yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (25)
  • medya (0)

  1. ilk videosunu izlediğimde çok sevip mutlu olduğum ama medyanın çocuğu getirdiği son hali görünce onun adına çok üzüldüğüm çocuk. öz güven ve ukalalık arasındaki o ince çizginin tutturulmasını zorlaştırıyor bu aşırı ilgi. daha çok küçük olduğundan büyük resmi de göremiyor. etrafımda ve medyada ne zaman üstün yetenekli bir çocuk görsem hep aynı şeyi düşünüyorum. özel muameleden dolayı kendini gerçekleştiremeyen mutsuz çocuklar. üniversitede bi hocamın sözü geldi aklıma "sınıfta bir en çalışkan bir de en tembel çocuk yalnızdır". bence bir çocuk üstün yetenekliyse her şeyden önce çocukluğunu yaşaması ve çocuğa yapılacak yüklemenin dozunda olması çok önemli. çocuk bunları reddetse dahi arkasından ittirmek yerine yavaşlatılmalı fikrindeyim. 10 yaşında zirve yaşanınca 20'lerde inişe geçiliyor. sanırım üstün zekalı kişilerin hiçbir icat, keşfi ortaya koyamaması ya da herhangi bir bilim alanında literatüre geçememelerinin sebebi de bu oluyor hep. büyük başarıların zekayla değil de çok çalışmayla olan yakın ilişkisinden. bu çocuklar daha çok erken yaşlarda öylesine bilgiyle doluyorlar ki ihtisas yaşlarına varamadan çalışmayı, bir alana odaklanmayı bırakıyorlar.

  21 şubat 2020 12:24

  2. Üstün zekalı olduğuna dair rehberlik araştırma merkezlerinde veya bilsemlerde yapılan herhangi bir teste tabi tutulmadan, rapor gibi bir dayanak olmadan, konuşmalarına bakılırsa sözcüklerin özünü kavramaktan çok yaşına göre beklenmeyen terminolojiyi yüzeysel olarak kullanıp ülkemiz seviyesinde üstün zekalı, kristal çocuk, filozof olarak nitelendirilmiş kişi.

  21 şubat 2020 17:05 21 şubat 2020 17:05

  3. Ekşi sözlük gibi platformlarda çılgınlar gibi gömülen zavallı çocuk. Yahu 10 yaşındaki çocuğu kıskanmış koca koca insanlar. Bu olaydan sonra gerçekten toplumumuzun ne denli ruh hastaları barındırdığına net emin oldum. 2010da doğmuş çocuğa neler dediler yaa. Sanki kendileri hiç çocuk olmamış. Hastalıklı zihinlerce kıskanılıp hatta tehditlere varan saldırılara uğramış. Aile bakanı bile açıklama yaptı. Gerçekten siz eğitilmezsiniz. Toplumun cehaleti ve saldırgan gücü karşısında ilk defa bu kadar hayret ettim

  21 şubat 2020 18:49


  4. atakan'ın sürmeli gözleri ve yeleğine kadar yorum yapılan 10 yaşında bir çocuk olduğunu biliyorum sadece. evet, 10 yaşında bir çocuk ve bu bilgi her şeyin önüne geçmeli. üstün zekâlı olabilir fakat kendisine bir çocuğa nasıl davranılmaması gerekiyorsa o şekilde davranıldığı da aşikâr. hiçbir videosunu izlemedim, milletin mal bulmuş mağribi gibi üstüne atlayıp orasından burasından çekiştirmesini de esefle kınıyorum. sosyal medyada yapılan bazı yorumların içinde atakan'a bir hata yapmış akranıymışçasına öfkelenen insanlar var. eğer ailesi birkaç dönemlik şöhretin cazibesine kapılmasaydı veya etraflarında aklı selim, güçlü bir destek sistemi oluşturacak insanlar olsaydı, öyle ya da böyle, buna bir dur denirdi. hiçbir şey 10 yaşında bir çocuğun istismar edilmesini haklı kılmıyor.

