girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (92)
  • medya (3)

92. Kendisine sence de biraz hızlı gitmiyor muyuz demek istediğim kur.

4.70 semalarında geziyor bu sabah

24 mayıs 10:22

91. Piyasanın açılmasıyla beraber artmaya devam eden kurdur efendim.yarım saat önce 4.55 iken şimdi 4.68.

Edit: 4.72 oldu ya şaka gibi.

24 mayıs 09:25 24 mayıs 09:36

90. ya el yordamıyla, deneme yanılma yöntemiyle düzeltilmeye çalışılıyor, ya da hepten gerizekalı olduğumuza gerçekten inanmışlar. kuru düşürmek için yüksek miktarda satış yapılmaya çalışılıyor, bunu ekonomi derslerine girmeyip arkadaşına imza attıran insan bile anlayabilecek seviyede. borsa morsa artık hükümetin tekelinde kim varsa yüklü döviz çıkışı yapmaya çalisyor. borsa i̇stanbul başkanı da enfes bir açıklamayla duruma katkıda bulunmuş: “borsa i̇stanbul başkanı himmet karadağ, borsanın döviz satışına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. bloomberg ht’de konuşan himmet karadağ ekonomideki son gelişmeleri analiz ettiklerini ve bu gelişmeler neticesinde dolardaki son atakların ekonomik parametrelere dayanmadığını görerek tl’ye olan güvenimizi yansıttık dedi. karadağ, ne kadar döviz sattıklarını bilmediklerini söyledi. borsa i̇stanbul, kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamını türk lirasına çevirdi.” (link: https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/borsa-baskanindan-doviz-aciklamasi-2424520/ kaynak.). (link: https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/borsa-baskanindan-doviz-aciklamasi-2424520/ bu da duyuru.)

Borsanın başındaki adam, 1 numaralı adam, ne kadar döviz varlığı olduğunu bilmiyordu, hala bilmiyor ve ne kadar sattıklarını da mı bilmiyor? Üstelik hafızam beni yanıltmiyorsa, ki inşallah yanıltıyordur, daha bir kaç ay evvel aynı açıklama- döviz varlıklarını tl’ye çevirdik açıklaması zaten gelmişti. hepsini mi çevirmemişlerdi, bizi o zaman mı kandırdı yoksa şimdi mi kandırıyor, o zaman hepsini çevirmişlerdi ve dün döviz kalmamıştı da büyük başgana haber mi veremiyor onun yerine “tabi sattık biz de sattık en çok biz sattık” diyor, hangisi doğru bu kısmını bilemiyorum. yani bir çevir kazı yanmasın durumu var ama kimin kandırıldığı net değil. Müge anlı’yı göreve davet ediyorum, kendisi daha çok bilgi sahibi olabilir, çalışanlara sağa sola sorar, “duyan gören yok mu kaç para sattınız? Fiş fatura bulan var mı?” diye bir çağrı falan yapar. Rezalet gibi rezalet.

düzeltme: bir kaç ay önce dediğim 2016 kapanışıymış. O zaman da sayın beyefendi yine aynı kelimelerle (link: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/son-dakika-borsa-istanbul-dolar-yerine-tl-alacagini-acikladi-40295189 tl’ye güven göstericez), döviz varlığımız kaç para bilmiyorum demiş, 1,5 yıl geçmiş aradan hala öğrenmemiş kaç para dövizleri var. Halbuki mali raporlar (link: http://www.borsaistanbul.com/kurumsal/yayinlar/faaliyet_raporlari internette) bile yayınlanıyor, çünkü borsa bu? 2017 yılı içerisinde tl’ye olan güvenleri sarsılmış olacak ki sessizce varlıkların döviz olarak tutulmasına geri mi dönmüşler? Şimdi tekrar mı tl oldu? Yoksa hiç dönmemişlerdi, dün öylesine bir açıklama mı yaptılar? Çünkü finasal tablolara göre 2016 çıkışında da döviz varlığında ekonomiyi etkileyecek hatri sayilir bir değişme yok, 2017 sonunda da aşağı yukarı aynı rakam var, yani satıyoruz dedikten sonra kuru etkileyecek miktarda hiç bir şey satmamış gibiler. Borsa İstanbul değil, Borsa İnception. (link: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/son-dakika-borsa-istanbul-dolar-yerine-tl-alacagini-acikladi-40295189 kaynak.)

24 mayıs 05:56 24 mayıs 06:28


89. Ben en çok laiklik elden gidiyeah irtica geliyeah diyerek yol su köprü güzellemesi yapan amcanın bu yükselişe olan yorumunu merak ediyorum ya :d

24 mayıs 03:30

88. Ülkeyi devraldıkları zaman dış borç 130 milyar dolarken şu anda 450 milyar dolar. Benim anlamadığım şey şu: Hadi çıkarı olanlar, onlara yakın durup yerlerini sağlamlaştırmak isteyenler tabi ki dış mihrakların oyunu bunlar diyerek sıyrılmaya çalışacaklar da peki ya krizin bedelini ödeyen en çok bizken yani halktan insanlarken olanları ısrarla görmemek neden ya neden?

