sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (16)
 • medya (0)

1. ucunda kamera olan, başparmağınızdan kalın bir hortumla ağzınızdan midenize uzanan ve yol boyu birebir görüntü sağlayarak, (gbkz: reflü), (gbkz: ülser), (gbkz: gastrit) başlangıçları hakkında gözle görülür bilgiyi veren tıbbi görüntüleme yöntemidir. günümüzde bazı hastanelerde hastanın rızası ile yarı baygın halde yapılabilirken, en net ve doğru tepkimeleri görmek isteyen idealist doktorlarca, hasta uyutulmadan da süreç tamamlanabilmektedir. kanlı canlı geçirdiğim 3 endoskopi sonucunda diyebilirim ki, (gbkz: bademcik) sorununuz yoksa; operasyon sonrasında herhangi bir acı ve ağrı hissetmiyorsunuz lakin operasyon sürecinde kapıda bekleyen yakınlarınız, içerde size çin işkenceci yapıldığını düşünebilir.

bir de bunu hayatta yaptırmam diyenler için, beterin beteri görüntüleme yöntemi için; (bkz: kolonoskopi)

20 mayıs 2015 15:56

2. Ben narkozla yaptırmıştım. Hemşire damarımı bir turlu bulamayıp 7 defa iğneyi sokup çıkarmak suretiyle resmen bana işkence yapmıştı. Narkoz alınca vidocq arkadasimizin bahsettigi gibi sıkintilar yasamiyorsunuz. Sadece narkoz uyanma sureci boyunca inanilmaz sacmaliyorsunuz. Ben agzimda tostla uyuyakalmistim mesela. Sonucunda nur topu gibi gastirit ulser ve reflum oldugu ortaya cikmisti. Can yoldasim pantpas ve gaviscon esliginde hayatima devam etmeye calisiyorum.

20 mayıs 2015 19:28

3. Özel bir hastanede yaptırdığım operasyon, hasta sandalyesine oturacaksınız, öyle götüreceğiz sizi dediklerinde şaşırmış, ben yürüyebiliyorum diye tepki vermiştim. Hasta bakıcı bayan sağolsun otur otur dönüşüne yürüyemeyeceksin diyerek beni ferah için operasyon yapılacak odaya götürmüştü.

Evet yürüyemedim ama uyuşturdukları için pelte kıvamında olmamdan kaynaklıymış meğer. Korkulacak bir durum değildir, hiçbir şey hissetmiyor leyla misali ayrılıyorsunuz.

20 mayıs 2015 23:19

4. Narkozsuz yaptırmak gibi bir gaflete düşmüştüm ben. Hayatımda yaşadığım en kötü deneyimlerden biriydi. Hortumla görmeye çalışırken nefes almayı unutmuştum hortumun gireceği kısımı uyuşturdukları için. Aynı anda iki defa yapmak zorunda kaldılar, o boğazımdaki ağrı günlerce geçmemişti.

Sonucunda gastrit+reflümle mutsuz mutsuz yaşıyoruz. Şu midemden çektiğimi başka bir şeyden çekmedim bu hayatta.

21 mayıs 2015 07:57

5. ben de bugün yaptırdım. ankara başkent üniversitesi hastanesinde yaptırdım.

sıra beklerken resmen ellerim titriyordu. çok korkuyordum ama inanın korkulacak hiçbir şey yok.

200 mg sedasyon vermişler, çıkışta verdikleri raporda gördüm.

önce elimden damar yolu açtılar, boğazıma uyuşturucu sprey sıktılar, burnuma oksijen hortumu tarzı bir şey taktılar ve ağzıma bir ağızlık taktılar.

sprey biraz acı, ağızlık da saatlerdir aç olduğunuz için midenizi bulandırıyor ama sonra zaten damar yolundan sedasyon verildi.

ve öyle yavaş yavaş filan değil hani sanki televizyonun fişi çekilir gibi çat diye uyumuşum.

gerisi yok bir uyandım sedyedeyim. biraz başım dönüyordu. bu kadar.

30 dakika sürmüştür toplamda. mideyle ilgili bir sıkıntınız varsa lütfen korkmadan yaptırın.

sağlık çok önemli.

bu arada devlet hastanelerinde sanırım bayıltmadan yapıyorlarmış o bu kadar kolay olur mu bilemiyorum.

başka herhangi bir sorunuz olursa mesaj atabilirsiniz :)

herkese geçmiş olsun

31 ekim 2016 12:26

6. Bugün anestezisiz bir şekilde yaptırdığım sağlık uygulaması. Taş çatlasa 2 dk sürmüştür. Bu kadar kısa bir işlem için iyi ki anestezi falan almamışım, bir de onun etkileriyle uğraşacaktım. İşlem bitince hemen kalktım çünkü, boğaz uyuşukluğu hariç bir sorunum yoktu. Şikayetim 15 günü aşkın süredir süregelen ve genelde sabaha karşı olan mide bulantısıydı. Kusma olmadı hiç ama mide bulantısı hayatımda en çok nefret ettiğim şeylerin başında gelir. İnsanın bütün enerjisini alır götürür, renginiz atar, yiyip içemezsiniz vs. Bir nevi fobim.

