sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (33)
 • medya (0)

1. geniş spektrumlu bir (gbkz: antibiyotik).

endikasyonları:

- Tekrarlayan bademcik iltihabı, (gbkz: sinüzit), (gbkz: orta kulak iltihabı) gibi üst solunum yolu enfeksiyonları

- Kronik (gbkz: bronşit)in akut alevlenmeleri, akciğer iltihabı gibi alt solunum yolu enfeksiyonları

- İdrar yolu iltihabı, üretra (idrar kesesi) iltihabı, böbreklerin bakteriyel iltihabı gibi üreme organları ve idrar yollan ile ilgili enfeksiyonlar

- (gbkz: Çıban), abse (irin kesesi), selülit ve yara enfeksiyonları gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonları

- Diş abseleri gibi diş ve dişeti ile ilgili enfeksiyonlar

- Kan ve dokularda bulunan bakteri veya toksinlere bağlı düşük, lohusalık humması, karın içi kan ve dokularda bakteri veya toksinlerin bulunması.

vücuttaki yararlı bakterileri de öldürür. (vajina ve kalın bağırsaktaki yararlı bakterileri)

yılda en az bir kez farenjit olurum ve doktor bunu verir. malesef (gbkz: vajinal mantar)ı tetikleyebiliyor. bu tetiklemeyi engellemek için ne yapmak lazım bilemiyorum.

9 haziran 2016 19:30

2. Etken maddeleri penisilin grubu bir antibiyotik olan amoksisilin ve dirençli bakterilerdeki direnç mekanizmasını kırma görevi olan klavulanattır. Bu yüzden normal bir penisilin türevi ilaçtan daha geniş spektrumludur.

Penisilin alerjiniz varsa uzak durmanız gereken bir ilaçtır zira 1000 mg lık dozlarda bulunduğu için şiddetli alerjik reaksiyonlarla ölüme kadar götürebilir.

9 haziran 2016 19:47

3. (gbkz: vajinal mantar) sebebi benim için, o sebeple bademcik iltihabı zamanında bir daha kullanmam desem de türevleri de aynı etkiyi göstermeye başladı. dikkat edin efenim yan etkisi pek pis bu yönden

9 haziran 2016 20:10 9 haziran 2016 20:10

4. vücuttaki bakterilerden kurtulmak için kullanılan antibiyotiktir. (gizlinot: yararlıları da yok ettiği için ishal kaçınılmazdır )

30 haziran 2016 01:53

5. Antibiyotiklere karşı hep bi önyargım vardır. Korkarak kullanırım ki böyle de olmalı. Ekşi sözlükte bu ilacın ismini duydum ve doktoruma danisarak kullammaya başladım gerçekten iste bu dedim. Aradığım antibiyotik buymua artık antibiyotik kullanmam gerektiğinde bunu yazmanisini söylüyorum doktoruma uygun görürse. Muadilleri bile yanına yaklasamiyor. Ayrıca, doktorunuzun size söylediği zaman müddetince almanız gerekmektedir. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı almayı bırakmamalısınız. Çünkü fazlası her zaman kötüdur bu sonuçta bi antibiyotik dikkatli olmakta fayda var.

18 ekim 2016 01:40

6. Son birkaç yıldır ciddi solunum yolu enfeksiyonlarında kullandığım antibiyotik. Daha dün doktora gidip ağır derecede idrar yolu iltihabı olduğumu öğrendim yine bu ilacı yazdı, sabahki dozda hiçbir şey olmadı ama gece aldığım dozda cildimde dehşet bir alerji yaptı ilacı içer içmez 1-2 dk içinde boynumda ve yüzümde ciddi kızarıklık kaşıntı yanma ve uyuşma hissettim. 1 saat içinde saç diplerim dahil tüm vücuduma yayıldı kaşınmaktan kafayı yedim 2 tane alerji iğnesi olmama rağmen. Bu zamana kadar herhangi bir ilaca gıdaya ya da maddeye böyle bir reaksiyon göstermemişti cildim. Doktorun dediğine göre bu tip ilaçlar belirli bi kullanımdan sonra da alerji yapabilirmiş. Kısacası dikkatli olun her enfeksiyonda kullanmayın derim.

4 ekim 2018 07:21

7. yirmilik dişimdeki iltihap için 5 gün kullandığım ve cildimi sivilce bastırmış antibiyotik. Önlenemez derecede irinli sivilce çıkarmaya başladım bundan 4 gün önce. Geçen ekim ve kasım ayında sivilce tedavisi görmüş ve çok olumlu sonuçlar almıştım. Bu nedenle çıkan sivilcelere anlam veremedim. Ne zaman ki bitti antibiyotik sivilceler çıkmamaya başladı ozaman anladım kaynağının bu ilaç olduğunu. Dişim geçmesine geçti ama şu an 5 irinli sivilceyle geziyorum sayesinde.

28 şubat 12:01

8. Diş doktoru vermişti bana bu antibiyotiği. En etkili bulduğum antibiyotik olmuştu. Etkiliden kastım hızlı ve net sonuç vermişti.

28 şubat 12:29

9. üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı faranjit ve sünijit sonucu hat safaya ulaşan geniz akıntısını 1 haftada kesen antibiotik. Herşeye antibiotik kullanmam ancak faranjit ve sinüziti olanlar nasıl bir bela olduğunu bilir.

28 şubat 13:07

10. Bir kere boğazım iltihaplanmıştı. Sunum yapmam gerekiyordu. konuşurken çok ağrı vardı ve sesim çıkmıyordu. Normalde antibiyotik kullanmamak için elimden geleni yapardım ama mecburdum. Zaten doktor başka türlü geçmeyeceğini söylemişti. Bu antibiyotiği vermişti. Gerçekten çok etkili. Bir günde konuşabilecek kıvama getirdi beni. Ama kullandıktan sonra genital bölgemde çok kaşıntı yaptı. Sanırım iyi bakterileri de öldürdüğü için böyle oldu. Bir süre sonra o da geçti zaten.

Tanım: kullandığım ilk ve tek antibiyotik.

28 şubat 17:35