sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (880)
  • medya (88)

  1. (gbkz: ebay) gibi farklı sellerların barındığı uzak doğu ağırlıklı (link: http://www.aliexpress.com site). hem az sayıda toptan, hem perakende satışı yapmaktadır. ürün alırken sayı kısımlarına özellikle dikkat etmek lazım.

  artık benim balsızlığma mı bilmiyorum, bi sürü alışverişte sorun yaşadım. (iki ürün alırsın ikisinin bedenini farklı yollar. eksik ürün yollar mızıkçılık yapar vs vs) üstelik de feedbacki düzgün sellerlar güya. insanı delirtiyorlar.

  ha tabii sorunsuz bi sürü alışverişim de oldu.

  aynı ürünü(gbkz: amazon )veya ebay'e göre çok daha ucuza bulmak gibi güzellikleri de var.

  ama çin falan ağırlıklı sellerlardan kozmetik almaya hiç götüm yemedi. aksesuar,(gbkz: nail stamp) araçları falan başka, far ruj başka. sürücem kim bilir napıcak diye ödüm kopuyor. (sanki türkiye'de doğru düzgün kontrol yapıyorlar, aynı şeyleri sürmediğimiz ne malum derseniz, haklısınız derim. ama benimki korku işte.)

  23 eylül 2013 20:35

  2. ucuz takılara cildiniz alerjik değilse mutlaka denenmesi gereken uzakdoğu menşeili alışveriş sitesi. 10 parça (ki aralarında kolye, küpe setler var) ürünün toplamı 15 dolara gelmiş olup free shipping sayesinde bedavaya yola çıkmıştır. kargo elime geçtiğinde mal kalitesi hakkında daha ayrıntılı bilgi de verebilirim.

  19 aralık 2013 15:01

  3. Zamanında yargıcıdan 80 tlye aldığım eldivenimi bir kaç gün sonra 7 dolara bulduğum alış veriş sitesidir. Ayrıca bazıları burdan aldıkları ürünleri, yeniden fotoğrafını bile çekme zahmetine girmeden, "instagram butiklerinde" aynı yargıcı gibi kat kat kar ekleyerek satarlar.

  2 nisan 2014 13:51

  4. naked 1 paleti alarak alışveriş çılgınlığımda çığır açtığım alışveriş sitesi. tabi ki aldığım ürün orjinal değil ben de sadece deneme amaçlı aldım. yaklaşık 7-8 dolar gibi bir fiyatı vardı, 2-3 hafta gibi bir sürede de elime geçti. orjinalini kullanmadığımdan birebir kıyaslama şansım yok ancak görüntü olarak kabının dışındaki kadifemsi dokudan karton kutusunun üzerindeki kabartılı far renklerine kadar herşeyi bire bir kopyalamış adamlar. farlar bende alerji yapmadı, renkleri gayet güzel ancak tozutma sorunu var (orjinalinde de varmış aynı problem) ve çok kalıcı değiller. fakat iyi bir far bazı ile gayet de işimi görüyorlar, simli yapıdakilerin de ömrü daha uzun kalıcılık açısından.

  gelelim diğer alışverişlerime. (no:3666)'de de belirttiğim üzere ben bu siteden 2-3 sefer takı alışverişi yaptım. normalde de gümüş olmayan takılara karşı alerjik bir bünyem olmadığından hiç sorun yaşamadım. buradaki 50-60 tl'ye satılan kolyelere 1-2 dolar verdikten sonra bir daha asla yurtiçi takı alışveriş yapmam herhalde.

  sonra iç çamaşırı aldım. burada dikkat edilmesi gereken nokta ürünlerin geneli standart beden ve bu bahsedilen standart japon arkadaşlara göre olduğundan tüm satıcıların uyarı yaptığı gibi bedenler dünya standartlarından küçük. biz zaten türk kadınları olarak dünya standartından hafif (!) balık etki yapıdayız malum (türk lokumu efekti). e ben de türk standartının da üzerinde göğüs ölçüsüne sahip bir bünye olduğumdan bedenleri hep XL olarak seçtim. gayet de memnun kaldım, özellikle fantezik modeller konusunda fiyatları türkiye ile kıyasladığınızda tercih sebebi olduğunu anlayacaksınız.

  bugün de son olarak bir sırt çantası ile bluz aldım. ilk kez daha büyük boyutlu birşey alıyorum ancak sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. elime geçtiğinde de bu yazıyı düzenleyip fikirlerimi yazacağım. (not: 21.04.2014 tarihi itibaryle ürünler elime geçmiş olup gayet de tatmin edicidir)

  alışveriş yapmak isteyenlere uyarılarımı ve başımdan geçen bir olayı da yazarak yazımı noktalamayı umuyorum :)

  1. daha önce belirtildiği üzere bu site gittigidiyor gibi satışı kendisi yapmayan, kişilerin kendi sayfalarında satış yapmalarına imkan sağlayan aracı bir site (ebay gibi). dolayısıyla sizin ilk muhattabınız satıcı ve hayal kırıklığına uğramamak için en önemli nokta da satıcı seçimi.

