yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (1)

  1. (yazar: siramitu) uktesi. ukteyi kime vereceğini bilen bir kardeşimiz -_-

  (gbkz: don corleone) sicilyalı bir mafya babasıdır. lakin diğer mafya baronları gibi değildir. serinin ilk filmi corleone'nın kızının düğünüyle başlar ki bir italyan düğünü izleme zevki bambaşkadır. daha sonra filmin gidişi oğlu micheal'ın don oluşunu anlatmaktadır.

  serinin ikinci filminde hem micheal'ın giderek daha gaddarlaşmasını hem de vito'nun sicilya'dan gelip mafyayı kuruş hikayesini izlersiniz.

  seri 3 filmdir. müzikleri ve kurgusu efsanedir. portakalla garip bir bağlantı kurulmuştur; portakal yiyen kesinlikle ölür, portakalı bırakan son anda kurtulur... uzun hikaye.

  at başına hiç girmeyeyim. izleyin, izlettirin.

  6 aralık 2015 21:11

  2. godfather diye bir parfüm var. bir de unutulmaz kornası...

  bu filmde bir dans sahnesi vardı...çok seksili....bol tahrikli....

  6 aralık 2015 22:36

  3. Don Vito Corleone ve ailesinin yaprak dökümünden hallice hikayesidir,tabii Ali rıza beyimiz don Vito eski mafya abilerimizdendir,ölünce yerini oğlu şevkete ay pardon Michael'a bırakır,sadece Michael'ın ailenin(ya da mafyanın) başına geçince geçirdiği değişimi görmek bile bu filmi izlemek için yeterlidir,ferhunde bile şevketi bu kadar değiştirememiştir doğrusu

  9 eylül 2016 02:53


  4. yeryüzünde çekilmiş, çekilebilecek en güzel üçlemedir the godfather üçlemesi. üçlemenin yönetmeni ise francis ford coppoladır.

  ilki 1972 yılında gelmiştir. bu film, marlon brando kaptanlığında gitmiştir. ikinci film ise, adeta şaha kalkmıştır. bu filmde de al pacino'yu yeni "don" olarak görürüz ve geçmişe yapılan dönüşlerde de robert de niro'yu, vito karakterinin gençliğini oynarken görürüz. üçüncüsü ise maddi kaygılar ile çekilmiştir. fakat ilk iki filmin hatrına sevilir sayılır. o da 1990 senesinde gelmiştir. bu filmde de andy garcia yıldızlaşmıştır.

  the godfather üçlemesi akla geldiği vakit, herkes filmin bir "mafya" filmi olduğunu düşünür. bu kanıksanmıştır da adeta. fakat the godfather bir mafya filminden fazlasıdır. bir aile filmidir. zaten francis ford coppola da bunu söylemiştir. zaten filmin mutfağında çalışanlar da francis ford coppola'nın yakınlarından başkaları değildir. ilk filmin sonundaki vaftiz sahnesindeki bebek de francis ford coppolanın kızı sofia coppoladır.

  ilk filmdeki oyunculuğu ile marlon brando akademide en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görülmüştür fakat kızıldereli hakları için bu ödülü bir kenara atmıştır. ödülü alan kızıldereli oyuncunun konuşması ise burada. (link: https://www.youtube.com/watch?v=2QUacU0I4yU sacheen littlefeather)

  bu arada marlon brando gerçekten kedileri çok severmiş. o ünlü açılış sahnesindeki kedi de, yanlış hatırlamıyorsam eğer doğaçlama bir şekilde rolü kapmış. (bkz: swh) sürekli marlon brandonun elindeymiş set boyunca.

  sadece erkeklerin değil, kadınların da çok seveceği türden bir üçlemedir the godfather üçlemesi. mafya filmi diyip de uzak durmayın, şans verin. ayrıca tarihteki birçok siyasi ve sosyal olayı da film sayesinde izleme şansı görüyoruz. bu noktada belgesel niteliğinde de diyebiliriz.

  (bkz: küba devrimi)

  filmde benim en sevdiğim konuşma şudur, bonasera bir italyandır ve amerikada yaşıyordur yıllardır. kızının başına çok kötü şeyler gelir ve kendisi de yardım istemek için, ünlü "don" vito corleone'ye gider. vito corleone'nin de kalbi çok kırılır. çünkü bonasera kendisinin dostluğunu değil yardımını ister. ve şöyle der, "sen benimle bir gün kahve içtin mi? halimi hatrımı sordun mu? ah, şimdi gelmiş benim yardımımı istiyorsun... bonasera..." kalbi kırılır adeta. bu replikler benim hayat mottom olur bu sahneden sonra. benim dostluğumu istemeyen, benim yardımımı da istemesindir. bu büyük bir hayat dersidir.

  ve yine çok sevdiğim bir replik vardır, "Düşmanlarından nefret etme, bu senin yargılama yetini etkiler."

  buraya filmden birçok hikaye ve replik yazılabilir. ve hepsi de ayrı ayrı hayat dersi niteliğindedir. fakat izleyip görmeniz taraftarıyım ben. eğer dikkatli bir şekilde izlerseniz, fark etmediğiniz birçok şey fark edeceksiniz hayata dair.

  tanıma gelecek olursak, italyan(sicilyalı) göçmen bir ailenin amerika'da kurduğu mafyalık düzenini anlatan ve bu düzeni anlatırken de insanlara birçok hayat dersi veren 1972, 1974 ve 1990 yapımı francis ford coppola imzalı italyan-amerikan filmidir. filmin bestecisi nina rota olup, the godfather kitabının yazarı ise mario puzo'dur.

  ilgili medya:
  1
  26 temmuz 2018 12:51 27 temmuz 2018 17:41

  5. baştan söyleyeyim girdi spoiler içermektedir, izlemediyseniz okumayın derim.

  francis ford coppola tarafından çekilmiş, italyan mafyasını konu alan ama aslında bir trajediyi anlatan üçlemenin ilk filmidir. filmin hikayesi tamamen kapalı bir dünyada geçer, olayları mafyayı oluşturan insanların gözünden anlatır sanki. temelinde kötücül suçlar yatan bir iştir mafyacılık ama seyirci tarafından ailenin başı olan vito corleone herkesin saygısını kazanır ve hareketleri onaylanır. filmin ahlaki merkezi odur. yaptıkları iş birçok kurbanı da yaratır aslında ama film boyunca asla mafya yüzünden fahişelik yapan bir kadın, kumar batağında yitip gitmiş bir hayat vs. görmeyiz. film insanı öyle bir hazırlar ki seyirci öldürülen kişi ailedense üzülür, değilse düşman yada hain olduğu için üzülmez. mafyayı içeriden anlatır. yönetmenin dehası da biraz burada yatıyor bence. her sahnesi, her repliği muhteşemdir. bütün olaylar birbirine bağlanır ve bir anlamı vardır. her hatanın bedeli vardır ve her karakter mantıklı ve inandırıcıdır.

  başlangıçta kendini ailesinin kirli işlerinden uzak tutmaya çalışan ama zamanla ve olaylar geliştikçe aile işinin içine çekilen michael corleone'nin hikayesini izleriz. artık ipleri eline aldığı yer hastanede babasını korumaya çalışırken babasına seninleyim dediği yerdir. bu noktadan sonra michael aileyi krizden kurtarmak ve tehlikeleri ortadan kaldırmak için elinden geleni ardına koymaz. filmin sonunda artık ailenin başı olmuş ve soğukkanlılıkla işleri yönetmeye başlamıştır.

  tüm zamanların en iyi filmlerindendir.

  6 şubat 2020 22:51 22 haziran 2020 02:35

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar