yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  3.5
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (55)
  • oylar (17)
  • medya (1)
  4

  55. Fibrokist ve alt tarafımda da kist var, regllerim son 5 aydır çok kötü geçiyor (kistler o zaman ortaya çıktı).

  İlk 2 haftamdayım, önce de kısa süreli kullanmıştım. O zamanlar sadece kuruluk yapmıştı ama şu an sanırım yaş aldığımdan dolayı psikolojik buhranlar beni bitiriyor. Demin arkadaşımla konuşuyordum çok uzun süredir pcos var onda ve farklı bir dkh kullanıyor. Sen kafayı yemişsin bunun sebebi de dkh dedi. Bunu ne zaman kullansam o dönemki sevgilimden problem yaratıp ayrılıyorum. (cinsel ilişki için kullanmıyorum bu arada). Sonra da bıraktığım zamanlar ohhh iyi yapmışım diyorum. Belki de vahiy indiriyor bu ilaç.

  Kist ağrılarım gitti. Gerçekten yemek yemeyi çok seven biriyim ama midemi bulandırmaktan ziyade aklıma kötü bir şey yiyince direkt yemek yemeyi bırakıyorum bunun sebebi de psikolojik buhran. Yeme bozukluğu olan biriyim bir de.

  Belli bir düzene oturunca bu geçecek biliyorum. 

  Herkeste yan etkisi farklı olan ilaçtır. Hatta yaşınıza ve hormonlarınıza göre değişmektedir...

  10 haziran 00:17 10 haziran 00:22

  1

  54. Asla sevmediğimdir. Pcos için kullanmaya başlamıştım. İnanılmaz yan etki yaptı bende.  Baş ağrısı, iştah açma, sürekli bir tetiklenme hali, aşırı duygusallık, memelerimin kafam kadar olması, şiş gezmece. Bir daha asla kullanmam. 

  15 kasım 2023 12:28 15 kasım 2023 17:48

  4

  53. 12 yıllık pcos tecrübemde en sevdiğim oks olur kendileri.

  içinde 24 tane hormonlu 4 tane de hormonsuz hap bulunur, hormonsuz hapların sebebi o 4 günde yeni regl döngünüz başlaması için boşluk verilirken alışkanlığınızı unutmadan yeni pakede geçebilin diyedir.

  önceden yasmin, diane gibi oks de kullanmış biri olarak en az yan etki gördüğüm yazz oldu. yasminde vücudum acayip şişiyor ve çok duygusal gel git yaşıyordum. bunların ardından uzun müddet sadece progesteron içeren progestan kullanmaya başladım. o dönemde de kanamam çok oluyordu ve ağrım artıyordu. en son tam 1 sene önce covid sonrası durduramadığım saç dökülmem ve yaşadığım sivilce patlaması sonrası doktorumun da tavsiyesiyle yazz kullanmaya başladım .

  ilk alışma döneminde yoğun intörnlük temposundan dolayı yan etki yaşadım mı hatırlayamıyorum bile ama vücudum alıştı artık ve kendisiyle mutlu mesut geçiniyoruz. gerçekten de vücudumdaki androjen yükü sebebiyle oluşan saç dökülmesi ve sivilce sorunuma çok iyi geldi ve artık ağrı ve fazla kanama derdi çekmiyorum. bundan sonra yolum yazz'ın yoludur bir gün hormonlu ria taktırana kadar. en büyük dezavantajı ise fiyatı... sağlık sigortası politikaları sağolsun korunmakla ilgili hiçbir şeye geri ödeme yapmadıkları gibi üstüne daha da pahalı hale getiriyorlar... diyecek çok sözüm var da diyemiyorum. son zamanlarda 3lü paketleri de eczanelere gelmiyor, özellikle gidip sipariş etmek gerekiyor :(

  bir de dipnot olarak evet çok fazla yan etki yazıyor prospektüsünde ama bunlar östrojen yoğunluğu düşürülmüş yeni nesil oks'ler. bundan 20-30 yıl önceki haplarda östrojen miktarı çok daha fazlaymış ve içerdiği progesteron da ilk nesillerden olunca androjenik hormonlara dönüşebiliyormuş. şimdi yeni nesillerde progesteron zaten en iyi halinde, östrojen de minimalize edilmiş. kesinlikle oks kullanırken sigara içilmemesi lazım, östrojen normalde de trombotik bir hormon zaten, kadınlar bu sebepten tromboza bir tık daha yatkın.

  kafamıza göre başlanmaması gereken bir hap bu arada kendisi. eğer tromboza meyilli bilmediğiniz bir genetik hastalığınız varsa bunu bilmeden oks alırsanız tromboz riskiniz çok artacaktır, kesinlikle yasaktır. doktora erişim eskisi kadar kolay değil biliyorum ama en azından aile hekiminize danışınız :)

  dipnot: kesinlikle tavsiye değiildir, kontrolsüz kullanılmamalıdır.

