sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (16)
 • medya (2)

16. 4 yaşımdan 10 yaşıma kadar yaptığım dans, spor ve sanat dalı. daha sonra o dönemde maddi yetersizlik yüzünden bırakmış olsam da benim için hep kocaman bir iyi ki dir.

14 kasım 2018 18:09

15. Küçükken gittiğim anaokulunda bale dersini ekstra ücret ödeyip ayrı bir sınıfta alıyordun, ailemin maddi açıdan çok iyi olmadığı bir dönemdi beni gönderemediler ve bale hep içimde kaldı. Şu an 23 yaşındayım yetişkin baleye yazılsam mı diye düşündüm ama o kadar esnek olmayan bir vücudum var ki cesaret edemedim. Telefonumun arka planında bile balerin fotoğrafı var, çok estetik bir sanat. Gösterilerini izlerken bile büyüleniyorum

14 kasım 2018 16:11

14. Anneme arada sırada kendi kendime kurup "beni niye yollamadınız ya" diye sitem ettiğim, yapmayı çok istediğim, herşeyiyle estetik duran sanat dalı. 

4 şubat 2018 01:24

13. Izlemekten en keyif aldığım gösteri tipi. Bir de biletleri bu kadar hızlı tükenmese yeme de yanında yat olurdu sanırım. Yapmanın ise gerçekten tutkuyla bağlı olmayanlar için eziyet olabileceği bir alan sanırım, zira ayak parmakları o kadar yükü onca saat nasıl kaldırıyor hayret ediyorum her izlediğimde

28 aralık 2017 00:25

12. Aklımda hep Rus kilolu balerinin kovulduğu kurumu dava etmesiyle kalacak olan spor mu desem sanat mı desem bilemediğim uğraşı. Sahnede izlemeyi gerçekten çok severim. Ah be canım Ankara'm ne oyunlar izledim sayende.

Öte yandan ben çocuğumu yazdırmam, zira son zamanlarda garip bir Popülerlik kazandırıldı, herkes çocuğunun bale yapmasıyla övünür oldu. Sanki Elitlik simgesi. Hatta bu yüzden kemana yada piyanoya da yazdırmam.

6 kasım 2015 03:27

11. ülkemi yaşadığım şehri asla küçümsemek istemem ama daha kabul gördüğünü sanmadığım sanat dalı. emek isteyen her gün çalışma gerektiren en özverili danstır doğuştan gelen fiziğiniz bacak yapınız point durumunuz sizi hep bir adım öne geçirir. yumuşak olmanız yumuşak olduğunuz kadar esnek olmanız esnek olduğunuz kadar çıktığınız resitallerde duyguyu seyirciye aktarmanız hem bedenin hem zekanın bir ürünüdür. evet abartmıyorum

6 kasım 2015 03:06

10. Devlette çalışmaya başlamadan önce bir sanat evinde çalışıyordum ve çalıştığım yerde çalgı dersleri dışında bale dersleri de veriliyordu. Bale çok ama çok sevdiğim bir sanat dalı ve çocuğunu böyle kurumlarda eğitime göndereceklere tek bir tavsiyem var; eğitim verecek kişinin özgeçmişini mutlaka ama mutlaka detaylı bir şekilde araştırın. Zira bu tip yerlerin çoğunluğu maalesef ticarethane kafasında. Alaylı diye tabir ettiğimiz birçok kişi gerek müzik, gerek tiyatro, gerek bale her türlü dersi veriyor çünkü " patron " lar için eğitimcinin donanımı değil ne kadar " uygun maaşlı " olduğu önemli oluyor. N' olur araştırın. Ne çocuklar gördüm bu derslere ağlaya ağlaya gelen. Ne öğretmenler gördüm baleyle alakası olmayıp bale dersi veren...

5 kasım 2015 16:10

9. Küçüklüğümden beri deli gibi istediğim dünyanın en zarif, disiplinli dans ve sanat türü. sonra sonra diye 20 yaşıma geldim. İleri seviyede olmasa da pilates yaptım hala baleye hevesim var lakin bacaklarım kısa geliyor bale için uygun fizik nasıl olur internettede böyle bilgiler bulamadım aydınlatıcak biri varsa çok sevinirim

5 kasım 2015 14:04

8. 5 yaşından beri yaptığım hatta şimdi ufaktan eğitmenliğine başladığım sanat dalı. hep iyi ki annem başlatmış dedim hep aşkla gittim ama ileride çocuğum olursa şahsen ben 5-6 yaşlarında baleyi sevebilmesi adına başlatırım zaten belli bir yaşa kadar bu çocuklar sadece oyun oynuyorlar en azından haftada bir saatin çocuklara çok iyi geldiğini düşünüyorum ancak bazı çocukların bazen gerçekten vücutları baleye uygun olmuyor bu durumda küçük çocuğunu baleye başlatmak isteyenler bence mutlaka bir uzmandan yardım almalılar.

