yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (50)
  • medya (1)

  1. hristiyanlığı kabul eden roma'da büyük konstantin tarafından artemis (gizlinot: ay tanrıçası, ömrü boyunca bakire kalmaya yemin etmiş meryem gibi) tapınağının üzerine yaptırmaya başladığı ve oğlu konstantius'un (gizlinot: evet ülkede başka isim yok) tamamladığı katedral. dünyanın en eski ve en uzun süre hizmet vermiş katedrallerinden biridir.

  2. mehmed'in istanbul'u almasıyla beraber ayasofya camiye çevrilmiştir. içindeki ikonalar ve insan tasviri olan mozaikler sıvayla kapatılmıştır. daha sonra çevresine minareler eklenmiştir. mimar sinan tarafından istinat duvarı örülen ayasofya bugüne kadar depremler, yangınlar ve savaşlar görmüştür. mimar sinan da büyük hayranlık duyduğu ayasofyayı bol bol incelemiş kendi eserlerini yaratırken örnek almıştır.

  bugün onu popüler yapansa (link: http://www.milliyet.com.tr/ayasofya-da-80-yil-sonra-bir-ilk-gundem-2331412/ şu) haber

  önceleri bir pagan tapınağı olan sonraları bir hristiyan ibadethanesine en son ise camiye dönüşen ayasofya beni rahatsız etmiyor aynı durum augustus tapınağı-hacı bayram veli camii için de geçerli insanların belli noktaları mistik gayelerle kullanmaları çok normal ancak bu yerleri kendi kimliklerini ezerek bir zafer edasıyla benimsemek bana çok çirkin geliyor. ayasofyadan 100 adım ileride güzelim süleymaniye camii var ve ibadete açık niçin afasofyada bu kadar ısrar çünkü işte bu ben kazandım şimdi istediğimi yaparım hadsizliği.

  üstünü kapasan da meryem'in önündesin üzerine taş dizsen de artemis'in kucağındasın 'ilahi bilgeliğin' merkezindeki kadınlar mı kızdırıyor insanları acaba içten içe.

  neyse ayasofya çok güzel imkanı olan gidebilme fırsatı olan gitsin görsün.

  ukte:(yazar: makyaj dukkani)

  21 ekim 2016 19:52 21 ekim 2016 19:55

  2. apsis kubbesinde, ikonoklazma döneminden sonra yapılan ilk tasvir olduğu bilinen theotokos (tanrı anası) mozaiği bulunan, osmanlı döneminde camiye çevrilmiş kilise.

  23 ocak 2017 16:56

  3. Temelleri Hristiyanlığı ilk kez devlet dini olarak kabul eden Roma imparatoru Konstantin tarafından 4.yüzyılda atılan; depremlerle yıkıldıktan sonra 500'lerde imparator jüstinyen döneminde eskisinden de ihtişamlı bir biçimde inşa edilen; 1100 küsür sene kilise olarak işlev gördükten sonra 2.Mehmed tarafından camiye çevrilen; 1934'te de müze olan yapıdır. Şüphesiz ki artık ne kilisedir ne de camidir. Müzedir ve müze olarak kalmalıdır. Ayasofya'nın camiye çevrilmesi artık dünya mirası olan o güzelim mozaiklerin sıvayla kaplanması demek olacaktır. Kaldı ki Ayasofya bence islamı ve doğu hristiyanlığını yüz yıllardır bünyesinde barındırdığı için güzeldir. yapıyı minareleri dışında komple hristiyanların inşa ettiğini de düşünürsek bu özgün güzelliği sadece müslümanların tekeline almak ayıptır . Bu yüzden köşe başında camisi olan bir ülkede ayasofya'yı camiye dönüştürmek istemek siyasal bir açgözlülüktür, düşmanı olmayan sahte bir savaşın yalancıktan oynanan son perdesidir. Kısacası Ayasofya'yı lütfen artık rahat bırakın. Ülkede artık dini azınlık kalmadı zaten. Kime neyi kanıtlıyorsunuz?

  29 mayıs 2020 15:15 6 haziran 2020 02:27


  4. müze olarak belki de son zamanlarını yaşıyor gibi duran çok önemli yapı. küçükken ilk kez ziyarete gittiğimde kafayı yemiştim; kubbelerin muhteşem yüksekliği, yer yer dökülmüş altın mozaikler, runik (oöeh!) yazıtlar... hala her yaz gezmeye dikkat ediyordum. kente "sahip" olduklarını her sene kendilerine havai fişeklerle hatırlatmak zorunda kalanlar ayasofya'yı da cami yapmadan kabul edemiyorlar. barbarlar.

