yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (144)
  • medya (0)

  1. her kadının mutlaka hayatı boyunca bir iki kez karşılaştığı sorun. bir çok sebebi olabiliyor bildiğim kadarıyla. bu konuda net bir bilgiye sahip değilim. benim kendisiyle tanışmam antibiyotik tedavisi gördüğüm sırada oldu. daha önce hiç yaşamadığım şekilde kaşıntılar başladı. bir de o kadar tatlı kaşınıyor ki lanet olasıca. direkt bir tedavi uygulamadım, kendiliğinden geçti diyebilirim. tedavi olmaması bana periyodik olarak uğramasıyla etki ediyor olabilir. benim için ne kadar nem, o kadar kaşıntı. bu enfeksiyona mı girer bilmiyorum. özellikle adet dönemlerimde ped kullanımına bağlı olarak başlar. bir süre sonra kuru tutma çabalarımla geçer.

  maalesef hem zorunlu olarak hem de alışkanlıktan günlük ped kullanıyorum. çok fazla hava almadığından, o da tetikliyor benim için.

  7 ağustos 2014 10:04

  2. bir kere yaşadığınızda devamı gelen illet. ne yaparsam yapayım belli bir süre sonra yeniden başlıyor. bu sabah yine eczaneden flucan aldım bu yüzden. iki tablet şeklinde 1 hafta arayla içiyorsunuz ve geçiyor. kremlerden pek bir fayda görmedim. bir yöntemde duştan ve tuvaletten sonra iyi kuruluk sağlaması için fön makinasının en en en düşük ayarını uzaktan tutup kurutmak demişti doktor. korka korka yapıyorum bazen. bir de kremleri duşa girerken sürün. o bölgenin suyla temasını engelliyor. yine bir doktor tavsiyesi.

  (gizlinot: krem dediysem nemlendirici değil) (gizlinot: mantar ilacı olan krem)

  7 ağustos 2014 11:14 7 ağustos 2014 11:14

  3. Sebepleri bölgenin nemli kalması, hava almaması ve normal floraya zarar verilmesinden ileri gelir. Oluşmasını engellemek için,

  - günde 2 kere pamuklu iç çamaşırının değiştirilmesi

  - banyoda direk sudan ve deterjan türevlerinden uzak tutulması

  -tuvaletten sonra mutlaka kurulanması

  -günlük ped kullanılmaması

  - bilinenin aksine intim jel ve vajinal deodorantların kullanılmaması gerekir

  Ha bunları yapsanız bile yine de bulaşabilir. Özellikle uzun süreli antibiyotik kullanımı doğal florayı öldürdüğü ve enfeksiyona daha açık hale getirdiği için bu dönemde daha hassas davranılmalıdır. Bir de ortak havuzlar enfeksiyon alanı olabilir. Eğer seçme şansınız varsa havuz yerine Denizi tercih etmeniz siİn yararınıza olacaktır.

  7 ağustos 2014 15:15


  4. zaten yapılması gerekenler söylenmiş, ben sadece şunu eklemek istiyorum; sizi saran sıkan kıyafetler giymeyin bırakın hava alsın, imkan varsa evde donla dolaşın yatarken de don dahi giymeyin :)

  ayrıca vajinayı bölgeye özel bile olsa herhangi bir kimyasalla temizlemenin iyi bir şey olduğu konusunda ciddi şüphelerim var.

  7 ağustos 2014 16:00

  5. geniş spektrumlu antibiyotikler floranın dengesini bozduğu için, mantara neden olabiliyor. ishal de yapabiliyor mesela.

  ben augmentin yazan doktora "daha spesifik bir antibiyotik kullanabilir miyim?" diyorum.

  sirkeli suyla bölgeyi yıkamak çok iyi geliyor, aklınızda olsun. (gizlinot: yakmayacak şekilde sulandırmayı unutmayın! )

  7 ağustos 2014 16:14

  6. antibiyotikler bu hastalığı azdırır. doktorum sebamed'in intim jelini önermişti ilk adım olarak. eğer devam ederse diye kullanmam için yazdığı bir ilaç da vardı. yani hemen ilaç kullandırmadı bana. ilaç kullanmama gerek kalmadan da geçti zaten...

  bir de (gbkz: termal şort) aldım ama korkuyorum vajinal mantar yapar mı diye. çok uzun süre giymemek lazım herhalde...

  7 ağustos 2014 17:01 7 ağustos 2014 17:07

  7. smear testi ihmal edilmemesi gereken mantar türü. çekinmeyin jinekologa gidin. (gbkz: çay ağacı yağı) ve (gbkz: ketoral) gibi ürünleri ara ara 15 günde bir falan kullanın.

  7 ağustos 2014 19:16


  8. bir keresinde antibiyotik kullanımına bağlı olarak yaşadığım durum. bazı avrupa ülkelerinde doktorlar antibiyotiğin yanında mantar önleyici krem de yazıyorlarmış. ama bunlar kim bizim doktorlar kim? ben de mal mal oturup düşündüm acaba neden oldu diye. halbuki temiz de bir insanım.

  7 ağustos 2014 19:40 ed.9 ağustos 2014 00:50

  9. antibiyotik kullanımı da maalesef kendisini tetikler.

  8 ağustos 2014 00:08

  10. (bkz: blue waffle )

  (bkz: giant cheese taco)

  (bkz: special fried rice)

  (bkz: don't google it)

  Benden nefret etmeyin de süslüler. Sorumluluğu alıp google'da kendimi şanslı hissediyorum diyebilirsiniz.

  13 ekim 2014 15:23