bale için özel bale okulları milli eğitim bakanlığına bağlıdır ve 8 yıllık bir eğitim sonunda sizi bir sınava sokarlar tabi bundan sonra bale eğitiminiz bitmez ancak bu şekilde bir sistem var ve bu 8 yıl ilkokul 1. sınıftan itibaren sayılıyor diye biliyorum çocuğunu baleye yazdırmak isteyenlerin aklında olsun :)

ben bale eğitimimin ilk 10 yılını başka kalan 5 yılını başka bir okulda okudum ve bence okula karar verirken çok iyi düşünmek gerekiyor yoksa bir apartman dairesinde eğitim veren yer çok . mutlaka kayıt olmadan önce bir derse girip izlenmeli salonların büyüklüğüne bakılmalı diye düşünüyorum çünkü ben okul değiştirince anladım ne kadar önemli olduğunu okulun .

bu arada bale nin bence yaşı yok gerçekten 18 yaşında da başlanabilir 30 yaşında da.hatta eğer küçükken yapıp bırakmış ya da hiç yapmamış belli bir yaşın üstünde baleye başlamak isteyen süslülerimiz varsa kendi oturduğum şehir adına yardımcı olabilirim çünkü böyle sınıflar var. evet belki harika dans etmiyorlar ama çocukluk hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorlar büyük bir kısmıda örneğin esneklikte oldukça ilerlemiş durumdalar :)

son olarak gerçekten emek isteyen bir uğraş ama sevince dans etmesi çok güzel.

5 kasım 2015 12:09

7. 8 yaşımdan 18 yaşıma kadar binbir eziyete rağmen aşkla yaptığım, sonra sağlık problemleri ve maddi sorunlar yüzünden bıraktığım, çok özlediğim ama muhtemeln bir daha icra edemeyeceğim sanat ve spor dalı. Birkaç tavsiye vereyim...

Öncelikle hayır, çocuğunuz 5 yaşına geldi mi apar topar baleye yazdırmayın. Tamam ne kadar erken o kadar iyi gibi görünüyor esnekliğin yitmemesi için ancak kas ve kemik gelişimi devam eden çocuklar böyle bir eğitime başladığında vücudunda tüm hayatını etkileyebilecek değişimler meydana geliyor. "Aman benim kızım bacaklarını tam açabiliyor, baleye çok yetenekli" demeyin, o yaştaki tüm çocuklar açabiliyor zira. Bazı insanların iskelet yapısı baleye uygun değil. Bu doğuştan gelen bir şey. Yani 1.60 boyundaki biri nasıl ki podyum modelliği yapamazsa örneğin omuzları öne düşük insanlar da bale yapamaz. Gelişimi tamamlanmamış çocukları baleye yazdırdığınızda bu vücut yapılarında da değişiklik yapmaya çalışmış olursunuz. O yaşlarda brlli olmaz, ileride çok sorun çeker. Ayrıca herhangi bir bale dansçısından daha acılı geçer egzersizleri. Biraz büyüsün, sonra bir profesyonel sizi yönlendirsin.

Biraz bekleyin, çocuğunuz okulda sosyalleşsin ve bunu kendisi istesin. Zaten anaokullarında bale dersleri var. Belki bundan nefret edecek. İnanın çok büyük acılar var işin ucunda, çocuğunuzun istemediği bir şeye yüzünden acı çekmesine izin vermeyin.

Artistik jimnastik de bir alternatif olabilir. Bale okullarında doktir kontrolü yoktur, spor salonlarında vardır. Bunu da düşünmenizde fayda var.

Sizin için de geç değil. Baleye 18-19 yaşlarında başlayıp dünyaca ünlenmiş bale dansçıları var. Çoğu okulun hobi sınıfı var. Profesyonel olmayı düşünüyorsanız önce pilates ve modern dans yapıp esneklik kazanmanızı ve temel adımları öğrenmenizi öneririm. Daha sonrasında ise hemen her gün saatlerce çalışmanız gerek. Yaşın geç diyip kapıdan döndüren okullara yanaşmayın. Onlar sadece üşeniyorlar. Vücudunuz uygun değildir, yaşadığınız bir sakatlık sorun yaratıyordur filan onlar ayrı...

Oğlan çocukları da yönlendirin. Meselenin taytla filan ilgisi yok. Gey de olmuyorlar. Bu bir çeşit spor, öyle düşünün.

Zırt pırt okul değiştirmeyin. Değiştiriyorsanız ekollere dikkat edin. Türkiye'de çoğunlukla İngiliz ekolünde eğitim verilir. Birkaç okul da Rus ekolünde eğitim veriyor. Ben mesela hep Rus Vaganova sistemiyle çalıştım. Bir kere İngiliz Royal academy kursuna gittim feleğim şaştı. Hareketlerin isimleri, duruş, pozisyonlar hepsi farklı... Olmuyor öyle tabii, bir alanda uzmanlaşmak lazım. Ha bir de aynı anda çeşitli ekolleri tanıtan ve öğreten 1-2 okul var, onlar çok işe yarayabilir.

Aklıma geldikçe ekleme yapacağım buraya, daha birçok nokta var dikkat edilmesi gereken.

5 kasım 2015 10:15