yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (15)
  • medya (2)

  1. artık terim olarak yaygınlaşmaya başladı. eskiden pejoratif anlamda kullanılan kimi kelimeleri belki bu sayede silip atacağız. ha bir kavram kargaşası da yaratmıyor değil. eskiden sanırım sadece ameliyat geçirmiş insanlara deniyordu. şimdilerde kapsamı baya genişlemiş. kendini kadın gibi hisseden erkekler, ya da tam tersi, erkek gibi hisseden kadınlar için de kullanılıyor.

  neyse amacım tanım yapmak değildi. şimdi bu sözlüğü ilgilendiren kısmına dönelim işin. malum, güzellikle ilgili entry görmeyince sinirlenen insanlar var. geçtiğimiz günlerde onur haftası etkinlikleri kapsamında bir de trans güzellik yarışması yaptılar. (link: http://onedio.com/haber/turkiye-nin-ilk-trans-guzellik-yarismasindan-18-renkli-goruntu-327248 burada) fotoğrafları da var. dev şirketler kendilerini ne zaman müşteri sınıfına sokup ihtiyaçlarına yönelik ürünler satacak bilemeyiz tabii. ama zamanı geldi de geçiyor gibi görünüyor. benim trans bacılarımı zaten hiçbir kuvvet çirkin yapamaz da, ben buradan çağrımı yapayım. o büyük şirketler pazar araştırmalarını yapsınlar. daha uzun külotlu çoraplar, daha farklı kesim/beden kıyafetler lazım bu ülkeye. tek süslü biz değiliz ya!

  4 temmuz 2014 23:17

  2. birkac tane tanidigim var. Hepsi cok otekilestirdigimizden mutevellit oyle bakamiyoruz ama cok cana yakin insanlar. Keske trans bireyler, ozellikle trans kadinlar toplum tarafindan kabul edilse cunku bir cogunun yapabildigi tek is seks isciligi. Turkiyenin kanayan yaralarindan biridir translar.

  Dipnot: ayrica hepsinin susune pusune hayat enerjisine hayranim.

  5 temmuz 2014 00:29

  3. Her geçen gün nefret cinayetine kurban giden bizler.Bu başlığın açılması bile bir ötekileştirme aslında. Ben, sen o sadece insan olmak istedik. "trans birey" olmak istemedik. Kadın veya erkek doğduk bedenimizden farklı,yine farklılığı hisseden tek biz olmalıydık. etiket altında nefrete maruz kalmadan yaşamak istedik.Fakat nefret olmasa bile hep bir "öteki" pozisyonundaydık. Nefretin kaynağının ötekileştirme kaynaklı olduğunu bilmeden belki.

  5 temmuz 2014 01:05 5 temmuz 2014 01:08


  4. (bkz: insan)

  5 temmuz 2014 04:13

  5. genelikle çok tatlı ve canayakın bulurum. ve sohbetleri de çok keyiflidir.

  5 temmuz 2014 10:36

  6. İçlerinden harika insanların çıktığı toplumsal grup. İnsanların bedensel zevklerin, kararlarına burnumuzu sokmayı seven bir milletiz neticede. O, o şekilde mutlu, ne yapsın yani? Benim haklarını hukuklarını desteklediğim bireylerdir. Sonuçta bu bi cinsel kimlik ve tercih meselesi.

  5 temmuz 2014 20:56 ed.17 temmuz 2014 15:07

  7. ötekileştirmemek adına öve öve "ötekileştirdiğimiz" insanlar. bir kadın cinsi bir erkek cinsi övülüyor mu bu kadar. neden? çünkü içten içe trans, gay, lezbiyen bireylerin normal olmadığı düşüncesiyle pozitif ayrımcılık yapma eğilimindeyiz. gerek var mı? bence yok. sayfalar dolusu yazılar yazmamız ayrımcılık yapmadığımız anlamına gelmiyor. her meselede böyle. kürt bireyler için de geçerli. ayrımcı olmadığını sayfalarca savunan insan işin temeline harç katıyor bir anlamda.

  örnekleyelim mesela, erkek başlığı olsun;

  "yavrularım yhaaa çok seviyorum onları, çok mert çok harbi insanlar. keşke onlar da bizim gibi yaşayabilse rahat rahat." (yazar burada iyi niyetiyle yazmış)

  oldu mu? bence olmadı.

  7 temmuz 2014 10:10


  8. valla şehir efsanesi mi gerçek mi bilmem ama bir şehirde trans arkadaşımızı kadın koğuşuna gönderiyorlar. sonrası malum.

  haberlere konu oldukları dönemde çocukluk travmamdılar. taa ki yüzyüze karşılaşana dek. Biri bana öyle gülümsemişti ki tanımıyorum ama bütün travmalarımı unutturdu. Halbuki bize onları haberlerde saldırgan halleriyle tanıttılar. Önyargıyı kırmak atomu parçalamaktan daha zor.

  7 temmuz 2014 17:04

  9. cinsiyet değiştirme operasyonu geçirmiş kişilere verilen ve "değişim" = "transversion" kelimesinden devşirilen isim

  22 ağustos 2016 14:42

  10. 128 yıldır yayımlanan derginin kapağındaki ilk trans birey olma özelliğini taşıyan 9 yaşındaki (link: http://imageslogotv-a.akamaihd.net//uri/mgid:file:http:shared:newnownext.com/wp-content/uploads/2016/12/national-geographic-1481769673.jpg?quality=0.8&format=jpg&width=1500 Avery Jackson)'ın kapak olduğu national geographic dergisinin ocak 2017 sayısını çıkmasını bekliyordum bir süredir.

  türkiye'deki yayın haklarının sahibi olan doğuş grubu jackson'ı kapak yapmadığı gibi sözünü de alıntılamamış, sayının adını bile değiştirip osuruktan bir (link: https://s23.postimg.org/5xmggrat7/1397.jpg kapakla) ocak 2017 sayısını çıkarmış.

  teşekkürler türkiye.

  2 ocak 2017 15:37