yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (17)
  • medya (1)

  1. Bu sıra soru cevapta da sık sık gördüğüm bir konuydu, ukteyi görünce doldurayım dedim. Makyaja başladığımdan beri far delisi bir insan olarak konuşuyorum, bunu da belirteyim. Ukte sahibi: (yazar: gast met veel ongeluk)

  Makyaja yeni başladıysanız öncelikli olarak kendinize yakışan renkleri bulmanız gerek. Moda da bir yere kadar. Soğuk tonlar mı kullanacaksınız çoğunlukla, sıcak tonlar mı? Buna karar verdikten sonra da sıra geldi renkleri seçmeye. Öncelikli tavsiyem tek bir renk için assla palet almayın, ben yaptım siz yapmayın. Artık her rengin tekli far şeklinde muadili var. İkinci olarak da bütçeniz varsa ilk başta kendiniz far paleti oluşturun. Bütçeniz varsa mac, biraz daha kısayım derseniz inglot, bütçem onu da kaldırmaz derseniz çeşitli markalardan tekli alıp depot edip palet oluşturabilirsiniz. hem far kullanmayı iyice öğrenene elinizde gereksiz bir kalabalık olmaz, kendinize yakışan makyajları, renkleri, ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri daha kolay anlarsınız hem de bir farın yapısından beklentinizi. Tavsiyem öncelikli olarak kahverengi, kızıl ya da pembe tonlarından gitmeniz olur. Daha kolay hata kaldırırlar, günlük kullanıma uyum sağlarlar, daha doğal geçişler yaratabilirsiniz. Şahsi fikrimce de bir tane olsun diye düşünüyorsanız eğer tamamı ışıltılı paletleri tercih etmeyin. İlla ki mat far isteyen makyajlarınız olur.

  Palet konusunda ise tavsiyelerim sıcak tonlar için wnw rose in the air, i heart make up chocolate orange, make up revolution re-loaded palette iconic fever, re-loaded newtrals 2, make up revolution soph x paletler, özellikle extra spice, the balm nude beach. W7 gibi markaların performanslarını pek başarılı bulmuyorum açıkcası.

  Daha nötr tonlar için the balm meet matte paletler, özellikle trimony, sleek oh so special, au natural, a new day paletleri, pastel nude olabilir. Bunlar daha az pigmentli, hata kaldırması daha olası paletler.

  Soğuk tonlar içinse pek bir önerim yok malesef, kendime pek yakıştıramıyorum.

  Edit: “çeşitli markalardan tekli far” derken neyi kastettiğimi soran bir süslü oldu. Ben olsaydım baz rengi ve siyah renk için wnw; mat farlar için bütçem doğrultusunda çoğunlukla hm, nyx, kiko, inglot; ışıltılı farlar içinse kesinlikle koton tercih ederdim. Ayrıca çoğunlukla drugstore konuşmuşum ama dediğim gibi bütçeniz varsa mac’ten bir far paleti oluşturmak daha mantıklı olur. İlla palet alayım derseniz de yine şahsi fikrimce abh, huda beauty, urban decay paletlerin muhteşemliğini duymayan kalmamıştır. Özellikle ud naked paletlerin seçeneği çok. Huda ve abh ise sıcak tonlardan epey zengin markalar. Dediğim gibi soğuk tonlarda high end de önerim yok malesef.

  2 aralık 2018 23:45 3 aralık 2018 00:00

  2. Benim bu konuda düşüncelerim biraz farklı. Yeni başlayanların tekli farlardan kendilerine palet oluşturmaları fikrine sıcak bakmıyorum. Bunun sebebi kendilerine hangi renklerin yakıştığını bilmemeleri.

  Far renkleri modaya göre yıldan yıla değişiyor. Bir dönem turuncu, bir dönem kızıl, bir dönem mürdüm renkleri modaydı. Far paletleri 3 - 4 yıl kullanılan ve kolay kolay bitmeyen ürünler. Bu yüzden içinde her renk tonunda makyaj çıkabilecek ve kullanım süresi içinde günün modasına uyan makyajlar yapılabilecek far paletleri benim açımdan daha çok tercih sebebi. Bu benim gibi bir paletim olsun bitene kadar her ihtiyacımı karşılasın diyenler için geçerli.

  Yüksek fiyatlı bir örnek olarak Urban Decay'in Born to Run far paletini verebilirim. İçinde neredeyse her tonda renk olduğu için nude, kahverengi, turuncu, kızıl, pembe, mor, mavi, yeşil ve smoky makyajlar çıkabilir. Aynı zamanda içinde mat olarak bütün bu makyajlarla kullanılabilecek karıştırma renkleri de olması yeni başlayanlardaki renk eşleştirmesindeki kafa karışıklığını giderebilir diye düşünüyorum.

  Uygun fiyatlı olarak Make up Revolution'un Sophx paleti de benzer şekilde neredeyse her renk tonunu bulundurması açısından ideal.

