminim artık sevgilinizle, eşinizle, iş arkadaşlarınızla falan kavga ediyorsunuz sonra gelip stresinizi buradan kusuyorsunuz bence. benim için büyük dünya için küçük bu durum neden bu kadar olay oldu gerçekten anlamlandıramıyorum. siz suratınıza her gün fondöten sıvayın yahu bir şey mi dedim? ben vazgeçiyorum şu şu sebeplerden dedik. yapılan her yorumu kişisel algılamak nasıl bir hastalıklı düşüncedir bilemiyorum.

bir de makyaj temizliğinden falan bahsedenler olmuş. ablacım yüzünde 15 saat fondötenle geziyorsun zaten o temizliği iyi yap zaten bir zahmet. salak değiliz biz de makyaj temizliğinin ne olduğunu ve önemini tabii ki biliyoruz. başkasının cilt tipini bilmeden de ''sen yanlış şey kullanıyosun cahil!!'' diye bir atağa geçmenize ayrı bir şaşkınlık duyuyorum.

bence düzenli spor, yeterli uyku ve bol su ile istediğimiz sağlıklı görüntüye kozmetikler olmadan da ulaşabiliriz. sağlıcakla kalın, mutlu, huzurlu ve güzel zamanlarınız olsun.

17 nisan 2015 23:20 20 nisan 2015 00:11

2. tanım: kırışıklıkların bence ana nedeni olan ve gözenekleri tıkayıp genişlemesini sağlayan, siyah noktaları patır patır artıran zararlı şeyleri yüzümüze sürmeyi bırakmak.

yüzüm baya pürüzlü yer yer baya kızarıklıklar var göz altlarım da acayip mor, fakat ben ten makyajı yapmadan(sadece gözaltımı hafif bir kapatıcıyla kapatmaya çalışıyorum ki zaten kapanmıyor) şakır şakır bordo ruj sürüyorum. yok efendim koyu ruj sürünce yüzünde kızarıklık olmayacakmış mükemmel ten makyajıymış falan filan geçiniz bunları.. kendimi gayet iyi hissediyorum aynaya bakınca da ''hu huu rujum da yakıyor hani'' diyebiliyorum gerek yok yüzümü sıvamaya.. kusursuz ten sahte görünür bana göre. çok çok nadir doğal olarak ''kusursuz'' diyebileceğim ten gördüm. o yüzden kalıplardan kurtulalım mükemmelliyetçi algımızı yıkıp ten makyajı yapmayalım. diyeceklerim bu kadar.

17 nisan 2015 23:33

3. sanıyorum asla yapamayacağım şeydir. kahrolsun sivilce izleri.

17 nisan 2015 23:35

4. yaz ve bahar aylarının mecbur bıraktığı eylem.

17 nisan 2015 23:39

5. Mecburi olarak iki haftadır yapamadım. Çok mutluyum hatta iki haftadır yüzüne sadece su değdi. Herşey yolunda.

17 nisan 2015 23:41

6. (yazar: amelie poulain) ' e tamamen katılıyorum. Yıllarca her gün makyaj yapmış, estetiksiz bir sekilde, cildi bozulmadan yaşlanmış bir ünlü göstersinler bana her gün fondötenle gezicem ama ben makyaj yapmadığı için taş bebek gibi yaşlanan elma yanaklı teyzeler tanıyorum.

17 nisan 2015 23:47

7. Baharin gelmesiyle yaptigim eylem. Zaten bahar gelince benim cildim de guzellesiyor gerek duymuyorum ozel gunlerde isiltili baz kullaniyorum sadece.Ama gozaltlarimi kapatiyorum tabiki.

17 nisan 2015 23:48 17 nisan 2015 23:51

8. 4 yıldır yapmıyorum.nedeni pudranın ya da fondötenin yanından geçsem sivilce çıkıyor.şu anda cildim gayet sağlıklı.bir kere ten makyajı yapsam yine müptelası olacağımı biliyorum özel günlerde bile yapmıyorum.allık sürüyorum sadece.

18 nisan 2015 00:06 ed.18 nisan 2015 01:39

9. Benim için makyajı bırakmak olurdu.

Üstte yazılmış ve yazılmamış tüm (potansiyel) dezavantajları biliyorum elbette. Fakat ben zaten haftanın sadece birkaç günü makyaj yapıyorum ve yaptığımda baz oluşturacak bir ürün kullanmazsam yüzümdeki kızarıklıklar ve bazı eşitsizlikler makyajı hiç eder, bunu biliyorum. Bir de ben kendimde ne koyu göz makyajı severim, ne de koyu ruj, hepsinde sadelikten ve açık renklerden yana olunca takdir edersiniz ki cildiniz daha ön planda oluyor.

Son zamanlarda çeşitli başlıklarda da yazdığım gibi, ben fondöteni seviyorum(gizlinot: bir ilan-ı aşk etmediğim kalmıştı zaten ((: ) ve kişisel tercihlere saygı duymakla birlikte, ten makyajını bırakmayı şu an için düşünmüyorum. Buna rağmen niçin bu başlığa yazma gereği duydum, onu da bilmiyorum. (gizlinot: ne bileyim, insan sevdiğini kollar, herhalde ondan (: ).

18 nisan 2015 00:38 18 nisan 2015 02:34

10. Sanırım benim hiç yapamayacağım eylem. Cildim kızardı mı fotoğraf çekelim dendiğinde iyi çıkacak mı derdi vs hem zaten yapmayı da seviyorum renk eşitliği sağlanmış bir ciltle kendimi daha rahat hissediyorum.

18 nisan 2015 00:41