23 mayıs 23:27

87. Sabahtan beri içinde "dolar" kelimesi geçen hangi cümleyi görsem aklıma sultan dördüncü vites'in şu Tweet'i geliyor:

(kepslogla)

"kalkın mahvolduk"

23 mayıs 21:12

86. Toplanın size nasıl dört haftada yata yata 136 lira kazandığımı anlatıcam.

Nisanın son günleri. O ay ben de günde 17 saat çalışmalı yemek molasız işler almışım. Yanında birkaç çeviri işi almışım. Yavaş yavaş tl biriktiriyorum. Son maaş da banka hesabıma yatırıldığı an gidip hepsini çektim, doğru döviz bürosuna. Yurtdışı planlarımız var, euro alacağım. Aldığım işlerle 800,harçlığımdan arttırmayı başardığım 230 liram var, etti size 1030 tl. Sabah baktığım euro 5.04'ten işlem görürken baktım olmuş 5.06. 200 euroyu aldım 1012 liradan, kaldı cepte harçlık gününe kadar 18 lira. Birkaç gün sonra kur oldu 4.93. Bir hüzün, çok mu erken almışım, zarar ettim hissi. E zarar ettim iki günde. 26 lira zarar.

Tarih 23/05/2018! Euro 5.74

Dört haftada o 200 euro beni 136 lira kara geçirdi. Bu girdiği yazarken bile kur artıyor,girdi yazarken bile para kazanıyorum. He, o yurtdışı işi de yalan oldu.

Ay sinirlerim bozuldu. Elim ayağım titriyor.

İnsanlar hala yazıyor ki evde geçim sıkıntısına düşünce babanızı değiştiriyor musunuz? Adam artık hiçbir şeyin farkında değil, yatmış afyon uykusuna, erdoğanı ülkenin babası sanıyor! Adamı ecdadı sanıyor, atası sanıyor. Adam gerekirse kensi anasını babasını satmaya hazır, yeter ki emine hanımlar Hermès çantalar takabilsin. Titanicten halliceyiz, çal orkestra çal!

23 mayıs 19:59 23 mayıs 20:10


85. 2013 yazında hükümet, gezi parkı olayları yüzünden dolar 1,80 oldu dedi ve çapulcu, vatan haini ilan edildik. şuan dakika başı kur değişiyor ve 4 ün altına inmesi mümkün gibi de durmuyor. gezi parkı olaylarında bas bar bağıranlar sarayında beyaz çayını yudumluyordur eminim. hatta man adasındaki paracıklarını düşünerek keyifleniyorlardır. ülkenin büyük bir kısmının gözüne mil çekilmiş. gerçeği görmek istemiyorlar.

evet sevgili halkım 3. köprümüzü, duble yollarımızı, büyüyen ekonomimizi kıskandıkları için arttı dolar. dış mıhraklar bizi çekemiyor. evet evet evet.

23 mayıs 19:57

84. dolar yükseldikçe tl'nin değer kazandığını zanneden seçmenleri var bu ülkeyi yöneten insanların, şaka gibi ama değil. bu zeka seviyesindeki birine dışa bağımlı olmak, üretmeyen sadece tüketen bir toplum olmak nedir, zararları nelerdir anlatamazsın. sana o kadar kötüyse avm'ler niye insan dolu der(gizlinot: yaşanmıştır). ama şu an bütün tanıdığım reisçilerde kar yağışı sonrası sessizliği hakim (bkz: cevab veremedi). çünkü suç atacak dış mihrak cehape rerörerö kalmadı, artık baştakiler bile bu sefer kime çamur atacaklarını bilmiyorlar. kurunun yanında yaş da yanıyor ama onlara oy verenlere zerre kadar üzülmüyorum çünkü onların kendilerinden başka kimseye acıdıkları şimdiye kadar görülmedi. umarım dağı taşı kemirecek raddeye gelirler. dini imanı para olan insan açlıkla sınanmadıkça gözü açılmaz keşke bari şimdi bir aydınlanma yaşasalar.

bu arada 4,87 tl oldu.

23 mayıs 18:41

83. 19 Mart’ta “dolar 3,95 euro 4,86 olmuş. kozmetik firmalara kızacagımıza biraz ülkemizin haline bakmak lazım, yakında paramızla hiçbir şey alamayacağız resmen..” diye girdi girmistim. Şaka gibi! 2 ayda dolar 4.8, euro 5.6 olmus. Kiyafeti kozmetiği geçtim 100 liraya 10 parça market ürünü anca alıyoruz. Mb müdahale için çok geç kaldı. Artık resmen battık.

23 mayıs 18:40