  10 temmuz 2020 19:07 10 temmuz 2020 19:22

  5. Ayasofya'nın cami olmasına karşı olmazdım ekonomik açıdan iyi bir ülke olsaydık. Yıllık en az 60 milyon tl kar ettiğimiz bir müzeyi cami yaptık. Ekonomi her geçen gün kötüye giderken bir de bunu ekledik. Bunun misillemesi de gelecektir başka yerlerden mutlaka. Gitmişken ekonomimiz için de dua edin bari. allah kabul etsin.

  10 temmuz 2020 19:11

  6. Ayasofya'nın bulunduğu bölgede camii ihtiyacı yok. Bu yüzden neden camiye dönüştürülmek istendiğini anlayamıyorum. Kaldı ki ihtiyaç halinde bile böyle bir karar alınmasını yanlış bulurum.

  Sonuçta kültürel miras ve diğer inanç ve milliyetten insanların kullanımı bu şekilde engellenmemeli.

  Aynı zamanda müze olarak daha disiplinli bir şekilde korunabileceğini, orijinalliğine daha az zarar geleceğini düşünüyorum.

  10 temmuz 2020 19:48

  7. İstersek ekonomik açıdan en iyisi olalım her zaman ayasofya'nın cami olmasına karşı olacağım.

  Ortada tarihi bir yapı var. 1000 seneden fazla kilise olarak ve 600 senede cami olarak yaşamış tüm tarihe tanık bir yapı var. Ve en doğrusu tabi ki ayasofya'nın müze olması.

  Doğu anadolu'da bazı kiliseler camiye çevrildikten sonra hallerini gördünüz mü? Her şey tahrip edilmiş. Kilise ile alakasız en ufak şey bile bu hristiyanlık sembolu ya diyerek yakılmış tahrip edilmiş ve işin tuhaf tarafı halk önceden burası kiliseydi ya diyip başka camiye gidiyor.

  Bu olay o kadar bana anlamsız geliyor ki. Bazıları fatih sulten mehmet rahat uyu falan yazmış. Yemin ederim ki fatih sultan mehmet şu an yaşasa müze yapılsın der. O bile olayı bu kadar abartmaz.

  Ortamlarda yine yabancı ülkeleri ağlattığımıza dair haberler var. Ülkemizin bu ezikliğini sevemiyorum. Hala 600 sene öncenin kafasını yaşıyorlar. Oysa diğer ülkeler ekonomik olarak bizden kat kat refah yaşarken rahat tatilini yapıp çocuklarına istedikleri alabilirken bizim ülkemizde babası çocuğuna ayakkabı alamadığı için intihar eden insanlar var. Ne zaman kendimizi kabul edip gelişme göstereceğiz merak ediyorum.

  Ülkemizde binlerce sorun var iken ama gerçekten binlerce sorun ve ortaya sadece bu sorunmuş gibi atılıp yine dış devletler bize düşman algısı yaratılarak oy yükseltme çabasını bir ben mi görüyorum?

  10 temmuz 2020 19:56


  8. Ne etsek de karsit gruplar yaratsak ayaginin son noktasi Ayasofya oldu. Fatih Sultan Mehmet'in hatirasini cami yapmislar falan. Birakin bunlari ortada cok baska dumenler var ve siyasi itibarimiz gittikce zedeleniyor.

  10 temmuz 2020 20:02

  9. "Zaten camiydi ibadete açılmasına neden karşı çıkılıyor? hep gavurların işi." Diyen insanlar görüyorum.

  Cami değil müze orası. Şunu bir anlatamadık ya. Orayı ibadete açınca daha çok Müslüman olmuyorsunuz,tam tersi böylesine önemli bir tarihi dokuyu bozma adına bir adım atmış oluyorsunuz. Ama cahil anlar mı? Arkasındaki sebepleri görür mü? Ülkede cami kıtlığı var zaten,siz de haklısınız.

  10 temmuz 2020 20:09

  10. doların ani bir atak yapıp yükseleceği konuşuluyor zaten kaç gündür. yükselirse "bakın suç bizde değil dış güçler ayosofyayı cami yaptık diye kızgın" diyecekler. ayrıca cidden kaybedeceklerini biliyorlar o yüzden sırf kendi tabanlarına oynuyorlar

  10 temmuz 2020 20:35