  2. sistem satıcı başarısı odaklı çalıştığından satıcıların "feedback"leri yani olumlu/olumsuz geri bildirim puanları çok önemli: hem siz yüksek puanlı satıcıları seçmelisiniz, hem de satıcı puanının düşmesine imkan sağlamamak adına sizi dolandırma ya da zor durumda bırakmamak adına esktra çaba sarf ediyor oluyor. sırf bu nedenle büyük satıcıların (yüksek puanlı) hemen hemen hepsi mesajlarınıza çok kısa bir sürede geri dönüp, sorularınızı yanıtlar. ödeme yapmadan önce satıcıyı bu şekilde de test edebilirsiniz.

  3. bu sisteme rağmen dolandırılma hikayelerini sağda solda okuyabilirsiniz, dolayısıyla satıcı seçerken mutlaka feedback oranı yüksek (satışlarından gelen puanlamalara göre), puanları yüksek (yaptığı satış sayısıne göre)satıcılar tercih etmeniz. ürünlerin altındaki yorumlara da bakabilirsiniz, hiçbir ürün almadan o kısma yorum yapma şansınız bulunmuyor çünkü.

  4. bir de türkiye'ye "free shipping" yani ücretsiz kargo ile gönderim yapan bir satıcı ise bu benim için tercih sebebi. kargo ücretleri taşıma şekline göre fark gösteriyor, en güvenli ve takibi mümkün yollar en pahalı olanlar genelde.

  5. son olarak da bu sitenin uzak doğu menşeili bir site olduğunu unutmayın, dolayısıyla kalkıp altın kolye ya da iphone bakmayacağınızı varsayarak ürünlerin kalitesinin her zaman fotoğrafın birebir aynısı olmayacağını kabullenerek alışveriş yapın. benim aldıklarımın tamamına yakını fotoğraflara çok benzerdi, daha düşük kalitedekileri de sallamadım zaten 0,25 dolar verdiğim yüzük kararsa ne olacak :):)

  6. kıyafet alıyorsanız yukarıda yazdığım gibi bedenlerine çok dikkat edin. ayakkabı hiç almadım ancak alanların sorun yaşamadığını duydum. zaten giyilebilir herşeyde beden karşılaştırma tabloları var, 38 numara ayakkabının onların sisteminde kaç numaraya denk geldiğini zaten görebilirsiniz. adamlar küpenin ucundaki taşın çapını bile fotoğrafların üzerine yazıyor, iyice incelediğinizde zaten göreceksiniz.

  7. son olarak da ödemeyi maalesef paypal ile yapamıyorsunuz, sanal kart tanımlayarak da ya da direkt olarak kredi kartınızdan ödeme yapabilirsiniz. ben kaç defa alışveriş yaptım, herhangi bir sıkıntı yaşamadım. siparişi elinize geçmezse ya da bir sebepten dolayı iptal zorunluluğu doğarsa para iadesinde bir sorun yaşanmadığını duydum. zira ürünü alıp da ürünü onaylayana kadar para aliexpress'te kalıyor, ancak onayın ardından para satıcının hesabına geçebiliyor.

