yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

  1. Her aileye bir doktor..Sloganı ile ortaya çıkmış bir sistemdir.Yıllardır yurt dışında bu tür uygulamalar zaten mevcuttur.İstediğiniz zaman değiştrebilme özelliği vardır.(şehir değişikliği,adres değişikliği vs.) özellikle aile hekimliğinde,bulunduğunuz yerdeki aile hekimi tarafından kan testlerininz ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

  31 ağustos 2015 16:38

  2. (yazar: gulceran) 'ın girdisini okuyunca tek sorunlu aile hekimi bizimki değilmiş dedim.

  ben de yaşım itibariyle ve çalıştığım için çok yatak döşek hasta olmadıktan sonra kendisinin kapısını çalmıyorum, eşim de öyle.ki zaten iş yeri hekimlerimiz ile hallediyoruz çoğu zaman, olmadı haftasonu özel hastaneler.

  neyse gittiğim sayılı seferlerde hiç bana dokunmadı bu hekim, ne şikayetin var, al bu ilaç hadi yallah!

  suratının sirke satmasına değinmiyorum bile.hamileliğimde de ebe hemşire var hep o ilgilendi.sadece bebeğim doğduktan sonra bir aşı için gittiğimizde muayene etti sayılır, bir kez de ebe hemşire ile eve geldi küp gibi oturup gitti.gerekli konuşmayı hemşire yaptı.

  asıl kafamı kızdıran olay ise, annem oğluma bakmak için bizimle yaşıyor bir süreliğine.geçici olduğu için ikamet aldırmadık.tabi aile hekimi de memlekette kaldı.heyet raporu olan 20 senedir tansiyon ve kalp ilacı kullanan annem bizim hekime ilaç yazdırmaya gittiğinde olumsuz yanıt alıyor.kadın utanmadan " sizin paranızı memleketinizdeki doktor alıyor ben niye bakayım size, yazamam" olmuş.

  pişkinliğe bakar mısınız? sen insan mısın? bırak doktor olmayı insan olamamışsın.çok kızdım çok.

  annemde normalde cazgır biri olmasına rağmen ses etmemiş.(gizlinot: birde gitti uğraştı ikamet taşıtıp kendine baktırmak için bu yüzden )

  insan hastalıktan ölüp gitse rapor yazmamak için diretiyor da aynı zamanda.artık onun ücretinden kesiyorlar diye düşünüyorum.

  bir kez daha böyle bir şey yaparsa şikayet etmekten çekinmeyeceğim.

  aile hekimi süslü varsa söylesin allah aşkına, ben mi abartıyorum?

  13 ekim 2015 12:49 13 ekim 2015 12:50

  3. iyi kadın hoş kadın, anne gibi şefkatli falan ama koyduğu teşhis hep aynı.. boğaz ağrısı diyorum alerji iğnesi yapayım, halsizim diyorum alerji hapı vereyim, ateşler içinde gidiyorum gene alerji. Yani hastalık belirtisi ne olursa olsun teşhis ve tedavi aynı. Dün gittim gene aynı, hani sabah sabah hastanelerde sürünmeyim yakın yer diye gidiyorum ama ne iyileşebildim ne de rapor verdi.. şimdi her tarafım dökük şekilde iş yerindeyim :(

  6 mart 2018 10:06


  4. Marjinal olanına sahip olduğum doktor. Uzun sakallı, dövmeli, tarz bir adam. Üstelik hemen ilacı dayamayan, samimi şekilde sohbet eden, bol bol ıhlamur iç diyen biri. (gizlinot: Canım yaaa) bazen barda, beraber çalıştığı erkek hemşilerle otururken denk geliyorum, selamlaşıyoruz.(gizlinot: Swh)

  6 mart 2018 12:56

  5. Asla güvenmeyeceğim hekimdir. Hemen sebeplerini anlatıyorum; babam ne zaman boğazı ağrısa içtiği ona iyi gelen bir ilaç var daha önce doktor tarafından verildi. Babam çok yoğun çalıştığı için doktora gidemeyince annem babam adına aile hekimine gidip ilaç yazdıracaktı ama bizimkinin kabul etmeyeceğini bildiği için kendisinin hasta olduğunu söylemiş. Sevgili aile hekimimizde boğazlarını inceleyip sapasağlam anneme aa evet çok kötü olmuş yazayım hemen diyip ilaç yazmış. İkinci bir sebep okullarda yeni bir uygulama var son zamanlarda sağlık raporu istiyorlar, kardeşimin sadece sırtını dinleyerek sağlıklı olduğuna kanaat getirip sağlık raporu vermiş. Üçüncü olarak lise zamanlarımda sınava hazırlanırken okula gidemediğim günler için rapor istemeye gidiyordum sağlıkla ilgili bazı sorular sorduğumda yüzüme bakmadan döver gibi konuşuyordu. Aynı sağlık ocağındaki başka mahallenin aile hekiminin de öküzün teki olduğunu tanıdığım insanlardan dolayı biliyorum. İhtiyacım olmadığı için gitmiyorum ama ihtiyacı olduğu için onların eline düşenlerin allah yardımcısı olsun. 

  13 nisan 2018 12:55

  6. Gerçekten ciddi sorumlulukları olan, sorumlu olduğu hastaların gebelik, aşı gibi tüm süreçlerini takip etmekle yükümlü olduklarını ve bunu gerçekten düzgün bir şekilde yaptıklarını bildiğim, bence genel olarak devlet hastanelerinde çalışan doktorlara göre daha Güler yüzlü olan pratisyen hekim.