Kan testi ve ultrason sonucu temiz çıkınca doktor endoskopi yapalım kabul ediyorsan dedi. Ben de hemen ettim. Belli ki bir sorun var, bunun ayrıntılı olarak görülmesini istedim tabii ki. Yine de rahatlamam için ilaç tedavisini başlattı. İşlemden önce 8 saat bir şey yiyip içmiyorsunuz. Ben de akşam 11 gibi yemeyi içmeyi kesip yattım. Zaten elimde değildi çünkü ilaçlardan biri fena sersemletiyor, uyku yapıyor. (gizlinot: sonra bu ilacın rutin olarak değil, sadece ve sadece bulantı zamanlarında içilmesi gerektiği söylendi, rahata erdim. ) Gittim randevu saatinde, doktorum da eli çabuk biriydi, belki de bu yüzden zorlanmadım. Doktorun tavrına göre işlem tipi degişebilir tabii. Boğazıma sprey sıkıldı ve yuttum onu. Soluma yattım. Verilen ağızlığı taktım, bunu dişlerinizle sıkı tutmanız gerekiyor. Öyle yutkunayım da boruyu boğazımdan geçirteyim gibi bir durum yok. İşlemi yapan kişi zaten kendisi geçiriyor onu. Sizin inisiyatifinizde değil. Sadece işlem olurken yutkunmayın ve burnunuzdan nefes alarak sakince bekleyin. Borunun boğazımdan geçişini hissetmedim cidden, sadece mideme indiğinde anladım. Mideme hava verildiğinde de biraz baskı oldu ve öğürdüm. Başka olmadı. Zaten öğürüp dursanız bile mideniz bomboş olacak yani, gelse gelse ne gelecek?

Sonuç midede iki-üç adet lezyon ve safra sıvısının mideye karışması -bulantıya sebep olan bu- Verilen ilaçlara 2 ay daha devam edeceğim. İçim rahatladı tabii kesin bir teşhis konunca.

Turşu yemeyi keseceğim ki hayatta en çok sevdiğim besinlerden biri. Her türlüsüne aşığım. Bu kötü oldu. Kola gazoz soda vs gibi asitli şeylerle zaten aram yoktu. Olmasalar aramam. Baharatı kesemem ama azaltacağım artık azaltabildiğim kadar. Öğün atlayıp dandini dandini beslenmeyeceğim. Elimden geldiği kadar özenli olacağım, yeni kararlar aldım.

Yapılması gerekiyorsa ertelemeyin, yaptırıp kurtulun. İnsanlar ne hastalıklarla boğuşup ne ameliyatlara giriyorlar düşününce yani, basit bir endoskopi için çıt kırıldım olmaya gerek yok. Korkulacak, kaçılacak bir işlem değil. Bilmek daima daha iyidir.

20 ocak 2017 22:16 20 ocak 2017 23:15

7. 2 sene önce geçirdiği mini tıbbi operasyon.

önce şikayetimden başlayarak anlatayım. 1 hafta süren mide bulantısı, kusma, ve karnımdan başlayıp sırtımda iki kürek kemiği arasına kadar uzanan ağrılarım vardı. kış ayıydı hatta yılbaşından bir iki gün önceydi sanırım üşüttüm sanıp üstüne düşmedim. geçmek bilmeyince genel cerrahi bölümünden randevu alıp gittim. genel cerrahi'ye gitme nedenim doktoru tanımam ve çok güvenmemdi.

şikayetimi anlattığımda midede yara ya da mikrop kapa olarak düşünüp endoskopi ve ultrason çekimine yönlendirdi. safra kesemde taş çıktı ama yine de belirtiler nedeniyle endoskopi de yapıldı ve midemde mikrop olduğu çıktı.

endoskopi anlık olarak yapıldı bir gün vermedi açsan hemen alabilirim dedi ve gittik. önce boğazıma fısfısla bir ilaç sıkıldı. yutkunma refleksi ya da öğürme refleksini mi ne engelliyormuş. zaten 1 dk sonra falan boğazım tamamen uyuştu ve yutkunamadım. damar yolundan bir ilaç verildi ve ben pilota bağladım.

ilaç bayıltmıyor ama bayaa uyuşturuyor. kafayı güzel yapıyor ben kahkahalar atmışım mesela öncesinde ve sonrasında. gülmemden dolayı hemen başlayamamış doktor endoskopiye asfad. neyse ilacı damar yolundan verdikten sonra sol kolumun üstünde sedyeye yatırdılar ve ben tekerlekli sandalyeye oturduğum zaman gözüm açıldı. ortalama 10-15 dk sürdü sanırım.

