yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • medya (0)

  1. fransız karikatür dergisi.

  7 ocak 2015 günü 12 kişinin katledildiği dergidir aynı zamanda.

  edit: beğenmeyen 2 kişi bu katliama alkış tutan tayfadan sanırım.

  8 ocak 2015 13:26 8 ocak 2015 16:16

  2. başlık kesin açılmıştır diye ararken benden önce davranıp konuyu açan (yazar: mintyesili) ne teşekkür ederiz öncelikle. dünkü berbat saldırıda 12 kişinin değil bir kere daha sanatın, insanlığın, özgürlüğün yok edildiği, ne kadar iğrenç bir dünyada yaşıyoruz nereye gidiyoruz diye tekrar sorgulatan fransız karikatür dergisi. (link: https://twitter.com/search?q=charlie%20hebdo&src=typd fikirler yok edilemez.)

  8 ocak 2015 13:49

  3. bazı soyu sopu belirsizler tarafından katliam (link: http://www.sabah.com.tr/cizerler/bizimcity/2015/01/08 şöyle) karikatürize edilmiştir.

  hani soruyor insan böyleleri yaşarken ölenlere ayıp oluyor mu?

  ah gönül neler söylemek istiyor da işte bunlar hep "gg".

  8 ocak 2015 15:19


  4. Bu bir katliamdır... Sana ters gelebilir, beğenmeyebilirsin yazdıklarını. E sokaklar neden var? Çık bağır kapısında düşünceni. Şikayet et. Ama öldürmek? Sen kimsin Allah'ın verdiği canı alabiliyorsun be Müslüman?! Allah için öldürmek denen bir şey yoktur, Allah sevmeyi buyurmuştur öldürmeyi asla değil... Tüm bunlar varolan islamofobiyi daha da yaymak için yapıldığını düşünüyorum, meşhur ikiz kuleler gibi... arkasında çok başka güçler var...

  Son olarak (link: http://haber.sol.org.tr/turkiye/komunist-partiden-charlie-hebdo-aciklamasi-yeter-ki-korkma-boyun-egme-104759 Komunist Parti açıklaması)

  8 ocak 2015 15:59

  5. İfade özgürlüğünün istisnası olmaz.

  İnsan haklarının da istinası olmaz.

  bu vahşeti isteyerek ya da istemeyerek savunan insanlar var baya baya. ölmüşler çok kötü tabi ama dinle dalga geçmiş, bu kabul edilemez diyorsan sen iyi bir insan değilsin canım. bu mantıkla "ama 35 milyon insan galatasarayı seviyor, nasıl dalga geçerler" diye gidip kutsal saydığın galatasaray için de adam öldürebilirsin. ama çok mantıksız geldi dimi? kimse bir başkasının kutsalını sevmek, benimsemek zorunda değil. hatta sizin sınırlarınıza göre saygı göstermek zorunda da değil. bu biraz "canım oruç tutmayabilir tabi ama gözümüzün önünde yemesin" demeye benziyor. isterse 500milyar kişinin kutsal saydığı bir şey olsun, bir şey kutsal diye sen onunla öldürme hakkını kendinde görüyorsan, kusura bakma ama senin kutsalında sorun vardır.

  ifade özgürlüğü herkes için eşittir, her yerde olmalıdır. sen beyaz peynire, ineğe tapan adamla dalga geçiyorsan o da senin islamınla dalga geçebilir. ikisi arasında bir fark yoktur. ama o adam gelip seni öldürmüyorsa, sen de öldürmeyeceksin. sonra gelip ama islamofobi rerörör demeyeceksin.

  bir karikatüre, üstelik de hristiyanlıktan tutun yahudiliğe kadar tüm dinlere, bilimum tüm dogmalara ve tabulara karşı gelen, yayın yapan bir dergiye karikatür çizdi diye tahammül edemiyosan, insanların senin inancına cephe almalarına şaşırmamak gerekir diye düşünüyorum.

  (link: http://theoatmeal.com/comics/religion inancınız sizi mutlu ediyorsa devam edin bence.)

  8 ocak 2015 16:06 8 ocak 2015 16:10

  6. Canavarların hassasiyeti üzerinden mizah yapıldı diye kana bulanan dergi.

  Bunun bir değişik türünü de Madımak'ta yaşadık.

  fransa bizden daha şanslı olacak ki, döneminde "halktan kimseye bir zarar gelmemiştir" diyen bir Başbakanları ve yakın zamanda da "Madımak davası düştü, hayırlı uğurlu olsun" diyen bir padişahları yok.