  bir de olumsuz olayı yazayım; 2. maddede ne demek istediğimi daha iyi anlatmış olurum. bir grup takı beğendim ve fiyatlarının oldukça ucuz olması sebebiyle moralimin bozukluğunu atmak için araştırmadan satıcı puanına şöyle bir göz atarak alacakları aldım. sonradan incelediğimde satıcının puanlarının düşük olduğunu ve az satış yapmış olmasının yanısıra olumsuz geri bildirimler de yapıldığını gördüm. çok üzerinde durmadım neticede aldığım 10 kalem toplam 11 dolar tutuyordu. 1-2 hafta geçti ve aldıklarımın hala kargoya verilmediğini görerek satıcıya mesaj yazdım ve tam olarak 2 dakika sonra "yarın siparişinizi kargoluyoruz "diye bir cevap geldi. genelde zaman farkından dolayı geç döndüklerinden bu beni sevindirdi tabii. sonrasında 3-4 gün geçmesine rağmen tekrar sorduğumda yine kelimesi kelimesine aynı yanıtı aldığımda biraz sinirlendim ve "benimle dalga mı geçiyorsunuz, daha önce sorduğumda da aynı yanıtı verdiniz" minvalinde bir cevap yazdım. gelen cevap "ekip arkadaşlarım bir hata yapmış, tekrar özür dileriz, yarın gönderiyoruz" oldu. bunun üzerine yarın da göndermezlerse siparişimi iptal edeceğimi yazdım. bir hafta sonra hala yüklenmemişti dolayısıyla da siparişi iptal ettim. siz iptal ettikten sonra satıcının onayına düşüyor (burada süre uzarsa aliexpress müdehale ediyor zaten), adam hemen onayladı ve ardından aliexpress de iptali onayladı ve kısa bir süre içerisinde paramın geri yatacağını bildirdi. 1-2 gün yeni geçti, hesabımı yeni kontrol ettiğimden paranın aliexpress onay mailinin geldiği gün hemen hesabıma yatmış olduğunu daha yeni fark etmiş oldum, adamlar bu konuda hızlıymış.

  aldığım ürünler ya da satıcılar hakkında sorunuz olursa her konuda yardımcı olmaya çalışırım, mesaj atabilirsiniz. yalnız "ne yazdım" arkadaş ya :)

  4 nisan 2014 17:43 21 nisan 2014 13:44

  5. bir milyoncu dükkanlarının internet şubesi.

  alışveriş yapmadan önce satıcının feedbacklerine ve alınacak ürünün yorumlarına çok dikkat etmek lazım.

  çanta sipariş etmiştim bir kez bu siteden, gayet güzel ve kullanılışlıydı. kargo uzun sürüyor bir tek.

  29 nisan 2014 18:33

  6. bağımlısı olduğum site. instagramda, orda burda burada 3-5 dolara satılan ürünleri 10 katı fiyata satan pek çok uyanık mevcut (ticari kimliği olup, gümrük ücretlerini ve vergilerini ödeyenleri tenzih ediyorum). kanmayın, aliexpresse bakın.

  hastasıyım.net.

  18 haziran 2014 14:08 18 haziran 2014 14:09

  7. çok güzel etekleri ve müthiş ceketleri olan site. ayrıca kıyafetlerin (eteklerin ve ceketlerin) ölçülerini anlamadığım site. dar-kalem eteklerde kalça 95 cm genellikle xl olarak geçiyor. ve cm'ler 1-2 cm oynar diyor. nasıl oynar? daha küçük mü daha büyük mü oynar? benim türkiye'de m olan bedenim onlarda xl mı? ceketlerde göğüs 85 diyor. sutyen bedeni mi yoksa bildiğimiz ölçüm mü? (gizlinot: bu konuda beni bilgilendirir misiniz)(gizlinot: etek için de bilgi lütfen) ayrıca çoğu sutyenlerinde de c cup yok. ama sutyenlerin tasarımları harika gerçekten. yumuşak da görünüyor çok sıkmayacak şekilde. o yüzden b cup da olur sorun değil (gizlinot: deneyelim bakalım nasıl bir şeymiş)

  11 ağustos 2014 12:25

  8. fyatların bazı ürünlerde daha da ucuz bir muadili için bakınız : http://www.banggood.com/ Sitesini incelediğinizde görebileceğiniz üzere bu versiyonda satıcı yok, dolayısıyla sitenin kendisi ile muhattapsınız (bizdeki hepsiburada gibi) ve evet, yine kargo ücretsiz (gizlinot: swh)

  11 ağustos 2014 12:50 11 ağustos 2014 12:51

  9. ilk makyaj fırçalarımı bu siteden almıştım. hem tipi hem yapısı ecotools kıvamındaydı. sonra çanta almaya başladım. trendyolda falan satılan çantaların aynısı 12$. beklemeyi göze aldığım her şeyi alıyorum buradan. iade falan sıkıntılı tabi ama gözden çıkarabileceğim fiyatlardaki şeyleri alıyorum. mesela dün desenli şemsiyeler aldım. 2 aya ancak gelir işte, sonbahar olcak o zaman ehehe

  11 ağustos 2014 14:38

  10. neredeyse her şeyimi aldığım site. ekmek satsalar utanmadan onu da alacağım. makyaj malzemesi almıyorum çünkü zamanında ebay'den tamamlamıştım. 120 renk far paletim var ve nude tude paletle beraber ömrüm boyunca fara ihtiyacım yok. cilde sürülen ürünler almıyorum hassasım ve sivilceyle uğraşmak istemiyorum.

