yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (23)
  • medya (5)

  1. domuz çok sevimli bir hayvan olduğu gibi, tavuktan pis değildir. Eti için lezzetli olduğunu söyleyemem ama yurtdışında sosis jambon vs türevlerinde üretimi kolay ve ucuz olduğu için çok sık kullanılır. Bazı dinlerde etinin yenmesi haramdır ama günümüzde artık ne kadar geçerlidir bilemeyiz.

  19 haziran 2015 09:46

  2. Yavrularının sesi çok rahatsız edici olmakla beraber bir o kadar tatlı olurlar. Özellikle yaban domuzu yavrularına yaklaşmadan önce çevreyi kollamakta fayda var.

  19 haziran 2015 16:32

  3. Domuz eti avrupa'da da sağlıksız et olarak bilinir, sakatat gibi. Doktorlar tarafından önerilmez, kalp hastalarına vs. Yasaklanır. Tavuk, dana etinden farklıdır yani sağlık açısından.

  Not: domuz eti yiyorum.

  Ek: aklıma anneannemin umreden getirdiği domuzlu pijama geldi bi de :) annem de "bebek falan sanmıştır domuzu, söyleme üzülür." Demişti hahahhaha.

  19 haziran 2015 21:58 19 haziran 2015 22:03


  4. yeme olayını geçtim, küçükken 'domuz' dediğinde bile hemen 'ıııyy günah deme öyle' derlerdi, ulan yemesi günah demesi değil demiştim cuk oturmuştu.

  niye günah orasını pek bilmiyorum ama yiyen insanlara özellikle türklere çok mal muhabbetler yapıyolar hayır sanki her türk müslümanmış veya olmalıymış gibi. yurtdışına çıkan birçok insan az ya da çok ya yağını ya etini yemiştir diye düşünüyorum, bilerek veya bilmeyerek. ayrıca her naneyi ye ama domuz eti günah yiaaa de, yok canııım!

  20 haziran 2015 01:07

  5. Lisede din kültürü öğretmenimize sorduk neden günah diye, yok işte pisliğini yer, mikrop doludur falan dedi. Sonra biz daha da üsteledik peki pisliğini yemesi önlense aşıları, bakımları tam yapılsa hala günah olur mu diye. Cevap veremedi, kem küm etti. Sonra bazı şeyler dinde yasaktır, sorgulamayın dedi. Mantıklı bir cevabı olan herkesi dinlemek isterim, çünkü gerçekten merak ediyorum, ama lütfen çürütülebilir şeylerle gelmeyin, komik duruma düşürmeyin kendinizi

  20 haziran 2015 01:18

  6. islam dinince eti yemesi haram olan hayvan. ama ekolojiye elbet bir katkısı var, ben buna inanıyorum. bu dünyada yaratılmış her canlı biricik, özel ve dünyaya bir katkı sağlıyor.

  öte yandan eğer islamiyeti seçmişseniz (gizlinot: ben seçtim) (gizlinot: dindar bir ailede doğdum, ama sonra sorguladığımda kendimi daha inanmış bir şekilde yine burada buldum) bazı şeyleri sorgulamadan teslim olmanız gerekir. çünkü islamiyet, teslim olmak demektir. bazı şeyleri sorgulamadan kabullenmek demektir. namaz kılmayı, oruç tutmayı, hacca gitmeyi sorgusuzca kabulleniyorum çoğu zaman yapmasam da. domuz eti yememeyi de aynı şekilde. benim inandığım allah, bana "yeme" demişse, yemem. en azından yememeye çalışırım.

  benim anlamadığım şeyse şu, kimseden net bir cevap alamadım bu konuda. şimdi alkol almak da haram dinimizde, domuz eti yemek de. alkol almak ülkemizde daha normal bir şey olarak görülürken domuz eti yemek neden aşırı über günah bir şey olarak görülüyor?

  20 haziran 2015 02:35

  7. etini yemem.dinle alakası yok, normal şartlarda et de yemiyorum çünkü.ama tipine gelince çooook tatlı bir hayvan yaa, islamiyette haram olması bana saçma geliyor.ne yediği belli değilmiş falan, ona bakarsan tavuk kadar iğrenç beslenen canlı yok,balgam yediğini gözümle gördüm. bir de eşini kıskanmayan tek hayvan domuz derler,alla alla nerden biliyonuz? dişi domuzu başka erkek domuza peşkeş mi çektiniz? kıskanmasın ne olur? insanoğlu gibi kıskanıp öldürsün mü dişisini nedir yani?

  allahın yarattığı canlıdır o da ,nedir bu rahatsızlık?

  tanım:yanaklarından öpülesi,çook tatllı,şirin,sarılıp sarmalanası bir canlıdır kendisi,bahçeli evim olursa evlatlık alacağım canlardan biridir.

  20 haziran 2015 11:34


  8. internette okumuştum. domuz yiyen kişilerin eşini kıskanmadığı falan yazıyordu. haliyle batılıların eşlerini kıskanmadığıyla özdeşleştiriyorlardı. yediğimiz hayvana göre değerlendirilmek bana garip geldi ne bilem.

  bir de bu hayvanlar birbirinin cinsel organlarını yalıyormuş ilişki öncesi mi sonrası mı ne unuttum. insanların da hayvanlaştığına dair bi yazıydı. hayretle okudum.

  ha domuzla ilgili izlediğim belgesele göre domuz eti önerilmemesinin sebebi midesiyle alakalı. sanırım iyice sindiremiyor. zehirli maddeleri bünyesinde tutuyor. midesi küçük. geviş getiren hayvan olmadığı için islamiyet kabul etmiyor. sadece mecbur kalınmadığı sürece yemeyin diyor.

  20 haziran 2015 14:49

  9. Çok sevimli bulduğum bir hayvandır. Böyle neşeli gibi bir halleri var. Hele yavru olanları daha bir tatlı. Yanaklarinı mıncırasım var. Bazılarının bu hayvancağızlara lanetlenmiş gibi davranmasına adını duyunca irrite olmasina anlam veremiyorum. Hiç yemedim yemeyi de düşünmüyorum.

  21 haziran 2015 10:51

  10. besi domuzları yaban domuzlarına göre genelde sevimli ve pembe renkli olanlardır. yaban domuzlarıysa aşırı sert deriye sahip, çok hızlı hareket eden ve diğer hayvanlarca avlanması da zor olan bir tür. tarlalara fazlasıyla zararı dokunur ama muhakkak bir şeylere faydası vardır besin zincirinde. islam'daki hükmü konusuna gelirsek, herkesin bildiği gibi haramdır, sebep- sonuç aramaksızın. tıpkı erkeğe ipek ve altının; hem kadına hem erkeğe demir, tunç ve bakırın haram olduğu gibi. ama hepsinin arkasında muhakkak bir sebep vardır. omnivor bir canlıdır, çift toynaklı olsa da geviş getiremediği için asla yenmez. bu nedenle diğer küçükbaş veya büyükbaşlara göre yediklerinin sindirimi daha zordur, onların etlerine oranla daha fazla virüs-bakteri taşır. eğer yenecek hiçbir şey bulunamaz ve hayati tehlike söz konusu ise o şartlarda yenmesi helal olur. zaten et ihtiyacını diğerleri karşılarken bundan eksik kalmış olmak benim için hiç sıkıntı değil.

  21 haziran 2015 12:41

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar