yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (121)
  • medya (0)

  1. insanlara gereğinden fazla önerilen ilaç. bu konuda antibiyotikleri geçecekler neredeyse. tabii ki bunda büyük ilaç firmalarının psikiyatristler üzerindeki baskıları da büyük (bkz: hep amerikanın oyunları bunlar ). büyük paralar dönüyor insan sağlığı üzerinden. ancak bazen gerçekten gerekli, örneğin kişiyi terapi alabilecek düzeye getirmek için ilaçtan yardım almak gerekebiliyor. bence öncelikle ilaç kullanmadan uygulanan tedavi yöntemleri denenmeli, tek başına bu yöntemler işe yaramıyorsa ilaç ile gidilmeli. tek başına ilaç kullanmak, sorunları çözmek değil üstünü örtmektir ve psikolojik ilaçlar pek masum değildir. benden söylemesi süslü...

  26 mart 2014 23:31

  2. prozac giller. En masum haliyle de olsa, vücut ve en önemlisi de biliçaltı için korkutucu etkileri var. Bir kere kullanmakla beraber, yarıda bıraktığım için, modern tıbbın ruhsal konulardaki tecrübesine de güvenmediğim için yeniden başlamayı düşünemiyorum. Bakalım neler olacak önümüzdeki zamanlarda. Allah muhtaç etmesin, en iyi antidepresan yakın arkadaşlar, biraz süs püs makyaj, biraz alışveriş şu günlerde. ;)

  27 mart 2014 18:27

  3. (bkz: lustral)

  28 mart 2014 00:19


  4. yüksek lisansta 2 sene boyunca çok acı çektiğim için tanışmak zorunda kaldığım ilaç grubu.

  passiflora da denemişliğim var fakat kendisi bende inanılmaz bir baş ağrısı yaptığı için tez zamanda güle güle demiştim. sonra baktım olmuyor önce paşa paşa psikiyatriden randevumu aldım. çünkü kendi kafama göre ilaç kullanmak ve bunun sonucunda kendimi iyice dibe vurmak istemiyordum. bana en uygun olanını yalnızca iyi bir psikiyatr önerebilirdi. iyi ki de öyle yapmışım....

  doktorum bana aslında bir sakinleştirici olan cipralex'i önerdi. çünkü ciddi anlamda panik bozukluğu yaşamaktaydım. kaygılarım o kadar fazlaydı ki artık doğru düzgün düşünüp sorunlarıma çözüm üretemeyecek noktaya gelmiştim.

  Tezin en zor zamanlarını nispeten daha rahat atlattım. çok daha sakin ve güçlüydüm. ancak bütün hislerim sanki törpülenmiş gibiydi. zaten kendimi iyi hissettiğimde ilacı azaltarak (doktorumun önerisi bu şekildeydi) bıraktım. yaklaşık 1 sene boyunca hiç kullanmadım ve şimdilerde yine paniğim kritik seviyelere yükseldiği için kullanıyorum ne yazık ki.

  bu tarz ilaçlar sadece günü kurtarmanıza yardım ediyor aslında. sorunun kaynağını çözecek olan yine sizsiniz. yine de gereksiz yere bir sene acı çektikten sonra ilacı kullanmaya başladığımda daha önce neden ben bir psikiyatra gitmedim diye kendime kızmıştım. bu ilaçlar yerinde, zamanında ve doktor tavsiyesiyle kullanıldığında ve belirli bir süre zarfında işe yarıyorlar. sadece sizi biraz daha sakin tutmaya yarıyorlar mucize beklememek lazım.

  14 nisan 2014 12:02

  5. Antidepresan türevi ilaçlar psikolojik rahatsızlıkları tek başına çözmezler. Terapinin yardımcılarıdırlar. İlaçla birlikte mutlaka terapi görmek gerekir.

  psikolojik rahatsızlıklar fiziksel rahatsızlıklar gibi hızlı ve sadece ilaçla çözülmezler. Senelerce tedavi görmeniz gerekebilir. Olması gereken de budur.

  İlaç sadece psikolojik rahatsızlığın getirdiği fiziksel dengesizliği toparlar. Ama esas sorun çözülmediği için özellikle uzun vadede işe yaramaz. İlaçlar bırakıldığında da sorunlar geri döner.

  Çünkü sonucu değil sorunu çözmek gerekir.

  14 nisan 2014 13:45

  6. (bkz: seks )

  14 nisan 2014 15:01

  7. kesinlikle uzman tavsiyesi dışında kullanılmaması gereken ilaçlar. zamanımızda "depresyon, anksiyete, panik atak" gibi tanılara sahip olmak toplum içinde adeta bir popülerlik göstergesi haline geldi ne yazık ki. hal böyle olunca da gidip marketten yoğurt alır gibi eczaneden pasiflora, prozac, vs almayı marifet sayar hale geldi insanlar. ancak bu tip ilaçların vücut üzerindeki etkileri hiç de azımsanacak gibi değil. gerek yan etkilerinin fazlalığı, gerekse kafanıza göre başlayıp bırakmamanız gerektiği gerçekleri nedeniyle aman diyim, zorunda kalmadığınız sürece uzak durun.

  15 nisan 2014 12:31


  8. aniden bırakılması reseptör açlığına neden olacağından,aniden bırakılmaması gereken ilaçlar.reseptör açlığı yüzünden şikayetleriniz fazlasıyla geri gelir.depreyon için ister terapi ister ilaç tedavisi görün,sebebini ortadan kaldırmadıkça depresyonunuz geçmez.Günlük yaşantıyı son derece olumsuz etkileyen bir ilaçtır,kişinin yüzüne yansır,başka hastalıklara sebep verir.

  15 nisan 2014 12:37

  9. bir dönem sinirlenince sakinleştirmesi için doktor tavsiyesiyle lustral kullanmaya çalışmıştım. ama doktor bana ''midene bir şey kabul ettiremezsin paso yatacaksın, uyuyacaksın, kalktığın an midende ne varsa çıkaracaksın, bu hapı kullanırsan yemek yemeyi unutacaksın'' demedi. başka bir doktora gittim, lustralın sakinleştirici etkisi olmadığını söyledi. bıraktım ben de. şu lustral sayesinde haplardan o kadar nefret etmişim ki regl günlerimde ağrı kesici bile atmam. benim antidepresanım rezene ve anason çayıdır. doğal, yan etkisiz ve zararsız. ne zaman sinirlensem paniklesem hemen içiyorum 3-4 saat mutluluk veriyor.

  15 nisan 2014 17:28 ed.15 nisan 2014 19:09

  10. ergenken kullanmıştım 2 sene kadar. 1 senede 20 kilo aldım. hapı kullandığım zamanlar iyiydi güzeldi, hiç birşeyi kafama takmıyor olmuştum. 1 sene sonra aynaya bakınca gerçekle karşılaşınca "antidepresan kullanmadan daha mutluymuşum lan" dedimxd mutlu olmak kafada biten birşeymiş, kilo alınca öğrendim. e antidepresan sayesinde, tşkrlr sprmn xd

  15 nisan 2014 19:31 ed.16 nisan 2014 14:50