  Ece Temelkuran ne güzel demiş.

  "Umarım inandığın allah vardır ve o cehennem yedi katlıdır"

  8 ocak 2015 16:30 8 ocak 2015 16:33

  7. çizdikleri karikatür yüzünden saldırıya uğrayan dergi. ben 'islami terör örgütü' diye bir oluşumu kabul etmediğim ve aşırı derecede saçma bulduğum için bu saldırıyı yapanların islamla, müslümanlıkla alakalarının olmadığını düşünüyorum. sırf islam'ı kullanmak ve kötülemek adına kurdukları örgütlerle dünya çapında olaylar çıkarıp müslümanları bütün insanların gözünde terörist olarak göstermeye çalışıyorlar, ikiz kulelere yapılan saldırı bunun en somut örneklerinden biridir. islam ve terör'ün bir arada anılması akıla mantığa aykırıdır zaten, bu tür olaylar danışıklı dövüşten başka bir şey değildir bana göre. müslüman ülkelerin en fahiş hatası yer altı ve üstü zenginliklerini tamamen yabancı ülkelere verip af edersiniz o ülkelerin kucaklarına oturmalarıdır. ilim yok, bilim yok, çalışmak yok sadece yan gelip yatma ile milyonluk otomobillere binmek ile başına bela gelince allah'a yalvarmak ile olmaz, bu kafayla yaftalanmaya, sömürülmeye, allahu ekber deyip birbirini öldürmeye mahkumdurlar.

  8 ocak 2015 17:31


  8. islamı karalamak adına derin güçler tarafından kurulmuş iğrenç insanlardan oluşan örgüt tarafından (gizlinot: sözde müslüman) islama hakaret gerekçesiyle kan donduran bir şekilde katledilen fransa da yayınlanan karikatür dergisi.

  Şahsen ben bu yüzden bunları islamcı terör örgütü diye adlandırmaktan kaçınıyorum. benim dinim, inandığım islamiyet böyle değil. allah ıslah etsin.

  8 ocak 2015 17:47

  9. öldürülenler arasında cezayir asıllı bir (gbkz: insan), o sırada dergiyi ziyaret etmekte olan bir insan ve müslüman bir insan da varmış (link: http://aljazeera.com.tr/haber/charlie-hebdo-saldirisi-bilinenler-bilinmeyenler kaynak)

  8 ocak 2015 22:28

  10. müslümanlığı ve islamı karalamak adına uğraşan bir çetenin saldırısına uğramış dergidir. kesinlikle insan öldürülmesini savunmuyorum, ben elhamdülillah müslümanım ve bir müslüman olarak bu saldırıyı desteklemem olası bile değil. ama kimse karşıma geçip de bana bu dergiyi savunamaz. bu ifade özgürlüğü değildir. çünkü özgürlükler, başka birinin özgürlüğünü taciz ettiğiniz, başka birinin inancına hakaret ettiğiniz anda biter. bunun adı özgürlük değil, saldırıdır.

  öte yandan biri benim karşıma geçip, müslüman olmadığını, hz. muhammed'i sevmediğini rahatlıkla söyleyebilir. hakaret dahilinde olmayan sözlerle herkes bunu ifade edebilir. herkes müslüman olmayabilir, zaten herkes müslüman olmaya layık da değil bana göre. herkesin kendi seçimi. benim inancıma, benim allahıma, benim 'sevgili' dediğim o kutsal insana hakaret edilmediği sürece hiçbir şey demeye hakkım yok. islam korkusunu ve düşmanlığını artırmak için çizilen bir karikatür ve yapılan bir saldırıydı bana göre.

  elbette her müslüman kusursuzdur diye bir şey kesinlikle yok. örneğin ben baştan aşağı kusurum. hiçbir müslüman, en dinine bağlı olan bile kusursuz, günahsız olduğunu iddia edemez. ama burada eleştirilecek olan müslümanlardır, islam değil.

  velhasıl son tanım: yaptığını asla ama asla ifade özgürlüğü olarak kabul edemeyeceğim fransız dergisi.

  14 ocak 2015 20:29