yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

  1. çok ilerlediği vakit diş eti ameliyatı (flap) gerektiren can sıkıcı hastalık.

  manyak gibi diş fırçalamak, adeta dişleri zımparalamam suretiyle benim de sahip olduğum hastalık.

  20 temmuz 2014 18:03 20 temmuz 2014 18:03

  2. sadece diş etinin çekildiğini düşünmek yanlıştır aslında kemik kaybı yaşanır ve diş eti seviyesi bu kayıpla birlikte olması gereken seviyenin altına düşer. yani düşünüldüğünden daha ciddi bir konudur . yanlış diş fırçalama, çürük kavitasyonları, yanlış diş ipi kullanımı vs vs elbette bu sorunun yaratıcılarındandır ama esas konu plak birikimine bağlı tartırlardır. 6 ayda bir diş hekimi kontrolü her birey için şarttır ve detertraj işlemi halk arasında yaygın dile getirilen ^^ ama dişlere zarar verüyür deyyolar ^^ inanışının tam tersine yapılması elzem bir işlemdir.

  21 temmuz 2014 14:30

  3. oda arkadaşımla sabah kahvaltı sonrası dişlerimizi fırçalardık. allahım kızda bir özgüven bir özgüven. diş eti çekilmesi varmış kızda. doktor demiş ki diş fırçasını yuvarlayarak dişlerini fırçala. bende de alışkanlık yukarıdan aşağıya yapıyordum. sayesinde değiştirdim tabiki. fakat tavrı güzel değildi. çok şey bilebilirz de bunu insanı aşağılaya aşağılaya söylemek pek hoş değil. onca sene okuyup da bilgileri bu şekilde yansıt. karşındaki insandan ne farkın var o zaman. biz insan yerine koyuyoruz onu dinliyoruz o çok bilmiş eze eze.olduuu.

  21 temmuz 2014 17:09


  4. diş taşı da buna sebep olabiliyor. o nedenle düzenli olarak diş taşı temizliğinin yaptırılması iyi olur.

  21 temmuz 2014 19:00

  5. diş etinin yanlış fırçalama ya da diş eti hastalıkları gibi sebepler nedeniyle örtmesi gereken miktarda diş yüzeyini örtememesi. diş eti sınırının geriye çekilmesi.

  bir diş hekimi adayıyım. alternatif yöntemlere de "neden olmasın?" düşüncesiyle yaklaştığım için (yazar: zedcezir)in girdisini ilgiyle okudum. böyle bir şeyin olduğunu bilmiyordum ve şaşırdım. teşekkür ediyorum kendisine güzel paylaşımı için. ancak girdisindeki şu ifadeye katılmadığımı da belirteyim:

  "diş eti çekilmesi dişlerin bakımıyla ilgili değil. tamamen kendi başına ayrı bir alan diş etleri."

  diş eti hastalıkları (gizlinot: periodontoloji) özelleşerek diş hekimliğinin ayrı bir uzmanlık alanı haline gelmiştir. eğer ifade edilmek istenen buysa kesinlikle doğru.

  diş eti hastalıklarının bazıları ağız bakımına bağlı değildir (gizlinot: ana etkeni ağız bakımı değildir mesela ama ağız bakımı bu hastalığın gidişatını değiştirebilir). burası da doğru.

  elbette kendisini görmüş muayene etmiş benden çok daha deneyimli olan kendi hekimi ve buradaki benden büyük ablalarım çok daha iyi bilirler ama diş eti çekilmesini meydana getiren birden fazla etken vardır. yanlış fırçalama, diş eti hastalıkları, anatomik yapı (gizlinot: anatomik yapı da genetiğinize bağlı olabilir) vs. gibi. bu yüzden diş eti çekilmesini, dolaylı yoldan da diş eti hastalıklarını (gizlinot: diş eti hastalıklarının yaygın görülen büyük bir kısmının temel nedeni bakteriyel plaktır, bu da ağız bakımıyla doğrudan ilişkilidir) (gizlinot: ayrıca yanlış fırçalama, sert fırçalama da fırçalama eylemi ağız bakımını sağlayan temel olay olduğu için ağız bakımıyla direkt olarak ilişkilidir) ağız bakımından ayrı tutmak doğru olmamakla birlikte buradaki insanları yanlış yönlendirmemize neden olur. çünkü periodontoloji/diş eti hastalıkları 8 (gizlinot: şimdilik) anabilim dalımızın içinde ağız bakımıyla belki de (gizlinot: hepsi ilgilidir meslek bunu içeriyor sonuçta ama) en çok ilgili olan alandır. bu nedenle düzenli ve doğru diş fırçalama, diş ipi veya arayüz fırçası ile düzenli yapılan arayüz temizliği, vücut direncinin yüksek tutulması ve genel sağlığın korunması diş eti hastalıklarının büyük bir kısmından korunmamızda bize yardımcı olur.

  hatalarımı ve eksiklerimi büyüklerim düzeltirlerse çok sevinirim.

