yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  3.5
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (54)
  • oylar (16)
  • medya (1)

  1. yeni nesil doğum kontrol hapı. diğerlerine göre daha az hormon (gizlinot: ya da başka bi şey bilmiyorum be sözlük :()içerdiği için adet düzensizliği için kullanılıyor aynı zamanda (gizlinot: en azından benim kullanımı amacım buydu )

  *** iş bu entryinin bu kısmı ilaç konusunda detaylı bilgi içerir ***

  diğer doğum kontrol haplarından farklı olarak, bu ilacı ara vermeden kullanırsınız. 24 pembis hap, 4 tane beyaz hap içerir bu ilaç. bu 4 ilaç etkin madde içermez. genelde 2. ya da 3. beyaz hapın gününde kanama görünür. (gizlinot: bak genelde diyorum )

  **yan etkileri**

  mide bulantısı yaptığı için, gece içilmesi öneriliyor. ama ben gece içince sabah bulantım oluyor, ondan akşama doğru içiyorum bi' seycikler olmuyor. tabii bünyeden bünyeye değişir.

  valla yan etki denmez, en azından benim gibi küçük göğüslüler için, göğüsleri büyütüyor biraççık, böyle diri diri oluyor. (gizlinot: heyy maşallah :)))

  kilo aldırıyor, ne biçim kilo aldırdı bana :(... boğazımı tutamadığım için bu ilaca bok atıyor olabilirim tabii bilemiyorum.

  selülüt de yapar, çok pis yapar ama su içerek bu etkisinden az da olsa kaçılabilir(gizlinot: . günde yarım saat yürüyüş de sağlık açısından çok iyi bunu da araya sıkıştırayım barii..:)

  3 eylül 2014 13:22

  2. Polikistik over sendromu nedeniyle Yazz kullanmaya başlarken jinekolog, hafif bir ilaç olduğu için ara kanama olabileceğini, telaşlanmamamı söylemişti. Gerçekten de ilk ay ara kanama oldu. 3,5 yıl düzenli kullanımda reglim azalarak yok oldu. 6aylık aradan sonra geçen ay yine başladım yine ilk ayda ara kanama oldu. Regl düzenleme ve azaltma, pms yok etme dışında bir etkisini, tepkisini görmediğim ilaç.

  3 eylül 2014 13:33

  3. ilk kullandığımda hiç problem yaşamadığım, hatta ilk göz ağrım olarak en sevdiğim, hiç yan etkisini görmediğim doğum kontrol ilacıydı. arada çok kısa süre yasmin kullandım ve yasmin sayesinde 6 gün süren adetim 3 güne düşüyordu. sevinçlerden havalara uçtuğum dönemdi. uzun bir aradan sonra yazz ile tekrar doğum kontrolüne geri döndüm. ama bu sefer reglim başlamadan çok önceleri kanama başlıyor. adet olduğum günü de sayınca yine 6-7 günü buluyor. bu sebeple tavır aldım, sinir oldum bu ilaca.

  3 eylül 2014 13:39


  4. 1 sene kullandım bu küçük pembe hapları. kilo aldırmadığını düşünmüştüm kullanmadığım süre içinde ama bıraktıktan sonra vücudumdan baya bir ödem gidince anladım ki şişirmiş beni. ve 45 kg bünyeme selülit hediye etmiştir. düzenli spor yaparım ama hala tamamen kurtulamadım şu meretlerden.

  16 haziran 2015 15:24

  5. Hakkında hep olumsuz şeyler yazılmış ama bir PKO hastası olarak doğum kontrol haplarının her türünü denedim. Bana en iyi gelen yazz oldu. Ne reglim bir gün sekiyor ne de vücudumda ödem yaptı. Hatta ilacı bıraktığım dönemlerde iki katı kilo aldım. İlacı alınca vermeye başladım.

  16 haziran 2015 15:35

  6. 4 sene once ve 2 sene once olmak uzere toplam 2 kere almayi denedim, 2sinde de benim bunyeme asiri mide bulantisi ve bas donmesi yaptigi icin en fazla 10 gun dayanabildim. ve guya en hafifi, en "hormonsuzu" bu demislerdi...

  saglik probleminiz yoksa hormonlarinizla oynamayin, dusuk doz da olsa hepsi uzun vadede yan etkisi olan ilaclar. en guzeli ve en sagliklisi partnerinizin ya da sizin fiziksel olarak korunmasi. ya da emin ellerde yaptirmak kosuluyla hormonsuz spiraller. ama kan yoluyla bulasan hastaliklari, ya da mantar gibi enfeksiyonlari onlemeyecegi icin benim tavsiyem sizin ya da partnerinizin kondom kullanmasi (evet, kadinlar icin olan versiyonu da var!)

  16 haziran 2015 15:57

  7. Kullandığım dönem zaten büyük olan göğüslerimi iki katına çıkarmış olan hap. Vücuttaki ödemleri atıyor ve sırf bu yüzden bile kullanmaya devam edebilirdim ama göğüslerim öyle devasa oldu ki bırakmak zorunda kaldım.

  16 haziran 2015 19:00


  8. Pco sebebiyle kullandığım ilaç. Resmen hayatımı değiştirdi. Her sabah yeni bir sivilceyle uyanan beni bu dertten kurtardı. 40 günde bir adet olurken normal düzene soktu. Goguslerimi büyüttü. Bende kiloya, mide bulantilarina ve ara kanamalara sebep olmadi. Fakat hic mi yan etkisi yok derseniz migreni artırdığını rahatlıkla söyleyebilirim.Bu da zaten prospektusunde de yazıyor.

  26 eylül 2015 23:25

  9. İlacı bir buçuk nerdeyse 2 senedir kullanıyorum. Başladığım ilk iki hafta yaptığı mide bulantısı duygu değişikliği dışında hiçbir yan etkisini görmedim. İlaca başlamadan önce 10 gün süren ve ne zaman olacağım hiç belli olmayan çok düzensiz bir regl döngüm vardı. Şimdi her 27 günde bir oluyorum 5 ya da 6 gün sürüyor. Ağrı sizi her şeyi aldı götürdü. Ben çok memnunum. Ayrıca sigara kullanıyorum ve 30 yaşın bayağı altındayım. Dolayısıyla bu açıdan da bi sıkıntı yaşamadım.

  19 ekim 2015 19:30 ed.30 kasım 2015 11:08

  10. Kendimi bildim bileli adetlerim hep düzensizdi ama bunu kansızlığıma bağlıyorduk. En son 3 ay adet olmayınca haziran ayında doktora gittim ve pko teşhisi koyulmasıyla yazz kullanmaya başladım. Bende en büyük yan etkisi migrenimi azdırması ve gece geç saatte içince sabah uyandığımda mide bulantısı yapmasıydı onu da saatini biraz daha erkene alarak çözdüm. Onun dışında cildim doktora gitmeden 6 ay önce çok bozulmuştu, temiz tutmama rağmen sivilcelenme çok artmıştı ki stres ve regl dışında çok sivilceli bi cilde sahip değilim, saçlarım feci dökülüyordu. İlacı kullanmaya başladıktan sonraki iki ayda cildim düzeldi, saç dökülmemi de biraz azalttığını düşünüyorum. Başka ilaçları bilmediğim için karşılaştırma yapamıyorum ancak adetimi düzenlemesi ve sıkıntılarımı gidermesi açısından memnun kaldığım ilaç.

  14 kasım 2015 00:50 4 ocak 2016 11:48