yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. (yazar: femme ) ninde dediği gibi ilk olarak okunması gereken kitabı kendine ait bir odadır. Ve o kitapta şöyle seslenir biz kadınlara:

  " para kazanın, kendinize ait bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der siye düşünmeden yazın. "

  Kitaplarında bilinç akışı yöntemini kullanmıştır. Deniz feneri kitabı bunun ilk örneğidir.

  Eşine bıraktığı intihar mektubu beni hıçkıra hıçkıra ağlatmıştı.

  " En sevdiğim,

  Yine delirecekmişim; bu korkunç günleri atlatamayacakmışız gibi hissediyorum. Ve sanki giden zamanı geri çeviremeyeceğim. Sesler duymaya başlıyorum ve konsantre olamıyorum. Bu yüzden yapmam gereken şeyi yapıyorum.

  Bana verebileceğin en büyük mutluluğu verdin. Kimsenin yapamayacağı şeyleri yaptın. İki insanın birlikte daha mutlu olabileceğini sanmıyorum. Ben artık savaşamayacağım. Biliyorum, senin hayatını mahvediyorum, bensiz daha mutlu olacaksın. Görüyorsun bu mektubu bile doğru düzgün yazamıyorum. Okuyamıyorum. Hayatımdaki bütün mutluluğu sana borçlu olduğumu söylemek isterim. Bana karşı inanılmaz sabırlısın ve iyisin.

  Şunu söylemek istiyorum -aslında bunu herkes biliyor- eğer biri beni bu durumdan kurtarabilecek olsa bu sen olurdun. Her şey beni terk edip gitti ama senin iyiliğin hep benimle kaldı. Artık senin hayatını mahvetmeyeceğim. Kimse, seninle mutlu olduğumuz kadar mutlu olamazdı.

  V.”

  6 kasım 2015 18:59 6 kasım 2015 19:00

  2. tanım: erkek egemen dünyaya meydan okuyan, feminist kadın yazar.

  "İffet bazı toplumların bilinmeyen nedenlerle uydurduğu bir fetiş olsa bile bir kadının öyle olması istenirdi."

  "İsterseniz kitaplıklarınıza kilit vurun; ama zihnimin özgürlüğüne vurabileceğiniz ne bir kilit var ne de sürgü, ne de kapatabileceğiniz bir kapı."

  "Entellektüel özgürlük maddi şeylere bağlıdır. Şiir de entellektüel özgürlüğe bağlıdır. Kadınlarsa hep yoksul olmuşlardır, sadece iki yüzyıldır değil, dünya kurulalı beri."

  6 kasım 2015 19:28

  3. Bilinç akışı tekniğinin yaratılmasında ve kullanılmasında büyük rol oynamış İngiliz feminist kadın edebiyatçısıdır.Edebiyatta modernist hareketlerin temsilcilerindendir.Ayrıca çerezlik kitaplar yazmaz tam bir ilgiyle okunmalıdır ki anlaşılsın.Çünkü kullandığı metodun takibi zordur;kitaplarında sayfa bütünlüğü yoktur,noktalama işaretlerini çoğu zaman kullanmaz, sıkça geçmişe dönerek kurgular (flashback).Duru,düz bir anlatımı yoktur,yorumlanması gerekir aynı zamanda. Eşcinseldir diyemiyorum bu konuda hakkında derin bir bilgim yok ancak araştırmalara göre öyle ama aynı zaman da da bir erkekle evli ve en büyük sevgiyi eşine duyuyor -kız kardeşini saymazsak- çok uçlarda yaşayan kendine özgün müthiş bir karakter ve yazar Virginia Woolf.Sanırım en iyi kadın yazarlarda rahat ilk 3 oynayabilir.Dehanın dışa vurumu diyebiliriz.

  6 kasım 2015 19:53


  4. florence + the machine'nin (link: https://www.youtube.com/watch?v=zMBTvuUlm98 never let me go ) şarkısını intiharına ithafen yazdığı ingiliz yazar. intihar mektubu şahsımı çok etkileşmişti benden bir asır önce doğan birinin çektiği acıyı hissedebilmiştim o satırlarda. şarkıyı da bu bilinçle dinleyince de daha bir güzel oluyor kesinlikle.

  7 kasım 2015 12:31

  5. Edebiyata(gizlinot: özellikle İngiliz Edebiyatı'na ayrı bi düşkünüm) aşık olan biri olarak kendisiyle aramızda garip bir bağ olduğuna inandığım yazar. Okumaktan en keyif aldığım, tekrar tekrar okuduğum birçok eserin yaratıcısı. Okumaya ilk başladığımda ve daha sonrasında da hayatı hakkında biraz olsun bilgi sahibi olmaya başlayınca "kendimi bulmuş gibi" olduğum yazardır. Yazdığı her cümlede bana bir şey hissettirebilmiştir. Severlerinin mutlaka yeğeni tarafından yazılmış olan (link: http://www.everestyayinlari.com/tr/kitap.asp?id=754 biyografisini) okuması gerektiğini düşünüyorum. Çok çok farklı taraflarını görüyorsunuz onu okurken de.

  Aynı zamanda The Hours filmindeki Nicole Kidman tarafından çok başarılı bir şekilde(gizlinot: bence) canlandırılan kadın karakterdir.

  Ben bu kadın hakkında sayfalarca yazsam tanımlarım bitmez çünkü dediğim gibi bende apayrı yere sahip yazardır kendisi. Hatta (gizlinot: çok gereksiz bir bilgi geliyor) aylarca rumuz kararsızlığı yaşamıştım ve "virginia woolf" falan almayı düşünmüştüm rumuzumu ama çok ani bir şekilde bu rumuzu aldım daha sonrasında.

  Bana göre "Kendine ait bir oda" kitabı herkes tarafından mutlaka okunması gereken kitaptır bu arada.

  28 ocak 2016 19:01 20 temmuz 2016 18:48