yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. 2015 nobel kimya odulu sahiplerinden biri.

  15 aralık 2015 17:40

  2. Mardinli bir ailenin zorluklar içinde okuyan, Türkiye' nin gururu olan bilim insanı.

  Ödülü alırken göğsüne taktığı Atatürk rozeti ve ödülle ilgili " Genelkurmay Başkanına teslim ettim ve Genelkurmay Başkanlığı kasasında saklanacak. Ödülü madalyayı teslim ettim hem sertifikayı hem madalyayı teslim ettim. 19 Mayıs'ta Allah kısmet ederse Anıtkabir’e koyacağız. Bu Atatürk’ün ve Cumhuriyet'in madalyasıdır. 19 Mayıs'ta tekrar geleceğim ve Anıtkabir’e koyacağız. " açıklamasıyla beni kendisine daha da hayran bıraktı. Her yönüyle çok güzel insan bence.

  15 aralık 2015 18:03 15 aralık 2015 18:07

  3. Aldığı ödülü 19 mayısta Atamıza sunacak kişidir.

  15 aralık 2015 18:51


  4. Aldığı Nobel'e övünmeyi bırakın Utanç duyduğum bilim insanı. Gitmiş adam Amerika'da çalışmış didinmiş bileğinin Hakkı'yla almış Nobel'i. Türkiye'de olsaydı alamazdı, orası ayrı, bir de üzerine araştırması için BÜTÇE ayrılmazdı, emeği sömürülürdü, üniversite yönetimiyle siyasi sürtüşme yaşardı, yeni gelen rektör mobbingle emekli olmaya zorlardı. İşte böyle böyle ne beyinleri yok ettik. Şimdi adamın soyunu düşünüp de gurur duyamıyorum açıkçası.

  15 aralık 2015 19:32

  5. (yazar: babelisk)'e katılmamak elde değil. aziz sancar bu ülkeden gidip de araştırmalarıyla ödül alabilmiş bir insan. gitmeseydi ne araştırma ne bilim yapabilirdi. övünmeyi bırakıp potansiyel bilim insanlarımıza bu ülkede araştırma yapabilme olanağı nasıl oluşturulabilir bunu düşünsün devlet. lakin övündükleri başarıda en ufak bir payı yok kimsenin. beyin göçü dediğimiz olay böyle gerçekleşiyor işte, biz bu yüzden ilerleyemiyoruz. ülkeye ne kadar bir şeyler katabilecek entellektüel insan varsa ya zaten kaçmış, ya da kaçmanın yollarını arıyor. ne yapsın başka? bu ülkede kalıp kendi mi köreltsin?

  15 aralık 2015 20:15

  6. evet amerikada yaşadığı için kıymeti bilinmiş ve çalışmış meyvesini almış, burda olsa değer görmezdi, bu başarıyı burda olsa elde edemezdi buna ben de katılıyorum ama adamın ülkesine karşı tutumu neden bu şekilde eleştiriliyor bunu anlayamadım gerçekten. "atatürk sayesinde aldım" diyor "ödül 19 mayısta anıtkabir'e koyulacak"diyor. söylediklerinde olumsuz yönde eleştiriye açık birşey yok ki. minnetini atatürke borçlu olduğunu söylüyor işte. milliyetçi olduğunu biliyoruz da hangi safta olduğunu anlamış olsak gerek yani.

  edit: bazı kişilerin özel olarak açıklamaya ihtiyacı olabiliyormuş anladığım kadarıyla. söylediğim cümlenin başka yerlere çekilmesini istemem. hemen kafalara büyük senaryolar yerleşiyor tabi ki saf derken savaştan ya da bu nitelikte birşeyden bahsetmedim. milliyetçi diyoruz ama ileri görüşlü milliyetçi de var gerici milliyetçi de var. hani yukarda türk milleti olarak kendimizi eleştirdik ya bilim adamlarına burda o imkan verilmiyor diyoruz hani, zaten adam başarısını atatürke borçlu olduğunu dile getiriyor ona türkiyede bu olanağı sağlamayanlara değil ki. iki farklı saflar derken iki farklı düşünce biçiminden bahsediyorum yani. sadece metafor yaptım anlayacağın. (ybkz: kapiş?)

