girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • medya (4)

1. 1982 yapımı, (gbkz: Harrison Ford)' un başrolünü oynadığı bilim kurgu filmi. yönetmeni (gbkz: alien) ( serinin ilk filmi olan), onun prequali (gbkz: prometheus) ve (gbkz: the martian) filmlerin de yönetmeni olan, bilim kurgu filmlerini seviyorsanız ismine aşina olduğunuz (gbkz: Ridley Scott).

film falan dedik ama senaryosu, (gbkz: philip k dick)' in (gbkz: do androids dream of electric sheep) kitabından uyarlanmış. kitabını da okumayı istiyorum.

karanlık gelecekte geçen bir kovalama öyküsü. blade runner (oraların polisi) olan deckard, kaçak androidleri yakalamakla görevlendirilir ve olaylar gelişir. insanın ne olduğu ya da ne olmadığı sorgulayan; tanrı, isa, kul ilişkisi gibi dinsel içerikli göndermeler yapan bir film. bittikten sonra derin düşüncelere dalabilirsiniz. eğer durağan filmlerden hoşlanmıyorsanız sizi pek sarmayabilir. bilim kurgu sevenlerin izlemesi gereken kült filmlerden.

o zaman ''all those moments will be lost in time, like tears in rain..." diyor ve iyi seyirler diliyorum.

ukte: (yazar: frannyglass)

24 şubat 2016 04:58

2. 1997'de, adventure oyunlarının altın çağında yapılmış oyunu da vardır. kitap ve film nasıl başyapıtsa oyun da öyledir. konuyu açan arkadaşa hatırlattığı için teşekkürler.

24 şubat 2016 13:12 7 temmuz 02:02

3. vangelis'e ait harika bir soundtrack'i olan film. özellikle end titles bugüne dek yapılmış en iyi distopya/fütüristik temalı eserlerdendir bana göre.

film cyberpunk türünün sinemadaki ilk ve halen en önemli örneklerindendir. film noir teması da kullanılmıştır bu filmde. ilk çıktığında nispeten az ilgi görmüş, zamanla kült olmuştur. philip k. dick'in filme pek bayılmadığı da söylenir. 2018'de bir de devam filmi geliyor. onu endişeyle bekliyorum.

bir kaç farklı sürümü var filmin, en son çıkanı final cut. ilk ona bakmanızı tavsiye derim.

24 şubat 2016 14:07


4. devam filminin eleştirmenlerce beğenilmesine çok sevindim. bu film ancak bunu hak ediyor. en sevdiğim bilim kurgu filmi

29 eylül 2017 20:01