  3 aralık 2018 04:09

  3. içinde mümkün mertebe her tonu ve her bitişi barındıran paletler en mantıklı tercih olur diye düşünüyorum. yani hem sıcak hem soğuk tonlar olmalı, hem de mat, saten, metalik, shimmer gibi birkaç farklı bitiş olmalı.

  farların nasıl sıkıştırıldıkları da önemli. bu konuda soft pressed ve hard pressed ayrımı yapabiliriz. farkını şöyle anlatmaya çalışayım: hard pressed aslında bizim daha alışık olduğumuz bir doku. fırçanızı birkaç kere farın üzerinde çevirdiğinizde yeterli miktar ürün alırsınız. hard pressed farlar, soft pressed farlara göre daha iyi dağıtılır ama pigment olarak daha zayıftırlar. dediğim gibi hem rengi fırçaya tam alabilmek için birkaç kere fara dokunmanız gerekir hem de dağıttıkça pigment azalır, bu yüzden istediğiniz yoğunluğu elde etmek için birkaç kere üzerinden geçmeniz gerekebilir. soft pressed farlar ise çok daha pigmentlidir, fırçanızın ucunu dokundurmanızla birlikte rengi fırçaya verir. ama bu özelliği nedeniyle hem gözde dağıtması zordur hem de palette daha fazla toz toz olurlar. markaların çıkardığı ürünleri takip edenler bilirler ki abh'in subculture paletinin sevilmemesinin nedeni de farların soft pressed olmasıydı. o yüzden yeni başlayanlar için hard pressed dokusu olan farlar daha avantajlıdır diye düşünüyorum.

  ton seçimine gelecek olursak, soğuk renkleri dağıtmak sıcak renklere göre biraz daha zordur. örneğin sıcak alt tonlu kahvelerde istediğiniz gibi transition (geçiş) renginden başlayıp göz kapağı bölgesinde derinleştirebilirsiniz ve bunlar birbiriyle iyi bütünleşirler. fakat soğuk alt tonlu renkler birbirleriyle bu kadar kolay bütünleşmezler. nihayetinde renkler kendi tonlarını kaybedip ortaya ne olduğunu anlayamadığınız grimsi, kirli duran bir ton çıkarabilirler. özetle soğuk tonlar biraz daha deneme ve tecrübe ister, o yüzden başlangıç aşamasında sıcak tonlarla daha kolay uygulama yapabilirsiniz.

  bütün bunlardan sonra ürün tavsiyelerine gelecek olursam;

  bence şu an edinilebilecek en uygun palet revolution sophx paleti. içinde 24 farklı renk mevcut. dediğim gibi farklı bitişleri var. günlük makyajınızdan tutun da, içindeki mor, yeşil gibi iddialı renklerle ağır makyajlar da yapabilirsiniz. dağıtılabilirlikleri de oldukça güzel. fiyatının 24 far için oldukça iyi olduğunu düşünüyorum.

  balm'ın paletleri içinde benim favorim nude beach. ağırlıklı olarak sıcak tonlara sahip, iyi dağıtılabilir renkler barındırıyor. özellikle turuncumsu/bakırımsı renkleri sevenler, ki mavi ve gri gözlere çok yakışır, bu paleti tercih edebilir.

  sleek paletlerinden ise oh so special'ı önerebilirim. saydığım paletler içinde en pigmentli ve yumuşak ışıltılı farların bu palette bulunduğunu düşünüyorum. içinde hem naturel tonlar hem de pembemsi - rose goldumsu tonlar var. ayrıca metalik gri rengi de baya bir iddialı. soğuk kahvelerin ve siyahın karışımıyla son derece güzel bir makyaj yapılabilir.

  benim nacizane tavsiyelerim bunlardı süslüler, umarım işinize yarar. :)

  3 aralık 2018 18:22 3 aralık 2018 18:34


  4. ilk olarak tavsiyem çok pigmentli bir far paletinin kullanılmaması olurdu.

  eğer farların yapısı yumuşak ve çok pigmentli olursa kontrolü zor olur ve deneyimi olmayan biri göz makyajını çamur haline getirebilir.

  size yakışanı daha da doğrusu kendinize yakıştırdığınız renk skalasını tam olarak anlamadan pahalı veya tek renk ailesi odaklı paletler de tercih edilmemeli bence...

  bir de koleksiyonumuzda halihazırda bulunabilecek bronzer, allık, kontür, aydınlatıcı, kaş pudraları gibi toz ürünlerin hepsi göz farı olarak kullanılabilir... yani tam emin olmadan veya elimiz göz makyajına alışmadan göz farı almak zorunda bile değilsiniz...

  başlığı okuyunca aklıma ilk olarak wet'n wild paletleri, sleek'in au naturel paleti geldi... eğer para önemli değil diyorsanız kat von d'nin shade+light eye contour paleti mükemmel bir tercih... tam evladiyelik...