sonrasında dinlenme odasına aldılar ve uyumuşum ilaç etkisiyle 1-2 saat kadar sonra bıraktılar zaten. evde de uyudum üstüne bi güzel. bu nedenle yalnız gitmemenizi öneririm. çünkü ilaç sersemletiyor. endoskopi anını hiç hissetmedim. sonrasında sadece boğazımda biraz acı oldu. o da hani çok sert bir ekmek kabuğu ya da sert bişey boğazınızı çizer de yutkunurken acır ya öyle bir şeydi. 2 güne bişeyim kalmadı.

kısacası korkulacak ve kaçınacak bir operasyon değil benim olduğum şekilde ama hiç ilaçsız hortumu kendin yutacağın şekilde olan endoskopiyi doktorlar daha çok öneryormuş o daha sağlıklı sonuç veriyormuş ama ben cesaret edemezdim ona. (gizlinot: bende o popiş yok asfasda )

3 haziran 2017 10:54

8. Yurtdisinda herhangi bir engeliniz (gizlinot: zihinsel v.b ) yoksa uyuşturmadan yapilan operasyon. Kendim deneyimlemedim ama etrafimda bu operasyonu olan birkac arkadasim oldu ve farkli doktorlar olmasına ragmen kesinlikle uyusturulmadilar. (gizlinot: kendilerine de tercih hakki sunulmadi )Türkiye'de hemen herkes uyusturularak yapiliyor dolayısıyla bu keskin fark beni saglikli mi diye düşündürüyor.

3 haziran 2017 11:28 3 haziran 2017 11:28

9. eskiden sadece bu operasyona çeşitli engeli olan kişileri anestezi altına alıyorlardı. şimdi herkes kolaya kaçmak için anestezi ile almaya başlamışlar. bir sağlıkçı olarak kesinlikle o narkozu almaya değmediğini düşünüyorum, imkânınız varsa ve dayanabilecek durumda iseniz anestezi istemeyin. ben 16 yaşında anestezi almadan endoskopi oldum ve zorlanmadım hiç. dışardan sizi korkutmaya çalışanlar olacaktır aldırmayın :)

3 haziran 2017 13:00

10. içi boş olan organların endoskop adı verilen bir alet yardımıyla görüntülenerek incelenmesi amacıyla yapılan işlemin genel adı. endoskobun ağızdan girerek yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağı gibi üst sindirim sistemini inceleme işlemi (gbkz: gastroskopi), aynı mantıkla makattan girerek kalın bağırsağın incelenmesi işlemine (gbkz: kolonoskopi ), sadece rektum inceleniyorsa da (gbkz: rektoskopi ) adı veriliyor. girilen deliğin ismine göre yapılan işlemin adı da değişiyor yani.

Endoskopi, her zaman sadece belli hastalıklara yönelik tanı koymak amacıyla değil, üst sindirim sistemini ilgilendiren ve mesela gastroskopinin alanına giren mide ve bağırsak hastalıklarını tedavi etme amacıyla da yapılan bir işlemdir. Şüpheli görülen dokulardan doku örneği alınıp patolojiye gönderilerek tetkik edilmesi ya da polip söz konusu olduğunda çıkarılması tedavi amaçlı uygulandığı durumlar arasında yer alır.

Endoskopi, özellikle de gastroskopi Hastanın tamamen uyutularak genel anestezi altında yapıldığı gibi, işleme başlamadan önce sadece ağız içi ve dil köküne arka bölgeleri uyuşturma amaçlı sıkılan lidokain sprey yoluyla, yani lokal anestezi verilerek de yapılır. hiçbir şekilde uyuşturmadan yapılan bir işlem değildir. Parmağımızı ağzımıza götürdüğümüzde bile parmağın biraz içeri gitmesi halinde midemiz bulanır ve öğürme refleksi devreye girer. Kaldı ki Yabancı bir aletin ağızdan içeri girmesi esnasında oluşabilecek öğürme hisdini ortadan kaldırmak için belli oranda uyuşturulması gerekir o bölgenin.

uyutularak yapılan endoskopilerde her işlem gibi anestezi almanın belli riskleri tabii ki var, yalnız hastanın bu yöntemle hiçbir şekilde yapılan işlemi hissetmemesi, bu sayede de işlem süresinin belli ölçüde kısalması ve en önemlisi de daha detaylı incelenebilme imkanı yaratması gibi sadece doktor için değil, hasta açısından da genel anestezi almanın bazı faydaları olduğunu bilmekte yarar var. özellikle de kalp ve akciğer gibi belli rahatsızlığı bulunan hasta grubu söz konusu olduğunda.

3 haziran 2017 17:20 3 haziran 2017 18:33