  1 ağustos 2015 13:57

  6. Sert kıllı diş fırçalarına veya hunharca fırçalamaya bağlı olanı için curaprox diş fırçaları işe yarayabilir. Ben yumuşak kıllı diş fırçalarını kullanamıyordum, istediğim temizlik hissini vermedikleri için ama orta/sert kıllı fırçalar da bir süre sonra diş etlerime zarar veriyordu. İmdadıma bu fırça yetişti, hem yumuşak hem de yeterince temizlik sağlamak için sık kıllı. İddialarınA göre fırçada belirtilen numara kadar kıl var imiş üzerinde. Ben soft 1560 olanını kullanıyorum, bir de ultra soft 5460 var ama onlar çok yumuşak olduğu ve yeterince temizlik sağlamayacağı için sağlıklı diş ve ağız yapısına sahip kişilere tavsiye edilmiyor diye biliyorum. Bir de tipleri, renkleri çok tatlı be; kılları ve sapı farklı renkte olan modellerine bayılıyorum.

  1 ağustos 2015 15:03 1 ağustos 2015 15:08

  7. kesin çözüm=ozonlanmış zeytinyağı

  (her şeyi denemiş, düzenli doktora giden biri olarak yazıyorum)

  edit: gelen bir çok mesajdan sonra açıklama gereği duydum;

  senelerce doktora gidip, ev yapımı zımbırtılar deneyip yine de bu hastalıktan acıdan ağladığımı bilirim.

  ben genetik olduğunu düşünüyorum diş hekimime katılarak. hasas diş etlerine sahip olmakla ilgili.

  ozonlanmış zeytinyağı bazılarınız bilir, pek çok derde deva bir ürün. ben de sırtımda çıkmaya başlayan sivilceler için almıştım evde duruyordu öyle. sonra bu ürünün antibakteriyel özelliği ve enfekssiyonlara karşı iyi geldiğini okuduğum aklıma geldi ve tamamen uydurmasyon bi şekilde diş etlerime iyi geleceğini düşündüm. her akşam dişlerimi fırçaladıktan sonra bir pompa diş etlerime, gerilere de doğru sürüp azıcık ovup uyudum. ne kadar sürdü bilmiyorum ama bir süre sonra rahatsızlığımı geçirdi. geçtikten sonra da bıraktım. son 1,5 senedir hiçbir rahatsızlığım yok bu konuda.

  bunun yanında uzun yıllardır tepe marka diş fırçasının diş etleri için olanını kullanıyorum ve tabii paradontax. ama onlarla herhangi bir gelişme gözlemlememiştim. yine de bu ikisi diş etlerinizi fazla hırpalamamanıza sebep oluyor.

  sonuç olarak bu atmasyon tedavimi diş hekimime anlattım mantıklı buldu :)

  kardeşimde de denedik onunki de iyileşti.

  ben cyrene marka kullanıyordum ama artık üretmiyorlarmış. siz de güvendiğiniz bir siteden özellikle soğuk sıkım/organik vb terimler içeriyorsa herhangi bir ozonlanmış zeytinyağını kullanabilirsiniz. zaten yan etkisi zararı olan bir ürün değil, bir şey kaybetmezsiniz.

  21 eylül 2015 18:14 21 eylül 2015 20:33


  8. Alt ve üst ön dişlerimde var aralari açıldı minik boşluklar oluştu çok üzülüyorum bu konuya burada okuyarak kekik suyu aldim bir aydır kullaniyorum henüz bi değişiklik yok tatil dönüşü diş hekimine gideceğim umarim diş kaybi yaşamam çok korkuyorum

  13 temmuz 2017 23:28

  9. diş gıcırdatma (bruksizm) ile yaşanabilecek durum. diş gıcırdatma psikolojik sebeplerle dönemsel olabileceği gibi, çenenin tam kapanmaması veya diş dizilimi bozukluğu ile alakalı çenesel bir durumdan kaynaklı da olabilir. bunu yaşamamak için dişçinize yaptıracağınız plastik bir diş plağı ile diş aşınmasını minimuma indirgeyebilirsiniz.

  bir süre sonra dişin dibinde açılan boşluk hava alacağı için diş ağrısı yapacak ve görsel çirkinliğini geçtim o alanlara dolgu yaptırmak zorunda kalabileceksiniz.

  diş gıcırdatma sebebi ile bu durumu yaşayan varsa acilen dişçisine paraya kıyıp diş plağı yaptırmasını tavsiye ederim. diş gıcırdatmanıza göre diş plağının plastiğinin sertliği de değişiyor.

  eğer harici bir hastalık ise de yine aciliyetle dişçiye görünmeniz gerekmekte.

  edit : eğer diş gıcırdatma bende yok diyorsanız, uykuda farkında olmadan yapıyor olabilirsiniz.

  13 temmuz 2017 23:34 13 temmuz 2017 23:35

  10. ön dişlerimden birinde olan kurtulamadığım şey. sanırım gıcırdatıyorum. ilk başladığında diş doktorum dişlerimi firçalarken o eti aşağıya doğru fırçalayarak biraz düzelebileceğini söylemişti tam sonuç alamadım ben sanırım beceremiyorum, belki sizde işe yarar.

  13 temmuz 2017 23:41