  Bizim aile hekimimiz yıllardır aynı, yani ben kendimi bildim bileli kendisi sağlık ocağındaydı. Aile hekimliği uygulaması başlamadan önce de adres olarak onun kapsamasına girdiğimizden ailecek hepimizi bilir, eder. 

  Ben kendisini hep Kemal sunal’ın Gülen adam filmindeki doktora benzetiyorum. (Hababam sınıfı’ndaki ahmet, Göbek yapmış ve bıyık bırakmış hali ) ayrıca tam bir miskin, Benim gibi beş dakikalık bir işi yarım saatte anca yapıyor. Bu yüzden kendisini daha çok seviyorum. Bir ilaç verecekse uzun uzun ekrana bakıyor, soru soruyor ilaç kullanımıyla ilgili. Bir hastaya en az 20 dakika ayırıyor, çünkü aşırı yavaş. Klavyeye harfleri tek tek basarak bir şey yazıyor, ağır ağır konuşuyor. Anneme miden sorunlu, niye majezik içiyorsun diye çemkiriyor, çocukları aşıya getirin diye hatırlatıyor, hamile komşumuz için bizim evi arayıp, gelsin aşı olsun diyor. Ayrıca sizin kız ne yaptı diye beni soruyor aileden biri gidince. Ben gidince sohbet ediyor, iş nasıl falan diye. Kısaca, Ben seviyorum kendisini ve genel olarak aile hekimlerini severim. Öğrenciyken misafir olarak gittiğin sağlık ocağındaki doktor da sıcaktı. Saygılı insana bir saygısızlık, ego yaptıklarına şahit olmadım. Yaşadığım yer, genelde Doğudan göçle gelen Kürt kökenli insanların olduğu bir yer. Gitmek istese 20 yılda giderdi herhalde, bence o da bizi seviyor. 

  13 nisan 2018 13:33

  7. Kimisi çok ilgili kimisi alakasız oluyor. Mesela bizimki eve biraz uzak olduğu için annem eve 2 dakikalık mesafedeki başka bir hekime yazdırdı kendini hiç memnun değil asık suratlı ve ilgisiz ama benim gittiğim çok güleryüzlü sevimli bir doktor. Pek gitmediğim için tıbbi donanımını bilmiyorum fakat iletişimi insanı rahatlatıyor. Hamile olduğum sistemlerine düşünce hemşiresi hemen aradı bilgileri edindi yapmam gerekenleri öğütledi. (Özel bir hastanede beta hcg yaptırıp muayane olmuştum nasıl hamile olduğum bir süre sonra onlara iletildi merak etmekteyim) hemşire ayda bir arıyor şunu yaptirdiniz mi bunu yaptirdiniz mi herseyi soruyor. En son kan tahlili yaptirmak icin gittim dedim bu ne kolaylik. Ne sıra var ne kayıt açmak var ne devletde ne özelde böyle kolaylık yok. Sağlık ocağına girmemle çıkmam 10 dakika sürmedi. Sonuçlarda hemen ertesi gün çıktı. Hiç denemeyenlere tavsiye ederim.

  28 kasım 2018 17:02


  8. Tıp diplomasına sahip, uzman ya da pratisyen hekimlerdir. Bu mesleği icra edenler de diğer tüm meslek gruplarında olduğu gibi iyi ya da kötü, işini özenle yapan ya da yapmayan, asık suratlı ya da güleryüzlü olabilirler. Tek yaptıkları gün içinde gelen hastalara poliklinik hizmeti vermek değildir. Birinci basamağın aşı, smear gibi koruyucu sağlık hizmetleri aile hekimlerine emanettir. Ayrıca memnun kalmadığınız durumlarda aile hekiminizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz herhangi bir bürokrasi işi gerektirmiyor. 

  28 kasım 2018 22:53 28 kasım 2018 22:54

  9. aşırı uyuz olanına denk geldiğim hekimdir. içeride geçirdiğim 5 dakika boyunca tüm enerjimi emdi. suratsız ve son derece negatif birisi. bugün ehliyet değiştirmek için gerekli olan sağlık raporu nedeniyle yolum yine düştü. sağlık raporunu aldım. sonra farkettim ki hekimim bana kan grubumu sormadı. kağıda baktım kendi kan grubumumla alakası olmayan bir kan grubu yazıyor. ileriye dönük çok ciddi bir hususta nasıl böyle bir hata yapabilir? bir kaza geçirsem ve orada yazan yanlış kan grubuna göre müdahale yapılsa bunun sorumlusu kim olacak? ben bu hatayı farketmeyedebilirdim. özetle kötüsüne denk geldiyseniz asla kendilerine güvenmeyin ve e-nabız üzerinden aile hekiminizi değiştirin.

  9 kasım 2019 00:12 9 kasım 2019 00:19

  10. Bizimki çok enteresan bi adam. 5 kişilik bir aileyiz hepimize hastalık bulup evham yaptırdı sağolsun. Babam ve bana kalp rahatsızlığı dedi. Bütün testleri yaptırdım en ufak bir sıkıntı dahi çıkmadı. Komsumuza da bir sürü hastalığı olduğunu söylemiş. Kadın gerçekten hastanelik oldu panikte dolayı. Onda da söylediği sıkıntılar çıkmamış sonuçlardan.

  En son da ablam ve beni çene cerrahisine yönlendirmek istedi. Çünkü ağzımızı açıp kaparken cenemiz kıtliyormus ahshd. Bunun için bir yere gitmedim çenem de iyi, çalışıyor çok şükür.

  9 kasım 2019 00:19