  15 kasım 2023 11:11 10 haziran 23:18


  52. Fiyatı bir anda 97 tlden 197 tlye çıkmış ilaç

  18 aralık 2022 23:23

  51. Kistim büyümesin ve çoğalmasın diye dokturun kullanmamı tavsiye ettiği ilaç. Bu tür ilaçları sigorta karşılamadığı için oldukça pahalıya geliyor ama 6 aydır kullanıyorum bir yan etkisini görmedim. Daha önce 1 ay başka bir marka kullanmıştım beni biraz depresif yapmıştı. Bu daha iyi ona göre.

  2022 yılında bu girdiyi yazmışım. sözlükte dolaşırken karşıma çıktı. güncellemek istedim. yaklaşık 1 sene kullandım bu ilacı hiç yan etkisi olmadı ama hiç işe de yaramadı. 1 senedir kullanmıyorum.

  11 ekim 2022 15:35 11 haziran 12:55

  50. neredeyse 3 yıldır kullandığım ilaç. pcos sebebiyle bunu kullanmadan regl olamıyorum, bendeki tek yan etkisi fiyatı. bu kadar yüksek olmamalı.

  8 ekim 2022 01:02

  49. yasmin'in ozetle agzima sicmasindan kaynakli gecis yaptigim dogum kontrol hapi. yan etkilerinin biraz daha az oldugu soyleniyor. yasmin icerken asiri sinir, duygusallik, mide bulantisi, memelerde hassasiyet gibi surusune bereket yan etkiyi bu ilacta yasamamayi umuyorum.

  7 ekim 2022 18:50


  48. yarın doktorun başlatmasını öngördüğüm doğum kontrol hapı. her ilaç gibi bunun da sürüsüne bereket olan yan etkilerinden hiçbirinin bünyeme teğet olara bile değmemesini diliyorum. bi şey öğrenirsem yeşilleyeceğim.

  6 temmuz 2022 20:32

  1

  47. daha önce adet düzensizliğim ve şiddetli adet ağrısı için doktorun verdiği ilaç. olumlu-olumsuz hiçbir etkisi olmamıştı.

  18 temmuz 2021 13:03

  46. İlk pcos teşhisi aldığımda diane 35 kullanmıştım. Gittiğim doktorun ilgisizliğiyle de alakalı olarak hapı bırakmıştım (çünkü bana bırakabilirsin işe yaramıyor sende belli ki demişti). Fakat pcos semptomlarım artınca gittiğim diğer doktor beni yazz'a başlattı. Pcos geçmeyen bir durum olduğu için yazları bırakıp okul zamanı buna başladım genelde 3 sene boyunca. Bıraktığımda semptomlar artıyor çünkü ve okula giderken kendimi iyi hissetmek istiyorum, o yğzden eylül-ekim gibi başlıyorum. Her neyse bu mart ayında beni yataklara yatıran asla kaldırmayan, ağrıdan ağlatan migren atakları geçirmeye başladım. 2 gün oluyor. 2-3 gün ara veriyor. Tekrar oluyor şeklinde. Nöroya gittim mr'a girdim. Bir şey yok çok şükür. Bana migreni olan kişilerin zaten dkh kullanmaması gerekiyor hapı bırak dendi. O zamandan beri bıraktım ve o migren ataklarım yok oldu. Şimdi sadece nadiren migren ağrıları yaşıyorum ve basit bir ağrı kesici içip bir saat yattığımda çok şükür ağrım geçiyor. Tabi hapı bıraktığım için kafamda saç kalmadı ve vücudumdaki kıllar gözle görülür şekilde arttı. Ama hangisi daha iyi bilmiyorum. Kel ve kıl yumağı olarak gezmek mi? Yataktan kalkamamak mı? 

  18 temmuz 2021 10:29