  çantalara gelince mulberry çakması bir çanta aldım. harika gözüküyor görenlerin gözü kalıyor. tek sorun ayakkabı ve çantalar kokuyor. nasıl bi koku böyle yapıştırıcı derby gibi. bir süre kullanmadan bekletince geçiyor.

  ayakkabı aldım kalıplar değişik kimi 38 büyük gelirken kimi 39 olmuyor. ucuz da değil kur farkından eskiden iyiydi 10 12 dolara aldığınız ayakkabı kötü çıksa da üzülmüyodum ama şimdi öyle değil. ayaklarınız ince ve tam numaradaysa sorun yaşamazsınız

  takılara gelince, choppers denen tarz hani bu sene moda büyük büyük taşlı olanlar en en pahalısı 8 dolar. burda 25 liradan aşağı satanı görmedim. ve harikalar. bu kadar yani ne zaman takı almaya bir dükkana gitsem aaaammmaaan aliexpressten alırım ya diyip çıkıyorum.

  makyaj fırçaları olarak sigmanın birebir benzerleri olan setten iki set aldım. seti 20 lira. 40 liraya tonla kaliteli fırçam olmuş oldu ve yıkama derdim daha az.

  iç çamaşırı olarak dikişsiz sütyenlerden aldım toparlayıcı olduğu için hepsini önümde toparladı ve ben nefes alamadım. yine de oldukça kaliteliydi. annem kullanıyor şu an çok memnun.

  ıvır zıvır alışverişimde en sevdiğim yer. mesela sezonluk güneş gözlüğü. moda olup kimseye yakışmayan gözlükleri burdan alıyorum. kısa tatillere de onları götürüp şezlongda üstüne oturup kırınca ağlanmıyorum.

  kaliteli bir gözlüğüm var zaten onu çoğu zaman kullanıp bunları kısa süreli aksesuar olarak kullanıyorum.

  tırnak aletleri harika. dotting tool denen desen yapma aletleri 5 tanesi 3 dolar falan. burda tanesini 10 liraya satıyorlar.

  iade sürecinden de bahsetmek isterim. bir ayakkabı satıcısından tanesi 5 dolara 10 çifte yakına ayakkabı aldım. gelmeyeceklerini biliyordum çünkü o ayakkabıları o fiyattan satıyosa piyasanın 20 dolar altına, bi sıkıntı var demektir. risk aldım ve aldım neyse gelmediler tabii ki, satıcı da ortalıktan kayboldu. problemi bildirdim ve beklemeye başladım. satıcı olmadığından ortada muhatabınız da yok süreç daha uzun sürüyor ama sonuç olarak o 50 dolar aliexpress hesabıma geri yüklendi. tek önemli noktanız süreleri dikkatli takip etmek ve işlemlerinizi o süreler içerisinde yapmak.

  kargo ise şaşırtıcı kimi zaman 5 günde gelen ürünlerim kimi zaman bir ayı bile geçti.

  eğlenceli bir site, ne ararsanız var ve ufak harcamalar için ideal sırf zevkine ayda 30 dolar harcama limitim var burada. kendi kendime böyle bir fren koydum.

  en güzel noktası ise kargo bedava çoğu üründe ve takipli. ebay böyle değil ne yazık ki.

  eklemeyi unutmuşum: tablet bile aldım ben burdan 200 dolara. piyasanın en iyi tabletini cebinden çıkarır özellikleri var ve hediye ettiğim kişi 2 yıl oldu hala kullanıyor. satıcıya rica etmiştik limitler dahilinde yazmıştı zarfın üstüne.

  edit: maxi elbiseler denen boydan elbiselerin boyu kısa geliyor. orda yazan cmlere dikkat edin ama benim boyum 169, fotoğrafta kızımızın üstünde bileklere gelen elbise benim üzerimde dizin hemen altında bitmişti. penye kumaşlı giysiler tam tabiriyle zar gibi. şifon ürünlere yönelin.

  edit 2: telefon kılıflarınızı kesinlikle buradan alın. en ucuz yerde 20 lira denen kılıfların tanesini 1,98 dolardan alırsınız. asla ve asla kılıfa türkiyede para vermem.

  11 ağustos 2014 14:56 11 ağustos 2014 15:02