  3 aralık 2018 18:28

  5. Yeni başlayan kişilerin daha nude ve pigmentasyonu fazla olmayan, kolay dağıtılabilen, uygun fiyatlı paletlerle başlaması bana daha mantıklı geliyor. Ben öyle yapmıştım. Benim de kullandığım The balm nude beach, flormar 07 nude dudes, pastel nude paletlerinin başlangıç için iyi tercihler arasında olduğunu düşünüyorum.

  Edit: yazım yanlışı düzeltildi.

  3 aralık 2018 18:40 3 aralık 2018 18:44

  6. wet n wild ve w7 markasının far paletlerini önerebilirim. hem far sürmeye çok alışık değilseniz, iyi dağıtamadığınız için çok fazla renklerle oynamıyorsanız büyük çaplı paletlere yatırım yapmaya gerek yok, zaten comfort zone bile tek başına yeterli. diğerlerine göre çok tozutsa da rival de loop un da renk olarak başarılı farları var.

  3 aralık 2018 19:59

  7. Rival de loop'un blushed ve nude matt paletlerini önerebilirim. Sizi rezil etmeyecek ama makyaj yaptım ben hissini yeterince verecek bir pigmentasyona ve renk skalasına sahip paletler. Aldığımdan beri severek kullanıyorum.

  Blushed versiyonu adından da anlaşılacağı gibi gülkurusu ve kahve tonlar içerirken, nude matt olanı da ton olarak bana kylie'nin bronze paletini anımsatıyor ama bu palet ışıltılı bir far içermiyor. Güncel fiyatlarını bilmiyorum ama piyasada güven veren markalar içerisinde yine en uygun fiyatlılardan biri rival de loop. Bir şans verebilirsiniz. Medya da eklemeye çalışırım.

  ilgili medya:
  1
  4 aralık 2018 01:54


  8. Makyaj malzemesinden önce cilt tipinize uygun temizleme ve nemlendirme ürünlerinizi alın. 1 sürüp 3 temizleyin. Nemlendirin. Sonra sürme faslına geçin. Bir süre sonra sürüp düzgün temizlenmeyen ürünlerin sonuçları ile daha da kapatıcı ürüne eliniz gidecek. Cildin durumu daha da kötü bir noktaya gidecek. Cildinizin atopik olmadığından emin olun. Ya da alerjenler durumunuzunu iyi tespit etmeye çalışın. Varsa böyle bir durumunuz ürün sklanız hayli kısıtlanacaktır ya da seçici olmanız mecburi olacaktır.

  Tüm bu durumlardan sonra ürün olarak essence'in "all about..." paletlerinin kahve ve gül kuruşu tonlarını içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. WetnWild'in tekli falarının yanı sıra 8'li far paletleri biçilmiş kaftandır. Bu aralar sürekli indirim de olduğu için the balm meet matteler de ömürlük mat farlar olarak sizi rahat ettirecektir.

  4 aralık 2018 10:48 4 aralık 2018 10:50

  9. wet n wild markasına ait far paletleriyle başlanabilir. hem uygun fiyatlı hem sürünce göz kapağında toz toz olmayan farlar. bir de wet n wild, hayvanlar üzerinde deney yapmayan bir marka. bu sebeple de tercih edilebilir. ilk olarak, Wet n Wild color icon far paleti comfort zone ile başlayabilirsiniz. kış mevsimi için de uygun renkleri olduğunu düşünüyorum.

  4 aralık 2018 11:37

  10. Aslında far konusu çoğu insanın "iyi dağıtamama" korkusuyla çekinerek yaklaştığı bir konu olduğu için ben genel olarak tozutsa bile iyi dağılabilen far paletlerini denemeyi öneriyorum başlangıçta. Mesela renk tercihi olarak illa kahve ve toprak tonları, tercih etmek zorunda değilsiniz ama yine de risksiz renkler olduğu için toprak tonları ile ve hafif ışıltılı iyi dağılan farlar ile göz makyajınızı geliştirmeye başlayabilirsiniz.

  Şahsen yeni başlayanlara özellikle iki palet önerebilirim; birincisi çok rahat karıştırılabildiği için wet n wild color icon paletler, spesifik olarak da comfort zone'un yeni halini tavsiye edebilirim. diğer önerim ise renk verme konusunda iyi olduğu için ve kolay, çamur olmadan karışabildiği için sleek a new day palet, indirimde iyi bir tercih olabilir. 

  Tek bir far oturtma fırçası ve tek bir pofuduk karıştırma fırçası ve bu paletler başlangıç için gayet işinizi görür. Uygun fiyatlı oldukları için de far sürme işinin size uygun olmadığına karar verirseniz bu ürünlere verdiğiniz paraya en azından canınız yanmaz. 

  4 aralık 2018 11:47 4 aralık 2018 11:48