  21 şubat 2020 22:57

  5. Her yerse görmekten bıktığım çocuk. kendisi üstün zekalıdır değildir umrumda değil, dünyada her yıl belki de yüz binlerce çocuk bu ünvanı uzmanlardan alıyor, ne ilk ne de son olacak ama üstüne gidildiğini düşünenlerin, üstüne gidenlere değil de ailesine yüklenmesi gerekmekte. Çocuk günlerdir tvlerde. Özellikle bakanlıktan vs. Telefonlar gelip her şeye hazırız dendinten sonra cocuğu hala ekrandan çekmemeleri ailemin tercihi ve da gerçekten aşırı antipatik, öyle bir geçer zamanki küçük osman sürmeli loaded zaten aynı iticilik. 

  Durumları yoktu, özel eğitim ihtiyacı ki varsa şayet, karşılayamadılar, ellerine geçen ilk fırsatı değerlendirmek istediler anlarım ama kaç gündür devam edilmesi ailesinin tercihi ve insanlara da yüklenmek için gayet haklı videolar yaymak da. 

  İçinde bulunduğu yüksek zeka mı değil mi bilmem, uzmanları var onay versin vs. Ama çocuğun yalan söylediği kitapları okumadığı da gayet ayan beyan ortada. 

  22 şubat 2020 06:55

  6. Ülkece kitap okuyan insana nasıl açsak, 10 Yaşında kitap okuyan bir çocuk görünce çok çok çok üstün zekalı sandık. Birkaç felsefe terimi öğrenip, ben Cumhurbaşkanı olacağım diyen herkese de inanmayın allah aşkına. Ülkede ne zeki çocuklar var. Kitap okuyup annesine “seni şöyle dışarı alalım” diye terbiyesizlik yapan çocuğa da zeki demeyin bir zahmet. 

  22 şubat 2020 10:10 22 şubat 2020 10:11

  7. Ülkenin okuyan ve sorgulayan, geleceğe yön verecek dehasından çok şarlatanı olmaya aday 10 yaşında bir çocuk. Çünkü ülkenin ihtiyaç duyduğu şey okuyan, sorgulayan bireyler değil, haberlere çıkarıp ünlü edecekleri bir şarlatan, bu nedenle ülkenin tam ihtiyaç duyduğu şeydir kendisi. Ukala olmadığı ve ailesi tarafından iyi yetiştirildiği için doğru işler başaran nice çocuklar kadar ses getirmeyecektir.

  Herkesin aksine ben çocuğu itici bulmadım, normal bir çok. Benim itici bulduğum 10 yaşında çocuğun ettiği boş lafların arkasında güvenle ve gururla sırıtan baba figürü, belki haddim değil ama videonun çıkışının ertesi günü çocuğun elinden tutup kanal kanal gezdiren o kaypak gülüşlü babadan nefret ettim.

  22 şubat 2020 10:53


  8. sosyal medya'nın kurbanı olmuş çocuktur, ilk çıktığında herkes bu yaşta okuduğu kitaplar ve bilgili olmasını takdir ederken şu an her yerde capsleri yapılıp dalgaya alınmaktadır. tabi millet olarak alıştık bu çağdaki çocukların ellerinde teknolojik aletlerle tüm günlerini boşa harcamalarına, böyle bir çocuk gördüğümüzde hemen yermeye başladık. unuttuğumuz bir şey var ki atakan henüz küçücük bir çocuk, zeki olup olmaması ya da ailesine karşı davranışını bir kenara bırakalım. birden bire bu kadar kamera ve medya önünde bulununca afallamış olması çok olağan, umarım okumaktan vazgeçmez ve medyadan uzak durur. 

  22 şubat 2020 11:55

  9. aile bakanlığı tarafından pedagojik yönlendirme ve rehberlik hizmeti almaya başlamış. ekranlarda bu şekilde gezdirilmeye devam edilmemeli. gerçekten bir yeteneği varsa zaten ileride görürüz, şu halde üstün zekalı bir çocuktan çok sinir bozucu duruyor.

  ailesinin kurbanı olan bir çocuk. sosyal medyada çocuklarını sergileyen, sevimlilik ya da başarı yarıştıran ailelerden farksız bir aile.

  22 şubat 2020 12:13

  10. Çocuğu ortalığı yıkarken yavrusunun özgüvenine zarar geleceği gerekçesiyle asla uyarmayan, çocuğunun elinde tablet sabah akşam oyun oynadığı için çok zeki olduğunu cümle aleme ilan eden ve her türlü şımarıklığını güçlü kişiliğine yoranların eleştirdiği küçük çocuk. Kıskançlık seziyorum.   

  22 şubat 2020 12:16