  15 aralık 2015 20:49 15 aralık 2015 21:54

  7. yaşamı ve çalışmalarını öğrenince takdir ettiğim ve saygı duyduğum bilim adamı. evet keşke beyin göçü olmasaydı da burada çalışmalarını yapıp o ödülü alsaydı. amerika'da doktora eğitimi almış ancak kendisinin röportajını okuyanlar köy öğretmenlerini ve onların verdiği eğitime ne kadar minnet duyduğunu görür. şu anki gözle bakılmamalı, eskiden daha gelişmemiş bir ülkeyken öğretmenler çok daha idealist ve öğrenciler bilgiye açtı. o zaman üniversitelerde yapılan çalışmaların şu an onda biri yok. bu da bizden kaynaklı.

  ne sanıyorsunuz bilmiyorum ama avrupa'daki bilim adamları aldıkları her ödülde kimliklerini, milletlerini övmeden durmuyor. ödülleri aldıkları gibi kraliçeleri yada başbakanlarıyla görüşüyorlar.

  bu bizde ilk defa olduğu için sanırım normal karşılanamadı. atatürk'ün sözlerinin bile okullardan silindiği şu günlerde yapmak istediği şey çok anlamlı. zaten bizim için de değil kendisi atatürk ona yol gösterdiği için yine kendisi için teşekkür edecek.

  keşke kendisini daha önce tanısaydık, evet ancak popüler bir kişilik olmadığı sürece dünyanın hiçbir yerinde daha çalışmaları yapılırken bir bilim adamı tanınmaz. özel bir ilgi alanı yoksa kimsenin oturup bizim ülkede kimya alanında ne yapılmış bakayım diyeceğini sanmıyorum.

  kendisi çalışmalarını burada yapmadı ve destek görmedi ancak bu nedenle ülkesine gönülde koymamış. ilk haber çıktığı zaman mardinli diye kürt bilim adamı o, kendinize çekiyorsunuz, kürt olduğu için gurur duyuyoruz denilirken kendisinin açıklamalarından sonra nedense milletini sevdiği ve türk olduğunu söylediği için başarısı hafife alınmaya başlanmış, bazı siyasi söylemlerle gölgelenmeye çalışılmış.

  ayrıca kendisi tıp eğitimini burada almış ve çalışmalarının bazılarını da burada yapmış. ancak yaşadığı dönemi ve ülkenin imkanlarını da göz önüne alırsak tabi ki iyi şartlar için amerika'ya gitmiş.

  eğitimin büyük bölümünü bu ülkede almış ve kendisi buna minnettar. devlete değil ona burada eğitim veren o öğretmenlere minnettar.

  suçlayacak bir şeyler her zaman bulunur peki bunu değiştirmek için eleştirenler ne yapıyor?

  15 aralık 2015 21:25 15 aralık 2015 21:26


  8. gurur duymadığım çünkü başarısında zerre katkımın olmadığı bilim adamıdır. belli ki ülkesi tarafından sahiplenilmeye aç, sürekli türk olduğunu anlattığı demeçler veriyor keşke bu ülke onu çok daha önce sahiplenseydi destekleseydi iyi kötü her çalışmasında arkasında dursaydı. arkadan gelen biliminsanlarına umarım ilham verir ve belki bizler de bir gün gelir ana haber bültenlerinde kaç kadın öldü, kim kimi yan baktı diye vurdu diye izlemektense bu üniversitede şu araştırma tamamlandı, bu hastalığa ilaç bulundu gibi şeyler izleriz.

  bugün onu kendi tarafına çeken insanlar yarın adını bile unutur ama umarım kendisi bu duruma kırılmaz çünkü biz böyle bir topluluğuz belki kendisi unutmuştur bizi. bu topraklardan daha nice biliminsanları, sanatçılar çıkar umarım onlara cesaret verir bu başarısı inşallah.

  15 aralık 2015 22:24

  9. Her yönüyle, hala böyle mükemmel insanlar da varmış dedirtendir.Yozlaşmış ülke insanı içinde, hala cumhuriyet değerlerine bağlı, bakın burası önemli yalnız çünkü kendisi "sözde" değil "gerçek anlamda" bu değerleri benimsemiş "gerçek" bir aydın. Tam olarak da bu nedenle, ne ali'ye ne de veli'ye yaranamayacak gereken ilgi ve önemi zaman içinde göremeyerek (gizlinot: ki şimdi de ne kadar gördüğü de tartışılır ) unutulacak kişidir.

  21 mayıs 2016 08:30

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar