yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

  1. Ukte sahibi (yazar:makeupguru) 

  Yaklaşık üç yıllık apple music deneyiyimden sonra daha önce deneyip beğenmediğim spotify’a bu yılın başlarında geri döndüm. ikisini de uzun uzun tecrübe ettikten sonra görüşlerimi aktarabilirim sanırım. Not düşelim, Iphone kullanıcısıyım.

  Spotify’ı yıllar önce denemiş ve arayüzünden dolayı beğenmemiştim. Hoş, arayüzü hala değişmedi. spotify’a dönmemdeki sebep spotify’a gelen yenilikler değil, apple’ın bana attığı kazıklar oldu. önce arşivimdeki şarkılar tek tek silinmeye başladı. Araştırdım, bu durum telif haklarıyla ilgiliymiş (sony gibi büyük prodüksiyon şirketlerinin sanatçıların ilk birkaç albümünün patentini küçük ölçekli şirketlerden alamaması sonucu o ilk albümlerin silinmesi) ve o silinen şarkıların spotify’dan da eşzamanlı olarak siliniyormuş. Neyse dedim bunu öğrenince, alternatifi yok kalsın. Daha sonra arşivim tümden silinmeye başladı. Hangi şarkılarım silindiğini bilmediğimden arşivimi eski haline getiremedim bir daha. bu durum iki kez tekrarlanınca da apple music’i bıraktım. Şikayet ettim ama dönüş olmadı nedense.

  Şimdi ikisini karşılaştırmaya başlayalım,

  Müzik çeşitliliği: gözlemlediğim kadarıyla eşit. Spotify’da ekstradan amatör sanatçılar da bulunuyor meraklısı için.

  Ses kalitesi: apple music bir tık daha iyi. Spotify’a ilk geçtiğimde hatta hiç alışamadım, çok kalitesiz olduğunu düşündüm ama zamanla alıştım. En yüksek kalitede dinleseniz bile apple music’in kalitesini alamıyorsunuz. Fakat şöyle bir avantajı da var, internet kotası açısından dinleyebileceğiniz kaliteyi spotify’da ayarlayabiliyorken apple’da ayarlayamıyorsunuz. Yüksek kaliteli tek bir seçenek var ve ciddi bir internet harcıyor.

  Depolama: yukarıda belirttiğim özellikten ötürü spotify öne geçiyor. Depolama için de kalite seçenekleri var ve özellikle benim gibi 16 gb kapasteli telefon kullanıyorsanız ilaç gibi bu özelliği. Birçok şarkıyı düşük kalitede muhafaza edebiliyorum. Öte yandan apple kullandığım dönemde bu bir sorundu, sürekli şarkı silmem gerekirdi.

  Kişiye özel oluşturulmuş listeler: bu konuda da spotify’dan yanayım. Hem Haftalık listeler hem de dinlediğiniz türler için ayrı ayrı daily mix’ler çok isabetli. Apple bu konuda bayağı zayıf. 

  Çalma listeleri: spotify’ın artısı kullanıcıların da liste oluşturabilmesi. ama genel olarak apple listelerini daha başarılı buluyordum. Spotify’ın moda göre (neşeli, huzurlu) listeleri daha ön plandayken apple music’te tam da içinde bulunulan durum için ‘adamlar yapmış be’ dedirtecek listeler mevcut. Örneğin beşinci günün şafağında hangi müziği dinlesem iyi olur? Aramaya yazıyorum keyifle dinliyorum. Kısaca apple genel çalma listeleri konusunda daha özenli.

  Şarkı sözü: bu konuda spotify’a çok kırgınım. Bir şarkı çok popüler olmalı ki behind the lyrics hak etsin onlar için. Halbuki uygulamadayken her şarkının sözlerine ulaşabilsek ne güzel olurdu. Apple kıyıda köşede kalmış şarkılar için bile şarkı sözünü koyuyordu. 

  Daha spesifik ayrıntılara girmek istemiyorum girdiyi uzatmamak adına. ikisinin de arayüzünde sevdiğim sevmediğim birçok şey oldu. Uygulamayı kullanım kolaylığı açısından da apple bir tık daha önde yine benim için. Sanatçıya göre kitaplığımı sıralayamıyorum mesela spotify’da, büyük eksiklik.

  Toparlayacak olursam ben apple’dan yediğim kazıklar sonucu ve telefonunum hafıza yetersizliğinden ötürü spotify’dan yanayım, ama sadece ses kalitesine ve kullanım kolaylığına öncelik verenlere apple’ı öneriyorum.

  18 ağustos 2019 12:18

  2. üç yıl apple music kullandıktan sonra aile paketi yaptığımız arkadaşlarımla kavga etmemiz sonucunda spotify'a geçtim, son birkaç yıldır bir iPhone kullanıcısı olarak spotifyda sabitim :D

  -İlk olarak üstteki süslülerin de yazmış olduğu gibi arayüzden bahsetmek istiyorum. Spotify'ı arayüz olarak kesinlikle başarılı bulmuyorum. Apple music kesinlikle daha basit, sade ve güzel bir arayüze sahip.

  -Şarkı çeşitliliği bakımından çok farkları yok bence, fakat ben genel olarak çok cover dinlerim de youtube'da dinlediğim birçok cover'ı Spotify'da bulabiliyorum.

  -Çalma listeleri ve şarkı keşfetme bakımından Spotify'ı çok başarılı buluyorum fakat apple music kullandığım zamanlarda kendim çalma listesi yapayım şarkıları keşfedeyim gibi çok tribim yoktu, tam olarak bir kıyas yapamıyorum o yüzden.

  -Spotify'a Genius işbirliği geldiği ilk zaman çok heyecenlanmış ve mutlu olmuştum fakat şarkı sözü koymak yerine "Behind the scenes" diye saçma sapan bir şey getirdiler. Asla kullanmıyorum ve dünyanın en saçma şeyi olduğunu düşünüyorum açıkçası. Apple music hiçbir şarkının sözlerini atlamazdı. Hey gidi.

  Gelelim benim Spotifyda sabitlenmemin asıl nedenine: KEsinlikle arkadaş aktivitesi. Takipleştiğim arkadaşlarımın aktivitesini bilgisayar arayüzünde görmek, onların listelerini dinleyip şarkıları keşfetmek çok hoşuma gidiyor. ÇEvremde SPotify kullanıcı sayısı da apple musicten kat be kat fazla olduğu için Apple Music'ten takip edebileceğim insan yok. Sırf bu yüzden Apple music'e tekrardan geçmeyi pek düşünmüyorum.

  6 ekim 22:10